15 sierpnia. XX niedziela zwykła. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ostatecznym celem wiary i płynącej z niej nadziei jest zbawienie, czyli wieczne życie w Bogu. Ten cel osiągnęła już Matka Boża. Abyśmy i my mogli go osiągnąć, Ona ustawicznie wstawia się za nami do Boga.
16 sierpnia. Poniedziałek. Dzień powszedni.
Są nieszczęścia, które sami prowokujemy i sami zawiniamy. Szczęśliwie dla nas przychodzi jednak czas, kiedy poznajemy złość odstępstw. Wyznajemy wówczas winę przed Bogiem, a On nas tuli do serca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
17 sierpnia. Wtorek. Dzień powszedni.
Wielu ludziom groził i grozi grzech pychy. „Jesteś tylko człowiekiem - mówi Bóg (...) umrzesz tak samo jak ci, którymi obecnie pogardzasz. Jesteś tylko człowiekiem, a nie Bogiem” (por. Ez 28, 2-10).
18 sierpnia. Środa. Dzień powszedni.
Ludzie, którym Bóg powierzył troskę o prowadzenie ludu Przymierza do wiecznych przeznaczeń, zawodzili i zawodzą. Dlatego Pan zapewnia: „Oto Ja sam będę szukał moich owiec i będę miał o nie pieczę” (Ez 34, 11).
19 sierpnia. Czwartek. Dzień powszedni.
Bóg nie odrzuca nawet tych, którzy od Niego odchodzą. Ustawicznie czeka na ich powrót i daje sposobność ocalenia na wieki życia, które im dał. Wychwalajmy Pana za Jego miłosierdzie.
20 sierpnia. Piątek. Wspomnienie św. Bernarda, Opata, Doktora Kościoła.
Żył w XII w. Był założycielem zakonu cystersów. Zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i czciciel Matki Bożej. Na obrazach przedstawia się go w postaci zakonnika, którego Chrystus wiszący na krzyżu ogarnia swym ramieniem. Ten obraz jest symbolem miłości, jaką Zbawiciel ma dla każdego z nas.
21 sierpnia. Sobota. Wspomnienie św. Piusa X, Papieża.
W 1903 r. kolegium kardynałów wybrało go na urząd następcy św. Piotra. Ożywił w wiernych Kościoła rzymskiego życie eucharystyczne i był opiekunem ruchu odnowy liturgii. Hasło jego pontyfikatu brzmiało: „Odnowić wszystko w Chrystusie”. Zmarł w 1914 r.