Reklama

400 lat istnienia parafii Ostrów

Niedziela przemyska 32/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przepiękny Jubileusz 400 lat istnienia przeżywa w tym roku parafia Ostrów pw. Świętych Fabiana i Sebastiana. Główne uroczystości odbyły się 16 lipca 2001 r. i były połączone z odpustem Matki Bożej Szkaplerznej.

W niedzielę poprzedzającą uroczystość przybył do parafii Ojciec Karmelita z Przemyśla, który duchowo przygotował wiernych na ten wspaniały Jubileusz. Przybliżył także postać św. Tomasza Stocka, któremu to dokładnie 750 lat temu Maryja zaleciła szerzenie zwyczaju noszenia szkaplerza.

Jubileuszową Mszę św. odprawił bp Stefan Moskwa w asyście kapłanów rodaków z Ostrowa: ks. Juliana Ryznara, ks. Tadeusza Balawendra, ks. Stanisława Dyrkacza, ks. Jana Żyły i ks. Eugeniusza Wielgosza. We Mszy św. uczestniczyli parafianie, sąsiedzi z pobliskich parafii oraz goście rodacy przybyli z różnych stron kraju. Wspólną modlitwę uświetniły śpiewem chór parafialny i schola.

"Jubileusz, który dzisiaj przeżywamy to czas dziękczynienia za 400 lat obecności Boga na tej ziemi - mówił Ksiądz Biskup w homilii. - Przed 400 laty Bóg zstąpił z nieba na tę ziemię, na ziemię ostrowską, żeby w sposób szczególny na tej ziemi zamieszkać przez wspólnotę nowej parafii. (...) Kościół będący wspólnotą wiernych jest ustawicznie wzmacniany obecnością Chrystusa i pielgrzymuje przez ziemię idąc na spotkanie Pana, który ciągle do nas przychodzi. (...) Szczególnym znakiem Jego obecności jest Eucharystia, sprawowana tutaj już od 400 lat. Jakiż to wielki dar i wielka łaska, że całe pokolenia ludzi tu żyjących, mogły żyć, rozwijać się i dojrzewać do wieczności".

Wójt Gminy Gać, mieszkaniec Ostrowa, mgr Tadeusz Zubek przedstawił dzieje parafii Ostrów. Parafia została erygowana 26 stycznia 1601 r. przez biskupa przemyskiego Wawrzyńca Goślickiego. Początkowo w jej skład weszły dwie wioski, Ostrów i Mikulice, wyłączone z macierzystej parafii Gać. Około 150 lat temu parafia została powiększona o wioskę Białoboki wydzieloną z parafii Urzejowice. Pierwszy kościół drewniany został zbudowany przez mieszkańców Ostrowa jeszcze przed erekcją parafii. Został on spalony przez Tatarów w 1624 r. W roku 1627 wybudowano drugi kościół. Był on konsekrowany w 1708 r. i służył wiernym do roku 1940. Obecny kościół parafialny jest trzecim w historii parafii. Zbudowany został za czasów proboszczowania ks. kan. Jana Markiewicza w latach 1938-1940. W roku 1940 został poświęcony na miejsce kultu Bożego. Od tego czasu opiekę duszpasterską sprawowali: ks. Jan Głód, ks. Jan Dobrowolski i ks. Józef Rygiel.

W duchu wdzięczności Panu Bogu i Matce Najświętszej za cztery wieki administracji kościelnej na tym terenie, wierni z Ostrowa, Mikulic i Białobok wraz ze swoim proboszczem ks. Tadeuszem Pieniążkiem przygotowywali się duchowo i materialnie do tego niepowtarzalnego Jubileuszu. Przeżywana uroczystość to kolejny krok zbliżający parafię do konsekracji obecnej świątyni. Wierni czując się spadkobiercami przeszłych pokoleń bardzo pragną w niedalekiej przyszłości przygotować świątynię do uroczystego, ostatecznego jej oddania na własność Panu Bogu. Modlą się w tej intencji i hojnie składają ofiary na odnowienie kościoła.

Z inicjatywy obecnego Księdza Proboszcza w przeciągu 8 lat wykonano w świątyni wiele prac. Odrestaurowano trzy zabytkowe ołtarze przeniesione ze starego kościoła, przebudowano prezbiterium, wymieniono okna, wykonano centralne ogrzewanie i zmieniono pokrycie dachu. Obecnie zbliżają się ku końcowi prace związane z polichromią kościoła, nad którą pracują prof. Stanisław Jakubczyk i Stanisław Zima.

Uroczysta procesja zakończyła obchody jubileuszowe. Wierni wyśpiewali Bogu hymn wdzięczności za 400 lat królowania Boga na tej ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli