Reklama

Wielkie Dzieło Wychowania (4)

Pedagogika harcerska

Niedziela łowicka 32/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tej pory poznaliśmy charyzmat, historię i założycieli Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza". Dziś przedstawimy pedagogikę harcerską, w oparciu o którą pracują wszystkie gałęzie " Zawiszy". W tekście wykorzystano materiały przygotowane na potrzeby " Leksykonu stowarzyszeń i ruchów katolickich".

Pedagogika

Metoda harcerska w Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego " Zawisza" ma za zadanie pomóc młodemu człowiekowi w formacji osobistej tak, żeby jak najlepiej przygotował się do dorosłego życia. Chodzi zatem o formację w celu zajęcia swojego miejsca w społeczeństwie i odnalezienia powołania nadprzyrodzonego, do jakiego Bóg wzywa każdego człowieka. Te dwa wymiary - doczesny i nadprzyrodzony są w skautingu ściśle ze sobą powiązane.

Celem ogólnym pedagogiki jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym i całościowym wychowaniu młodego człowieka. Cele szczegółowe zawierają się w pięciu punktach, bowiem harcerstwo dąży do wychowania całego człowieka, we wszystkich wymiarach jego osoby. Są to zatem: troska o zdrowie i sprawność fizyczną; kształtowanie zmysłu praktycznego; formacja charakteru ("celem harcerstwa jest ukształtowanie mężczyzn i kobiet z charakterem"); służba bliźniemu i formacja religijna ( cel podstawowy - świętość, z nową siłą przypominana i proklamowania przez Sobór Watykański II).

Podstawowymi zasadami pedagogiki harcerskiej są: kształtowanie przez działanie, życie na łonie przyrody, gra, system zastępowy, stopniowość (system stopni i sprawności), podział na trzy gałęzie wiekowe, odrębność organizacyjna jednostek dziewcząt i chłopców.

Oryginalność pedagogiki harcerskiej polega na tym, że jest ona szkołą działania. Nie jest miejscem, gdzie zdobywa się wiedzę w sposób bierny. Zastępy, najmniejsze jednostki wychowawcze, stanowią wspólnoty praktycznej nauki życia przez obcowanie z przyrodą, grę i życie w zastępie.

Życie na łonie przyrody to wycieczki, biwaki, coroczny obóz itp. Pozwalają one rozwijać zdrowie fizyczne i moralne, a także poczucie naturalnej harmonii i szacunku dla świata stworzonego przez Boga.

Gra jest naturalnym zamiłowaniem chłopców i dziewcząt, stąd harcerstwo jest wielką grą - ze swoimi zasadami, hierarchią, symboliką, obrzędowością itd. Regułą w tej grze jest Prawo Harcerskie, które - na wzór rycerskiego kodeksu postępowania - formułuje postawy młodych.

Dalszą oryginalną a zarazem fundamentalną cechą pedagogiki harcerskiej jest pomysł wychowania młodych przez młodych. Przybiera on postać tzw. systemu zastępowego (w podstawowej gałęzi wiekowej 12-17 lat). Zastęp to mała, kilkuosobowa grupa, na której czele stoi zastępowy nieco starszy od pozostałych członków (około 16-letni). Tenże zastępowy (dla dziewcząt zastępowa) staje się naturalnym autorytetem dla chłopców.

Kilka zastępów tworzy drużynę. Drużynowy, w wieku 19-25 lat, czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu wychowawczego, pozostawiając młodym należną im wolność i autonomię. Na letnich obozach drużyn, stanowiących najważniejszy element całorocznej pracy, zastępy budują samodzielne obozowiska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Patronka Dnia: Święta Rita, drogocenna perła Umbrii

2024-05-22 07:39
Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Posiadała umiejętność przebaczania w stopniu heroicznym - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 22 maja przypada wspomnienie św. Rity z Cascii, zakonnicy (ok. 1380-1457).

Więcej ...

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30
Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Franciszek: pokora jest bramą do wszystkich cnót

2024-05-22 09:52

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

„Pokora to brama wejściowa do wszystkich cnót” - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę, wieńczącą cykl poświęcony wadom i cnotom skoncentrował na tej cnocie, która choć nie należy do siedmiu cnót kardynalnych i teologalnych, tkwi u podstaw życia chrześcijańskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...