Reklama

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii w Ruchu dla lepszego świata

Doświadczanie parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Cichobłazińska: - W tym roku będzie Ksiądz gościł w swojej parafii uczestników Ruchu dla Lepszego Świata. Dlaczego właśnie w Witkowicach?

Ks. Marek Szumilas: - Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Witkowicach zaangażowana jest w pracę Ruchu już od dziecięciu lat. Dotychczas my pielgrzymowaliśmy do parafii należących do Ruchu dla Lepszego Świata. W tym roku parafia w Witkowicach będzie gościć parafie znajdujące się w Ruchu. Spodziewamy się ok. 500 pielgrzymów, nie tylko z Polski, ale także z Białorusi, Czech i Austrii. Dla tak niewielkiej miejscowości będzie to niezwykłe wydarzenie i niezwykłe doświadczenie.

- Ruch dla Lepszego Świata ma już ponad 50 lat, jednak w Polsce jego idee jeszcze nie wszystkim są znane. Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom założenia Ruchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Ruch dla Lepszego Świata jest ruchem międzynarodowym, działającym w 50 krajach świata, w tym także w Polsce (należy do Rady Ruchów Katolickich). W Ruchu zrzeszonych jest ok. 100 diecezji, a ponad 600 parafii na całym świecie realizuje jego charyzmat, czyli Ruch oddziałuje na ok. 50 milionów ludzi. Charyzmatem Ruchu jest odczytywanie znaków czasu, przez które Bóg mówi do nas, oraz ciągła formacja księży i świeckich. Nie tracąc szerokich perspektyw świata i Kościoła, Ruch angażuje się w pracę konkretnych parafii, pomagając im odnowić się w duchu Soboru Watykańskiego II. Działania te podejmowane są w porozumieniu z biskupem miejsca, pod przewodnictwem księdza proboszcza, we współpracy z innymi księżmi, zakonami i osobami świeckimi. W Ruch zaangażowane są osoby młode, rodziny i seniorzy, zakony i diecezje.

- Dlaczego podstawową jednostką Ruchu jest właśnie wspólnota parafialna?

- Parafia spełnia w życiu człowieka wierzącego, ale nie tylko wierzącego - niezwykle istotną funkcję, dlatego ważne jest, jak będzie wypełniać powierzone jej zadania. Pozwoli Pani, że posłużę się cytatem z adhortacji Ojca Świętego Ecclesia in Europa: „Parafia - potrzebuje ciągłej odnowy - nadal ma do spełnienia i spełnia swoje niezbędne, bardzo aktualne posłannictwo w wymiarze duszpasterskim i eklezjalnym. Nadal potrafi ona dawać wiernym możliwość rzeczywistego prowadzenia życia chrześcijańskiego. Jest wciąż miejscem autentycznej humanizacji i socjalizacji - zarówno w bezimiennym i samotnym tłumie wielkich współczesnych miast, jak i na słabo zaludnionych obszarach wiejskich” (nr 15).

- W jaki sposób parafia realizuje charyzmat Ruchu?

- Pragniemy poznawać znaki czasu, dążenia ludzi i kierunki dziejących się zmian. Świat zmienia się wokół nas w takim tempie, że bez jego zrozumienia człowiek łatwo się pogubi. A przecież świat jest ikoną Boga, miejscem, gdzie On działa, i zadaniem, do którego nieustannie nas posyła. Chcemy być świadkami tego, że Kościół jest ze światem i dla świata, choć nie akceptuje go bezkrytycznie. Będąc jednocześnie nie z tego świata, może być w stosunku do niego wolny i lepiej mu służyć. Kościół objawia przyszłość świata, którą jest Królestwo Prawdy i Miłości, i do niego prowadzi. Opowiadamy się za tym, co w świecie dobre i prawdziwe, a przeciw temu, co zakłamane, niesprawiedliwe, depczące ludzką godność.
Jak już wspomniałem, w świecie jest już kilkaset parafii idących drogą Ruchu dla Lepszego Świata, w Polsce kilkanaście. Jest cały zespół ludzi zaangażowanych w tę pracę. Podstawowym przesłaniem Ruchu w parafii jest docieranie do każdego mieszkańca danej wspólnoty, nie jest to więc ruch elitarny, lecz skierowany do wszystkich. Celem pracy jest przemiana wnętrza człowieka i przemiana wspólnoty. Praca odbywa się przez spotkania posłańców zanoszących do każdej rodziny wspólnoty parafialnej pismo i ich formację. Parafialny zespół koordynacyjny omawia z proboszczem strategię duszpasterską na cały rok. W tym modelu wielką rolę odgrywają wspólnoty sąsiedzkie. W dobrze funkcjonujących parafiach właśnie one powinny stawać się najbliższą każdemu katolikowi, najbardziej „rodzinną” - jak czytamy w dokumentach II Synodu Plenarnego - małą wspólnotą kościelną. Spotkania formacyjne odbywają się również w Polsce. Uczestniczyliśmy już w takich spotkaniach w Lublinie, Trzebini, Krakowie i Przemyślu. Materiałami wyjściowymi spotkań są dokumenty Soboru Watykańskiego II i nauczanie Kościoła.
- W tym roku spotkamy się w Witkowicach w dniach 21-22 sierpnia, by dyskutować na temat Parafia środowiskiem wzrastania człowieka w Kościele. Wiemy, że parafie, które wzrastają we wspólnocie, przeżywają radość, dzieląc się swoim doświadczeniem i bogactwem. W tym roku będziemy się dzielić doświadczeniami w Witkowicach. Zapraszam serdecznie na XIV Ogólnopolską Pielgrzymkę Parafii w Ruchu. W programie pielgrzymki będą m.in. prezentacje wspólnot, prowadzone przez dyrektora Ruchu dla Lepszego Świata w Polsce - ks. Mariana Wronę (21 sierpnia), katecheza na temat Doświadczenie parafii w moim życiu prowadzona przez ks. Adama Lewandowskiego, oraz Eucharystia pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka (22 sierpnia godz. 12.00). Ksiądz Arcybiskup napisał specjalnie na tę okazję słowo, zapraszając członków Ruchu do Witkowic, a wcześniej na Jasną Górę. „Ruch dla Lepszego Świata chce być tym ewangelicznym zaczynem przemieniającym ludzkie serca, by świat czynić rzeczywiście lepszym, bardziej ewangelicznym” - czytamy w liście Księdza Arcybiskupa.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA/ Pierwszego dnia prezydentury Trump zniósł szereg decyzji swojego poprzednika

2025-01-21 06:29

PAP/EPA/MAASNI SRIVASTAVA

Prezydent USA Donald Trump po objęciu urzędu unieważnił szereg decyzji swojego poprzednika Joe Bidena. Nowy przywódca podpisał m.in. rozporządzenie znoszące działania Bidena ws. imigracji. Trump ułaskawił też ok. 1,5 tys. skazanych za udział w szturmie na Kapitol i ogłosił stan wyjątkowy na południowej granicy.

Więcej ...

Baranki św. Agnieszki – papieska tradycja z polskim akcentem

2025-01-21 14:12
Baranki w domu macierzystym sióstr nazaretanek

Vatican News

Baranki w domu macierzystym sióstr nazaretanek

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Agnieszki, męczennicy rzymskiej, w bazylice pod jej wezwaniem przy rzymskiej via Nomentana poświęcono dwa baranki, których wełna zostanie użyta do przygotowania paliuszy dla nowych arcybiskupów. Nieprzerwanie od II połowy XIX w. w tym wydarzeniu ważną rolę odgrywają siostry nazaretanki, które przygotowują baranki na tę uroczystość.

Więcej ...

Ogromny pożar hotelu w Turcji. Tragiczny bilans ofiar

2025-01-21 14:28
Pożar hotelu w Turcji

PAP/EPA

Pożar hotelu w Turcji

Co najmniej 66 osób zginęło, a 51 zostało rannych w pożarze hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w prowincji Bolu na północnym zachodzie Turcji; do tragedii doszło we wtorek nad ranem - poinformowały tureckie władze. Według źródeł PAP w hotelu nie było obcokrajowców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Wiara

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Święta od paliuszy

Święci i błogosławieni

Święta od paliuszy

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak...

Franciszek

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...