Reklama

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zajezierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczba wiernych: 1380
Proboszcz: ks. Krzysztof Maj
Kościoły filialne: Bonin - pw. św. Józefa,
Wysiedle - pw. Świętej Trójcy,
Zagórzyce - pw. św. Marcina Biskupa,
Rynowo - kaplica
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 koła), ministranci (26), rada parafialna, Grupa Synodalna, rada budowlana, schola, Caritas
Czasopisma: „Niedziela” (15 egz.), „Miłujcie się”, „Cuda i łaski”, „Rycerz Niepokalanej”, „List”, „Jaś”, „Dominik”

Kilkakrotnie już docieraliśmy w naszym cyklu do parafii znajdujących się na granicy archidiecezji. Była to granica państwa lądowa i morska lub naszej archidiecezji z diecezją koszalińsko-kołobrzeską bądź z zielonogórsko-gorzowską. Dekanat łobeski przez swoje krańcowe położenie bliski jest tej pierwszej diecezji, a szczególnym tego przejawem jest usytuowana w połowie drogi pomiędzy Łobzem a Drawskiem Pomorskim parafia w Zajezierzu.
Zajezierze to jedna z większych miejscowości w gminie Łobez, pięknie położona w sąsiedztwie jeziora Nowe Zajezierze. Swoim rodowodem miejscowość sięga średniowiecza, a przez długi czas nazywana była Schonwalde - tzn. piękny las. Przez krótki okres po 1945 r. używano nazwy Czarnowo, ona jednak nie zyskała uznania twórców powojennego nazewnictwa na Ziemiach Odzyskanych i zmieniono ją na Zajezierze.
Najcenniejszym zabytkiem jest kościół parafialny, usytuowany na niewielkim wzniesieniu, zbudowany na miejscu starej, średniowiecznej budowli. Świątynia powstała za sprawą pastora Carla Regenspruga i ukończono ją 14 grudnia 1845 r. Jest to budowla z kamienia polnego w stylu neoromańskim. Kościół nie jest orientowany, co należy raczej do wyjątkowych sytuacji. Wnętrze świątyni zdobią 2 witraże przedstawiające Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz Rozesłanie Apostołów. Na emporze chórowej w południowej części znajdują się organy 6-głosowe z oryginalnym napędem. Jednak prawdziwą perłą parafii jest kościół w Wysiedlu. Określa się go jako pomnik chwały rodu Borcków, którzy władali tymi terenami już od XIII w. Źródła wskazują na 1600 r. jako datę powstania świątyni ufundowanej przez Joachima i Heninga Borcków. To właśnie oni w niezwykły sposób wyposażyli kościół, który należy do najcenniejszych zabytków sakralnych okresu renesansu na Pomorzu Zachodnim. Nad środkową elewacją zamknięcia absydy widnieje renesansowy szczyt ozdobiony gzymsami, pilastrami i okrągłołukowymi niszami w dwóch rzędach. W środku kościoła na uwagę zasługuje naprawdę wszystko. Zachowane zostało kompletne wyposażenie renesansowe z 1596 r., a szczególnie ołtarz pentaptyk z 1609 r., ambona z 1624 r., empory z 1606 r., chrzcielnica z 1623 r. balustrada z XVIII w. oraz drewniany belkowany pułap. Odchodząc od fachowego języka konesera sztuki, trzeba jednoznacznie stwierdzić: to miejsce jest fascynujące! Należy je koniecznie zobaczyć, w przeciwnym razie będziemy ubożsi o wiele doznań historycznych i architektonicznych.
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zajezierzu erygowana została 25 września 1976 r. poprzez podział parafii w Łobzie. Warto nadmienić, że przez dłuższy czas obsługiwano stąd także miejscowość Zagozd, należącą do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Pierwszym proboszczem został wówczas ks. Józef Hawrylewicz, który pracował tutaj do 1984 r. Kolejnym duszpasterzem w Zajezierzu był ks. Jan Rusel, który przebywał tutaj 2 lata. Jego następcą został ks. Roman Jagodziński posługujący do 1990 r. Następnie proboszczem został ks. Kazimierz Podgórski, któremu dane było opiekować się tą wspólnotą do 1994 r. Już od 10 lat proboszczem w Zajezierzu jest ks. Krzysztof Maj. To jego pierwsza samodzielna placówka po wikariatach w: Gryfinie, Szczecinie (parafie Świętego Krzyża i Matki Bożej Jasnogórskiej), Trzebiatowie oraz Węgorzynie i jak sam z humorem stwierdza: „Choć wszyscy mówią, że tu jest przysłowiowy koniec świata, to ja zawsze mówię odwrotnie - tutaj zaczyna się archidiecezja dla wiernych przybywających z Polski na ziemię szczecińską, dlatego chcę, aby ta parafia była jej dobrą wizytówką”. Z pewnością tak jest, gdyż tworzą ją ludzie wierni Bogu i oddani Kościołowi. Przybyli tutaj ze wschodu oraz Polski centralnej, szczególnie do pracy w pegeerach, które funkcjonowały w Zajezierzu, Rożnowie i Suliszewicach. Przeważającą część parafian stanowią więc renciści, emeryci i bezrobotni (bez jakiejkolwiek nadziei na poprawę swego losu). Ważne jest to, jak podkreśla ks. Krzysztof, że umocnienia wszyscy szukają już tylko u Boga.
Msze św. niedzielne sprawowane są w następującym porządku: w Zajezierzu o godz. 9.00, w Zagórzycach o 10.45, w Wysiedlu o 12.15, w Boninie o 13.30, w Rynowie Msza św. odprawiana jest w sobotę o godz. 18.00. W tygodniu w kościele parafialnym Eucharystia rozpoczyna się o godz. 18.00. Liczniej niż zwykle wierni gromadzą się w środy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w piątek, gdy odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Uczestnictwo w niedzielnych praktykach religijnych Ksiądz Proboszcz ocenia na 30%. Przedmiotem troski staje się to, w jaki sposób trafić z ewangelicznym orędziem do tych, którzy zagubili swe poczucie bycia we wspólnocie Kościoła. Godne podkreślenia jest ogromne zaangażowanie młodzieży z Wysiedla w liturgię Mszy św. W każdy pierwszy piątek miesiąca z posługą sakramentalną odwiedzanych jest 16 chorych. W każdej parafii jednym z najważniejszych wymiarów duszpasterstwa jest katechizacja. Ksiądz Proboszcz wspomina, że jeszcze 10 lat temu na terenie parafii istniały 3 szkoły podstawowe, obecnie nie ma ani jednej. Nie oznacza to, że praca katechetyczna nie jest tutaj prowadzona. Zajezierze to znany w województwie ośrodek działalności 2 specyficznych placówek pedagogicznych. Mieści się tu bowiem dom dziecka, w którym obecnie przebywają 34 osoby (od najmłodszych, aż po osoby 20-letnie). Drugim domem, malowniczo położonym nad jeziorem, jest ośrodek szkolno-wychowawczy, który skupia młodych ludzi mających trudności z nauką, sprawiających kłopoty wychowawcze oraz żyjących w konflikcie z prawem. Mieszka ich tutaj 28, od IV do VI klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum. W obydwu ośrodkach katechizuje ks. K. Maj i jak twierdzi z satysfakcją: „Wbrew obiegowym opiniom są to bardzo pilni uczniowie i zadziwiają często zasobem swych wiadomości religijnych”. Przygotowują jasełka, liturgię niektórych Mszy św., uczestniczą w organizowanych dla nich rekolekcjach wielkopostnych. Także starsze pokolenie ma swoje miejsce w życiu parafii. W Zajezierzu 15 sierpnia 2003 r. odsłonięto i poświęcono tablicę wspominającą deportowanych Sybiraków. Poświęcenia dokonał ks. kan. Marian Wojnicki (dawny proboszcz parafii w Drawsku Pomorskim, obecnie na emeryturze, który z wielką życzliwością pomaga ks. Krzysztofowi w różnych działaniach duszpasterskich).
Ogromnie wiele zrobiono w minionych latach w sferze remontów kościołów. Na pierwszy plan wysusa się Wysiedle, gdzie w całości odrestaurowano świątynię. Prace rozpoczęto w 1996 r. od położenia nowego fundamentu, gdyż dawny, wapienny został poważnie naruszony na skutek bliskiej lokalizacji ruchliwej drogi. Następnie w 1998 r. podjęto się remontu wieży oraz wnętrza kościoła poprzez konserwację okien, empory kolatorowej, wymieniono również tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Prace ukończono już w 85%. Do renowacji pozostaje jeszcze ołtarz, ambona i chrzcielnica. Wielkim dramatem dla ks. Krzysztofa była w 2002 r. kradzież figurek z ołtarza głównego. Restauracja tego kościoła współfinansowana jest przez Fundację Polsko-Niemiecką, Fundusz Kościelny, Biuro Dokumentacji Zabytków. Po dokonanych pracach wzrosło zainteresowanie tym obiektem dawnych mieszkańców, a także mass mediów (wiele artykułów w prasie, reportaż w TVP w cyklu Tajemnice Pomorza, w TV Polonia). Także w Boninie w 2001 r. wzmocniono fundament, remontowano więźbę dachową wraz z całym poszyciem, wymieniono tynki wewnętrzne oraz strop. W samym zaś Zajezierzu, na początku swej posługi ks. K. Maj podjął się zabezpieczenia stropu kościoła, a następnie gruntownego wymalowania wnętrza. Sporo prac remontowych wykonano także na plebanii. We wszystkie prace bardzo zaangażowany był szeroki krąg parafian, za co Księdz Proboszcz wyraża szczerą wdzięczność.
Zajezierze to miejsce niezwykle urokliwe. Spacerując po wspólnie z ks. Krzysztofem odprawionej Mszy św. mogłem dostrzec, jak szanowany jest tu kapłan i jak swego proboszcza uwielbiają dzieci. Wpływa to wszystko na atmosferę godnego zmierzania razem do Boga. Niech więc parafia w Zajezierzu będzie dobrą wizytówką całej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Los Angeles: Droga krzyżowa i tabernakulum nienaruszone po pożarze kościoła

2025-01-20 13:13

zrzut ekranu/x.com

Tabernakulum zawierające Najświętszą Eucharystię i witrażowe stacje drogi krzyżowej zostały odnalezione w nienaruszonym stanie w katolickim kościele w Los Angeles, który został zburzony przez pożar w Pacific Palisades.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Media: era powszechnych nadużyć duchownych w amerykańskim Kościele dobiegła końca

2025-01-21 15:28

Adobe.Stock.pl

Nowy raport dotyczący zarzutów nadużyć wobec duchowieństwa katolickiego w USA rzuca światło na to, kiedy doszło do zdecydowanej większości nadużyć, wskazując, że istnieją dobre powody, by mieć nadzieję, iż liczba przypadków nadużyć drastycznie spada do tego stopnia, że stają się one coraz rzadsze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Wiara

Czy modlę się o łaskę dobrego poznania Bożego prawa?

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Święta od paliuszy

Święci i błogosławieni

Święta od paliuszy

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak...

Franciszek

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...