Tegoroczne obrady poświęcone były zagadnieniom związanym z tematem przewodnim konferencji: "Syn, brat, ojciec - ksiądz i kobiety". W trzech roboczych sesjach plenarnych tematykę tę, zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej, zarysowali w swych ciekawych prelekcjach: ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, rektor WSD Archdiecezji Krakowskiej i prorektor UPJP II w Krakowie; ks. dr hab. Adam Rybicki, prof. KUL; dr Danuta Piekarz oraz p. Lucyna Słup ze Wspólnoty Chemin Neuf i małżonkowie z Ruchu Domowego Kościoła pp. Katarzyna i Paweł Maciejewscy.
Archiwum o. dr Macieja Sadowskiego CSsR
Istotnym wydarzeniem podczas tegorocznej konferencji był również wybór nowego jej przewodniczącego, którym został ks. dr Wojciech Wójtowicz, rektor WSD Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, zaś na sekretarza konferencji wybrano ks. dra Piotra Kota, rektora WSD w Legnicy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Gospodarzem tegorocznego spotkania byli ojcowie Paulini, na czele z rektorem ich Wyższego Seminarium Duchowne na krakowskiej Skałce o. dr. Grzegorzem Prusem, który zarazem pełni funkcję wiceprzewodniczącego konferencji rektorów. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ze względu na przypadający w tym roku jubileusz 300-lecia koronacji jasnogórskiego Wizerunku Czarnej Madonny. Wspólnym celebrom liturgicznym przewodniczyli: ordynariusz częstochowski abp Wacław Depo oraz generał paulinów o. Arnold Chrapkowski. Rektorzy polskich seminariów tradycyjnie spotkali się również z sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim, ktory podzielił się ze słuchaczami aktualnymi wyzwaniami i problemami Kościoła w Polsce.
Archiwum o. dr Macieja Sadowskiego CSsR
Uczestnicy konferencji mieli też możliwość poznania ważnych miejsc o znaczeniu religijnym i historycznym dla ziemi częstochowskiej, m.in. modlili się w sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie oraz zwiedzili słynną bibliotekę jasnogórską i ruiny zamku w Olszynie, a nade wszytko mieli okazję codziennie brać udział w modlitwie apelowej w kaplicy Cudownego Wizerunku Królowej Polski.
Według niepełnych jeszcze danych, rozpoczynający się za trzy tygodnie nowy rok akademicki w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce rozpocznie blisko 3 tysiące alumnów.