Reklama

Częstochowa wobec powstańczej Warszawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W karty historii naszej Ojczyzny wpisało się Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Było ono wielką ofiarą złożoną na ołtarzu Ojczyzny po to, by Polska była niepodległa. Ten wielki i wspaniały zryw powstańczy był potrzebny, aby przypomnieć Europie, że Polska ma prawo do właściwego miejsca w jej dziejach, że walczy „za wolność naszą i waszą”. Była to walka nierówna, niczym walka Dawida z Goliatem, ale wolność Ojczyzny miała ogromną cenę.
Od samego początku losami Powstania Warszawskiego i powstańców interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Nie pozostali obojętni wobec Powstania Warszawskiego oraz wobec wysiedlonych i uciekinierów z powstańczej Warszawy. Częstochowa niosła powstańcom pomoc militarną. Reakcja okupantów niemieckich na ten czyn była natychmiastowa. 6 sierpnia 1944 r. Niemcy odpowiedzieli rozkazem, na mocy którego miano aresztować i wymordować niemal 10 tys. mieszkańców Częstochowy, którzy starali się za wszelką cenę wspomóc walczącą Warszawę.
14 sierpnia na pomoc powstańcom warszawskim, po mobilizacji oddziałów Armii Krajowej, wyruszyło 2,5 tys. żołnierzy, a z nimi zgrupowania Jerzego Kurpińskiego „Ponurego” i Marcina Tarchalskiego „Marcina”. Częstochowianie ponieśli wiele ofiar. Ginęli ludzie. W nocy z 16 na 17 sierpnia na Starym Mieście w Warszawie zginął Eugeniusz Stasiecki, który w 1944 r. pełnił funkcję zastępcy naczelnika Szarych Szeregów, twórca konspiracyjnego harcerskiego hufca częstochowskiego „Obraz”.
Walki powstańcze były bardzo krwawe. Do Częstochowy docierały dramatyczne informacje.
31 sierpnia w katedrze częstochowskiej odprawiono Mszę św. i specjalne nabożeństo w intencji powstańców warszawskich, którym przewodniczył ks. prał. Bolesław Wróblewski.
Częstochowianie starali się wspierać także materialnie uciekinierów i wysiedlonych z Warszawy. 13 września 1944 r. otwarto biuro dla ewakuowanych z Warszawy, pomocy udzielał także Polski Komitet Opiekuńczy. Mieszkańcy powstańczej Warszawy uzyskiwali wsparcie od Kościoła. 7 października 1944 r. biskup częstochowski Teodor Kubina wydał Odezwę Arcypasterską w sprawie zbiórki dla wysiedlonych z Warszawy.
19 października Siostry Zmartwychwstanki uruchomiły kuchnię w barakach przy ul. Chłopickiego. Mieszkańcy powstańczej Warszawy znaleźli też schronienie i opiekę w domach zakonnych i przy parafiach. Szczególną rolę odegrała parafia św. Jakuba i jej proboszcz ks. Wojciech Mondry.
Przy kościele św. Jakuba schronienie i opiekę odnaleźli kapłani, których losy wojenne przywiodły do Częstochowy. Ks. Wojciech Mondry wspierał także duchowo i materialnie najbiedniejszych wysiedlonych, mieszkających w barakach przy ul. Chłopickiego. Tak było m.in. na Boże Narodzenie 1944 r.
W archiwum parafialnym pozostawił notatkę na temat ofiarności częstochowian. Pisał: „Były to tysiące wysiedlonych z Warszawy, pozbawionych wszelkiej własności i pomocy. Wówczas społeczeństwo częstochowskie dokonało wprost cudów dobroczynności. Bardzo liczne i wielkie były ofiary w gotówce, oprócz tego bardzo dużo ofiar w naturze”.
Po Powstaniu Warszawskim swoje miejsce w Częstochowie odnaleźli ludzie kultury, inteligencja, m.in. Zofia Kossak Szczucka, która wraz z ks. Antonim Marchewką podjęła starania o wznowienie wydawania Tygodnika Katolickiego Niedziela. W Częstochowie od 7 października 1944 r. przebywał także gen. Leopold Okulicki, szef Armii Krajowej, skąd obejmował dowództwo nad całością prac konspiracyjnych.

W niedzielę 1 sierpnia na placu Pamięci Narodowej w Częstochowie miały miejsce obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godz. 17.00 - upamiętniającej godzinę „W", w której rozpoczęło się Powstanie - rozległy się syreny alarmowe. Następnie, po odegraniu hymnu i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył i wygłosił homilię metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, z którym koncelebrowali: ks. inf. Zenon Janyszek, ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. płk. Satnisław Rospondek i o. Jan Golonka. Po Mszy św., której oprawę zapewniła orkiestra Poczty Polskiej i chór archikatedry „Basilica Cantans", uczestnicy uroczystości - żołnierze AK, kombatanci Wojska Polskiego, liczne poczty sztandarowe, władze miasta i jego mieszkańcy wysłuchali okolicznościowych wystąpień a następnie wzięli udział w Apelu Poległych. Obchody 60. rocznicy Powstania zakończyła Salwa honorowa i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Pamięci Narodowej.
Margita Kotas

Do tekstu wykorzystano:
Kalendarium Częstochowskie, w oprac. J. Pawlikowskiego, Częstochowa 2001 r.
Ks. W. Mondry, Srebrne gody (1937-1962) parafii św. Jakuba w Częstochowie, Częstochowa 1962 r. (maszynopis)
Ks. St. Mendakiewicz, Historia kościoła św. Jakuba w Częstochowie, Biuletyn Parafialny Parafii św. Jakuba w Częstochowie, nr 5/1995 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: przez 9 dni sprawowane będą Msze św. za papieża Franciszka

2025-04-23 19:53

PAP/EPA/ABIR SULTAN

W okresie dziewięciu dni żałoby po śmierci Ojca Świętego (Novemdiales) sprawowane będą przez różne grupy Msze św. za zmarłego papieża. Należy przypomnieć, że zawarte w komunikacie Biura Papieskich Ceremonii Liturgicznych odniesienie do byłych wysokich dostojników Kurii Rzymskiej przypomina, że wraz ze śmiercią papieża przestali oni pełnić swoje funkcje.

Więcej ...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr Gizelę Jagielską

2025-04-23 15:28

Adobe Stock

Ksiądz z Krosna na Podkarpaciu jest wśród czterech osób zatrzymanych przez dolnośląską policję w związku z ich krytycznymi wypowiedziami i komentarzami wobec dr Gizeli Jagielskiej, która przeprowadziła aborcję w 36. tygodniu ciąży. O sprawie jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Jej doniesienia potwierdziła Kaja Godek, która szeroko odniosła się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

Więcej ...

Kard. Aguiar oczekuje szacunku dla nauczania Franciszka nt. ochrony życia

2025-04-24 09:41

Karol Porwich/Niedziela

Kardynał Américo Aguiar wyraził nadzieję na powszechne na świecie poszanowanie dla nauki papieża Franciszka na temat konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem portugalskiego purpurata, kierującego diecezją w Setubalu, śmierć Ojca Świętego, która od poniedziałku stała się główną informacją w mediach na całym świecie, należy zwrócić uwagę na nauczanie pochodzącego z Argentyny papieża o potrzebie ochrony życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Kościół

Watykan: ośmiu Polaków będzie obecnych przy pochowaniu...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Tato, jesteś w domu! | Pogrzeb śp. Franciszka...

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Kościół

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę