Reklama

Trojanowskie budowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sochaczewie-Trojanowie trwają prace remontowe i ozdabiana jest świątynia parafialna. Prace te trwają już od lat, ale sukcesywnie postępują - zależnie od możliwości parafii.

Kościół w Trojanowie istnieje od 1772 r. i jest to najstarsza ze wszystkich świątyń w Sochaczewie. Aż do lat 80. poprzedniego stulecia zaspokajała ona potrzeby sochaczewskich wiernych, jednak z czasem trzeba było podjąć myśl o jej rozbudowie.

Prace te rozpoczęto w maju 1989 r. Projektantem rozbudowy był inż. architekt Mieczysław Gliszczyński z Warszawy. Ofiarność wiernych i sprawne zorganizowanie pracy przez proboszcza, ks. Antoniego Jaszczołta, pozwoliły na znaczne oszczędności podczas prac, wykonywanych sposobem gospodarczym. Bez pomocy gospodarzy by się zresztą nie obeszło, bo cementu na budowę kościoła nie można było dostać żadnym sposobem. Dopiero kiedy Ksiądz Proboszcz poprosił rolników o oddanie przydziałów cementu na rzecz kościoła i gospodarze z pobliskich wiosek zwieźli na budowę po 2 tony przysługującego im cementu, można było zacząć wylewać fundamenty. 21 czerwca 1990 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej świątyni.

Latem 1991 r. i zimą przełomu lat 1991/1992 w nowej części kościoła odprawiano już Msze św., choć budynek był jeszcze w stanie surowym. Ale stara świątynia, połączona teraz z nową częścią, była dla wiernych zdecydowanie za mała. Tym gorętsze zatem było staranie Księdza Proboszcza i parafian, żeby święta Wielkiej Nocy w roku 1992 świętować już w otynkowanym kościele. I udało się.

8 września 1992 r., w odpust parafialny w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny bp Józef Zawitkowski poświęcił nowe tabernakulum. W ciągu całego roku 1993 trwały prace wykończeniowe wewnątrz kościoła. A jesienią tego samego roku rozpoczęła się budowa nowego domu parafialnego, która potrwała cały rok 1994. W listopadzie 1995 r. księża wikariusze przenieśli się do nowo wybudowanej wikariatki, w której trwały jeszcze prace. Wiosną 1996 r., chcąc jak najszybciej konsekrować kościół, ks. Jaszczołt i jego parafianie przystąpili do odnowienia starego kościoła i do urządzenia nowego prezbiterium.

Konsekracja kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sochaczewie-Trojanowie nastąpiła 19 października 1996 r. Aktu konsekracji dokonał biskup łowicki Alojzy Orszulik. W ołtarzu wmurowano relikwie bł. o. Honorata Koźmińskiego.

Latem 2001 r. ks. Antoni Jaszczołt podjął decyzję o odnowieniu części kościoła użytkowanej już 10 lat. Ale nie tylko malowanie świątyni zaplanowano w Trojanowie. Już od końca czerwca wierni z zaciekawieniem zerkali do nowszej części kościoła, wyłączonej na lato z codziennego użytkowania. Przez kilka czerwcowych i lipcowych tygodni trwało tam układanie mozaikowej nadstawy nad głównym ołtarzem. Scena, zaprojektowana przez artystkę plastyk z Mińska - Żanetę Szydłowską nawiązuje do tytułu kościoła parafialnego i przedstawia św. Annę z dzieciątkiem na ręku i Anioła. Nie jest to pierwsza praca tej artystki wykonana na potrzeby obiektu sakralnego. Żaneta Szydłowska wykonała m.in. dzieło dla uczczenia ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Pragnieniem Księdza Proboszcza jest, aby poświęcenia nowej części ołtarza dokonał bp Alojzy Orszulik. Być może nastąpi to 8 września, podczas odpustu parafialnego, a może później, podczas październikowej wizytacji kanonicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Więcej ...

Francja: obchody setnej rocznicy kanonizacji św. Teresy z Lisieux

2025-05-16 19:57
Święta Teresa z Lisieux

Agata Kowalska

Święta Teresa z Lisieux

Jutro w Lisieux odbędą się obchody setnej rocznicy kanonizacji przez papieża Piusa XI św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zmarłej w wieku 24 lat karmelitanki, ogłoszonej następnie patronką misji i doktorem Kościoła. Jej duchowa droga dziecięctwa Bożego inspiruje wierzących i niewierzących, a jej zapiski „Dzieje duszy” przetłumaczono na ponad 50 języków i sprzedano w ponad 500 mln egzemplarzy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką