Reklama

Teresa Żylis-Gara w jarosławskiej bazylice

Przed czterema laty ojcowie dominikanie z Jarosławia podjęli się organizacji Letnich Koncertów Festiwalowych. Ówczesny przeor o. Jakub Kruczek był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturotwórczych na rzecz środowiska. Do najważniejszych należały m.in.: organizacja wystawy szat liturgicznych, wystaw fotograficznych oraz utworzenie kawiarenki parafialnej. Jarosławscy dominikanie byli również współautorami cieszącego się sława w całej Europie festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśni Korzeni".

Letnie koncerty w bazylice Matki Bożej Bolesnej cieszą się również ogromną popularnością. W latach minionych występowali tu m.in. Georgi Agratina, Robert Grudzień i Wiesław Ochman.

W tym roku, 2 czerwca, nowy cykl koncertów zainaugurował występ sopranistki Teresy Żylis-Gary i organisty Roberta Grudnia. Ocenia się, że koncert zgromadził ponad 400 słuchaczy. Na podkreślenie zasługuje szczególna rola Roberta Grudnia, który jako dyrektor artystyczny Festiwalu, wspaniały organizator i znakomity artysta, zaskarbił sobie sympatię jarosławian.

Przed wspólnym występem z Teresa Żylis-Garą oznajmił, że przyjazd tej światowej sławy śpiewaczki jest spełnieniem marzeń licznej rzeszy melomanów. Wspomniany koncert był najpoważniejszym i największym wydarzeniem koncertowym sezonu. W repertuarze obojga artystów znalazły się kompozycje F. Schuberta, J.S. Bacha, G. Cacciniego i W. A. Mozarta. Dominowały utwory maryjne, z różnymi odmianami pieśni Ave Maria.

Owacjom na stojąco dla obojga artystów nie było końca. Teresa Żylis-Gara przyjęła dziesiątki osobistych życzeń i podziękowań od wielbicieli jej talentu. W specjalnym liście okolicznościowym od władz miasta, odczytanym przez burmistrza Jana Gilowskiego, podkreślono rolę kultury muzycznej w rozwoju wrażliwości intelektualnej. Jan Gilowski podziękował artystce za przyjęcie zaproszenia do Jarosławia. Koncerty u dominikanów są integralną częścią tegorocznego IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Leżajsk 2000". Odbywają się one pod patronatem Burmistrza Jarosławia i przy wsparciu licznych sponsorów.

Teresa Żylis-Gara posiada sopran liryczny o niezwykłej barwie i dramatycznych możliwościach. Ta urodzona w Wilnie śpiewaczka zaliczana jest do najwybitniejszych artystek XX w. Przeor jarosławskiego klasztoru ojców dominikanów powiedział po koncercie, że był on wielkim przeżyciem religijnym i duchowym, który powinien skłaniać do głębokiej refleksji nad Bożą harmonia świata.

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie liczy, tylko kocha

2023-09-22 09:17

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Podróż w świat duchowości nie zawsze jest prosta. Zrozumienie przesłań zawartych w Biblii wymaga czasu, skupienia, a przede wszystkim otwartego serca. Niejednokrotnie trudno nam zaakceptować pewne treści, które zdają się być dla nas niezrozumiałe czy wręcz kontrowersyjne. Jednak, gdy przyjrzymy się im bliżej, często odkrywamy w nich głęboką mądrość i prawdę, która dotyczy naszego życia.

Więcej ...

Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mt 20, 1-16a.

Więcej ...

Polacy oddają hołd św. Janowi Pawłowi II

2023-09-24 08:08

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana Bazyliki watykańskiej ciągle są tłumy. Przychodzą tu turyści z całego świata zwiedzający Bazylikę, ale przede wszystkim wierni, którzy chcą oddać cześć Papieżowi z Polski i pomodlić się przy jego relikwiach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tomasz Samołyk widział film

Wiadomości

Tomasz Samołyk widział film "Zielona Granica" i mówi,...

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Kościół

Komunikat Prezesa Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Bo myśli Moje nie są myślami waszymi

Wiara

Bo myśli Moje nie są myślami waszymi

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Wiara

O. Leon Knabit: Należy zadbać o to, by wszystkie dzieci...

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Komentarze

Polska Grupa Zbrojeniowa - lider regionu w produkcji...

Matka Boża Płacząca

Wiara

Matka Boża Płacząca

Kontakt

Kontakt

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś...

Kościół

Abp Gądecki: Mamy do zaoferowania na synodzie coś...