Reklama

Wiadomości

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

Julia A. Lewandowska

Msze św. w intencji Ojczyzny oraz poległych jej obrońców, pokazy rekonstrukcji historycznych, wystawy i składanie kwiatów - upamiętnią w całym kraju 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i niemieckiej agresji na Polskę. Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej uczczą przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku główne uroczystości państwowe upamiętniające wybuch II wojny światowej odbywały się z udziałem najwyższych władz na Westerplatte w Gdańsku. W tym roku prezydent Andrzej Duda 78. rocznicę niemieckiej agresji na Polskę upamiętnił w Wieluniu. - Westerplatte w świadomości Polaków istnieje od dawna i nie ma zagrożenia, że ktoś nie będzie wiedział, co się tam wydarzyło – wyjaśnił rzecznik Prezydenta RP Krzysztof Łapiński.

- Troszkę gorzej jest ze świadomością tego, co się wydarzyło w Wieluniu, że Luftwaffe zbombardowało nie umocnione miasto i zginęło 1200 niewinnych cywilów - powiedział prezydencki minister, pytany niedawno o zapowiadaną nieobecność Andrzeja Dudy na Westerplatte.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Wieluniu rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętniali także prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Obchody zaczynali jednak rano na Westerplatte, a do Wielunia przyjeżdżali po południu.

Na Westerplatte, pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, uroczystości rozpoczeły się tradycyjnie w godzinę ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, czyli o 4.45. Wzięła w nich udział m.in. premier Beata Szydło.

O godz. 10.00 odbyła sie modlitwa i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej Viktoriaschule (ul. Kładki 24), w budynku szkoły, który w dniach 1-15 września 1939 r. Niemcy wykorzystali jako przejściowe więzienie i miejsce kaźni dla Polaków zamieszkałych w Gdańsku, a aresztowanych po wybuchu wojny.

W południe celebrowana będzie Msza św. za Poległych Pocztowców przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej.

W dniach 1-3 września na Westerplatte zaplanowano także program "Spotkanie z historią", czyli pokazy rekonstrukcji historycznych z wykorzystaniem pirotechniki, gry terenowe, wystawy militariów, stoiska muzealne, przejazdy drezynami, zwiedzanie z przewodnikiem i kuchnię polow, oraz bezpłatny wstęp do Wartowni nr 1.

1 września Ordynariat Polowy upamiętni tradycyjnie Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji o godz. 10.30 biskup polowy Józef Guzdek będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej WP w intencji Ojczyzny i Jej Obrońców.

Reklama

O godz. 12.00 ordynariusz wojskowy weźmie ponadto udział w uroczystości złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

Przewodniczący Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawił o godz. 10.00 Mszę św. w Sanktuarium Świętego Józefa (kościół ojców karmelitów) na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi z kolei uroczystą Mszę św. o godz. 17.30 w katedrze wawelskiej.

Msza Święta z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i obrony Białegostoku w kampanii wrześniowej roku 1939, odprawiona zostanie 1 września o godz. 17.00 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Archidiecezja zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji wszystkich poległych.

Uroczyste Eucharystie odprawione zostaną w całym kraju.

W 1997 r. Sejm RP ustanowił dzień 1 września Dniem Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu oddawany jest hołd obrońcom Ojczyzny i wspominani są wszyscy Ci, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-01 11:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rocznica koronacji w Domanowie

W rocznicę koronacji obrazu Pani Domanowskiej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus

Monika Kanabrodzka

W rocznicę koronacji obrazu Pani Domanowskiej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Pikus

15 lipca br. bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Domanowie w 370-lecie obrazu Matki Bożej oraz rocznicę koronacji Pani Domanowskiej.

Więcej ...

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Więcej ...

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania