Reklama

Francja

Lourdes: zmarł wybitny teolog ks. René Laurentin

adymyabya/pixabay.com

Miesiąc przed ukończeniem 100 lat zmarł 10 września wybitny mariolog, historyk objawień w Lourdes, ks. prof. René Laurentin – podano na stronie najsłynniejszego francuskiego sanktuarium. Był ekspertem Soboru Watykańskiego II, członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą wielu uniwersytetów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. René Laurentin urodził się 19 października 1917 w Tours. Kształcił się w Instytucie pw. Matki Bożej, a następnie w wieku 17 lat rozpoczął studia w seminarium przy Instytucie Katolickim w Paryżu. Przerwał je wybuch II wojny światowej i wcielenie młodego człowieka do wojska. W czasie wojny trafił do niewoli niemieckiej, ale potem odzyskał wolność a za udział w walkach zbrojnych otrzymał dwa najwyższe francuskie odznaczenia wojskowe: Krzyż Wojenny i Legię Honorową.

Po wojnie dokończył studia teologiczne i 8 grudnia 1946 przyjął w Paryżu święcenia kapłańskie. Już wówczas interesował się tematyką maryjną i w tym kierunku kontynuował swe badania. Od 1955 był profesorem teologii Uniwersytetu Katolickiego w Angers; piastował też szereg innych ważnych stanowisk w katolickim życiu naukowym i w Kościele francuskim. Już w 1960, gdy trwały pierwsze przygotowania do Soboru Watykańskiego II, brał w nich udział, a następnie był ekspertem tego wielkiego wydarzenia kościelnego. Wniósł wielki wkład w ujęcie nauki o Matce Bożej w soborowej konstytucji dogmatycznej „Lumen gentium”. Uczestniczył też w różny sposób w przygotowaniach i przebiegu szeregu późniejszych zgromadzeń Synodu Biskupów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głównym przedmiotem zainteresowań ks. Laurentina były objawienia maryjne, w których wyjaśnianiu i popularyzowaniu zyskał sławę jednego z największych znawców na świecie. Szczególną uwagę poświęcał sanktuariom w Lourdes i Fatimie, ale odwiedził i poznał niemal wszystkie, mniej lub bardziej znane miejsca kultu maryjnego na świecie. Uznając jego wiedzę i doświadczenie Stolica Apostolska prosiła go wielokrotnie o opinię na temat różnych nowych objawień i widzeń, których – jak się okazuje – nie brakuje w naszych czasach.

Reklama

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych sędziwy, ale ciągle żywotny i energiczny mariolog ustanowił nagrodę „Pro Ancilla Domini” (Dla Służebnicy Pańskiej) dla naukowców, podejmujących w twórczy i oryginalny sposób tematykę maryjną, zwłaszcza w kontekście ekumenicznym i w duchu Vaticanum II. 5 października 2007 nagrodę tę, przyznawaną przez Papieski Wydział Teologiczny „Marianum” w Rzymie, otrzymał polski uczony, mariolog i ekumenista, franciszkanin konwentualny o. Stanisław Celestyn Napiórkowski.

W 1974 otrzymał nagrodę Włodzimierza Pietrzaka za całokształt swych dzieł. 30 kwietnia 2009 Benedykt XVI mianował go prałatem.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-11 17:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak prosisz, to wejdę…

Msza św. pogrzebowa śp. ks. Jana Stanisza

Archiwum rodzinne

Msza św. pogrzebowa śp. ks. Jana Stanisza

Bardzo drogiego nam śp. ks. Jana Stanisza otaczamy wdzięczną modlitwą i mocno ufamy, że po trudach ziemskiego życia Pan poprosił go, aby wszedł do domu kochającego Ojca w niebie.

Więcej ...

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania