„Muzyka szarej godziny” to tytuł cyklu koncertów muzyki poważnej, zorganizowanego przez Fundację Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie. Podczas drugiego koncertu, w dniu 29 lipca, mieszkańcy Kutna mogli posłuchać dźwięków barokowej trąbki i strof poezji.
W niedzielę 1 sierpnia o godz. 17.00 włączone zostały w Łowiczu na minutę syreny alarmowe. Był to jeden ze sposobów, w jaki władze miasta postanowiły uczcić 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - największego zrywu niepodległościowego w Europie podczas II wojny światowej. „Dobrze byłoby, żeby tą jedną minutą uczcić powstańców swoją postawą i po usłyszeniu syren stanąć” - tymi słowami Ryszard Budzałek, burmistrz Łowicza, zachęcał mieszkańców do włączenia się w obchody rocznicy.
Pół godziny wcześniej, o godz. 16.30, na cmentarzu katedralnym, złożone zostały kwiaty pod tablicą, upamiętniającą zmarłych członków Szarych Szeregów. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta, Rady Miejskiej i związków kombatanckich. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia.
Mieszkańcy Łowicza uczestniczyli także w obchodach 60. rocznicy Powstania Warszawskiego na stołecznym Żoliborzu. Właśnie w tej dzielnicy 1 sierpnia 1944 r. o godz. 13.30 padły pierwsze strzały powstańcze. Odbył się tam Apel Poległych i złożono wieńce przed pomnikiem żołnierzy AK na Skwerze Żywiciela. W budynku dawnej elektrowni tramwajowej na warszawskiej Woli po 10 latach starań uroczyście otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego.
Doroczna ogólnopolska letnia sesja Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych odbyła się tym razem w Łowiczu. Jej organizatorami byli: Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach oraz oddział regionalny TUL w Piotrkowie Trybunalskim. Temat zajęć wakacyjnej sesji TUL brzmiał tym razem: „Gospodarowanie zasobami przyrodniczymi i dziedzictwem kultury”. Sesja TUL rozpoczęła się 1 sierpnia, kiedy to uczestnicy wzięli udział we Mszy św. odprawionej dla nich w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza. Relację z sesji przedstawimy w następnym numerze Niedzieli Łowickiej.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Ferdynand B. Ruszczyc oraz kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Stefan Górski zapraszają do obejrzenia wystawy zatytułowanej: „Małgorzata Szołtysik w Nieborowie. Malarstwo”. Otwarcie wystawy nastąpiło w sobotę 14 sierpnia w Domku Ogrodnika w Nieborowie.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej w bazylice katedralnej 15 sierpnia o godz. 12.00 jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich obchodził ks. prał. Stefan Wysocki. Przy boku biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby dziękował on za opiekę Opatrzności Bożej w ciągu minionych 50 lat i za „lata wspólnego działania i służby Bogu w drugim człowieku”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu