Reklama

Wychowywać, ale jak?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ci, którym zależy na przyszłości Ojczyzny, zastanawiają się nad wychowaniem młodego pokolenia. W całym kraju organizowane są liczne sympozja, które mają dać odpowiedź, czy jest jakiś uniwersalny program wychowawczy, który pozwoli na wpajanie młodemu pokoleniu prawdziwych wartości. Czy taki program jest już opracowany? Czy zda egzamin?

Odpowiedź na pytanie: jak wychowywać dała tytuł konferencji Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej: Godnie, pięknie, mądrze i z miłością.

Ktoś, kto przeczytał powyższe słowa, może pomyśleć, że są to zwykłe slogany, powtarzane już od wielu lat. Innego zdania byli na pewno uczestnicy konferencji.

Na łomżyńską konferencję przybyli: poseł RP Henryk Dykty, Maria Smereczyńska - sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. rodziny, Krystyna Czuba - senator RP, Andrzej Urbaniak z Politechniki Poznańskiej, Wanda Elżbieta Papis, Jolanta Dobrzańska, wikariusz biskupi - ks. Jan Sołowianiuk.

Po powitaniu gości przez posła Dyktego prelekcje wygłosił ks. prał. Jan Sołowianiuk. Przypomniał zebranym, że każdy człowiek powołany jest przede wszystkim do prawdy. Ten fakt odnosi się zarówno do wychowawców, jak i wychowanków, młodych i dorosłych. Czasem, który zachwiał prawdą - zdaniem prelegenta - był czas wyrzucenia ze szkoły religii, piętnowania chrześcijaństwa, totalna laicyzacja. Zanik prawdy doprowadził do tego, że nawet nauczyciele nie wierzyli w to, co mówią. Tragedią nauczycieli był fakt, że wiedzieli o tym nawet sami uczniowie. Taka rzeczywistość spowodowała zanik autorytetu u nauczycieli. "Być wychowawcą, tzn. być człowiekiem, który pozytywnie odkrył swoje powołanie" - powiedział na koniec Ksiądz Prałat.

Rola prawdy i wolności została także podkreślona w wystąpieniu minister Marii Smereczyńskiej. "Człowiek na tyle jest wolny, na ile żyje prawdą" - powiedziała. Jednocześnie zachęcała, abyśmy sobie często zadawali pytania: Kim jest człowiek?, Czym jest rodzina? Zaznaczyła, że w obecnym czasie problem wychowania bywa często spychany na barki drugiego człowieka: rodzice na nauczycieli, nauczyciele na rząd itd. Zadaniem nas wszystkich, a przede wszystkim rodziców jest wykształcenie u dziecka postawy moralnej. Za trudny obecny stan wychowania dzieci i młodzieży Pani Minister obarcza publiczne media, które zdecydowanie preferują przemoc, nieuczciwość, kombinatorstwo. To wina przede wszystkim mediów, że dziś tylko dla 3% uczniów nauczyciel jest autorytetem.

Takie same zdanie o mediach wyraziła Jolanta Dobrzyńska. " Bajki, filmy fantastyczne przenoszone są przez dzieci w świat realny" - powiedziała. Uznała, że gros programów ma na celu rozbudzenie u młodego widza uczuć, które pozostają obce mądrości. Innym zagrożeniem, które czeka dziś na młodego człowieka, to nieumiejętne korzystanie z Internetu. Podsumowując swoje wystąpienie p. Jolanta powiedziała: " Wychowywać w rodzinie, to wychowywać do pomocy w regionie, to wychowywać do Europy".

Kolejną osobą, która zajęła się problemem wychowania, była senator Krystyna Czuba. Podkreśliła, że wychowanie nie może być tresurą, ale dialogiem, który ma zbliżać do siebie ludzi. Uznała, że człowiek może w wychowaniu popełnić błędy, ale nigdy nie może się tym załamać, musi podejmować pracę na nowo.

O zagrożeniach czekających w procesie wychowania mówił prof. Andrzej Urbaniak. Zauważył, że dziś w większym stopniu niż kiedykolwiek zły wpływ ma na człowieka rozwój techniki. "Wielu ludzi uważa, że dziś technika wszystko załatwi, nawet wychowanie" - powiedział. Przedstawił czynniki, które najbardziej wpływają na wychowanie młodego człowieka: telewizja, grupa rówieśnicza, dom, świat wideo, prasa, szkoła. Wypowiedziane na koniec przez Profesora zdanie, że "mamy wspaniałą młodzież, tylko my starsi ją psujemy" zapewne na długi czas pozostanie w pamięci uczestników.

Przed przerwą głos jeszcze zabrała Wanda Elżbieta Papis, autorka programu wychowawczego Życie i miłość. I ona także nawiązała do faktu, że w wychowaniu trzeba koniecznie kierować się prawdą. " My, jako wychowawcy powinniśmy się wspierać, powinniśmy mówić jednym głosem, nie możemy sobie nawzajem podważać autorytetu" - apelowała. Nawiązała także do wpływu mediów na psychikę dziecka. "Dziecko, siedząc długie godziny przed ekranem telewizora czy komputera, bawiąc się grami, koduje w sobie to wszystko, co tam zobaczy. Przenosi to w swój świat. Dokonuje zbrodni i pyta: dlaczego on nie żyje, przecież ma jeszcze pięć żyć?".

Pięknie, że są jeszcze wśród nas tacy zapaleńcy, dla których sprawa wychowania nie może być obca. Pięknie, że temat wychowania nie zszedł do lamusa. To daje pewne światełko nadziei na lepsze jutro w Ojczyźnie. Smuci tylko fakt, że nawet z najlepszym programem wychowawczym mało kto się liczy. Bo ułożył go człowiek wierzący, bo jest mało atrakcyjny, nie przewiduje żadnych sensacji. A telewizji na pewno nie przyniesie oczekiwanych zysków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Wzór chrześcijanina

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

Archiwum Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Modląc się o ustanie epidemii, prośmy o wstawiennictwo św. Szymona z Lipnicy, który w XV wieku pomagał w Krakowie chorym na cholerę

W swojej posłudze duszpasterskiej kierował się miłością miłosierną.

Więcej ...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat