Reklama

Niecodzienne witraże

Niedziela warszawska 33/2004

W związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, 24 lipca br. na Chomiczówce w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, bp Marian Duś poświęcił witraże Oddziałów Armii Krajowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem budowy witraży był Oddział Stołeczny PTTK. Pierwszą myśl o ich wykonaniu podsunął proboszcz kościoła Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych - ks. prał. Jan Huryn. Okna z lewej strony były już przyozdobione. Natomiast okna po prawej stronie dopiero czekały na wypełnienie ich kawałkami barwnego szkła. Prezes Oddziału Stołecznego PTTK Tadeusz Martusewicz zaproponował, aby nowe witraże były poświęcone żołnierzom, oddziałom i zgrupowaniom AK. Powołany został Społeczny Komitet Budowy, w skład którego weszli przedstawiciele Oddziału Stołecznego PTTK i żołnierze AK. Decyzję budowy ogłoszono w 2002 r. w obecności ks. prał. Jana Huryny i ppłk. Eugeniusza Rybałko. Projekt witraży został zaaprobowany przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

ROZPOCZĘCIE PRACY

Prace rozpoczęto od zdobycia odznak walczących Oddziałów AK. Podjęto współpracę ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK. Powoli zaczęły napływać zamówienia na witraże. Ich fundatorami zostali: środowisko żołnierzy AK, Ambasada Republiki Słowackiej, Rada Dzielnicy Bielany, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S. A., Związek Sybiraków - środowisko Borowiczan, Sodalicja Mariańska - Katolickie Stowarzyszenie Oficerów Wojska Polskiego i Stanisław Uszyński, Jadwiga Podrygało i Ryszarda Kazimierska - oficerowie AK, Warszawskie Oddziały Przewodników PTTK oraz Oddział Stołeczny PTTK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

WITRAŻE ARMII KRAJOWEJ

Witraże przedstawiają odznaki poszczególnych Oddziałów AK walczących w Powstaniu Warszawskim, w Górach Świętokrzyskich, żołnierzy pomordowanych w łagrach sowieckich i obozach hitlerowskich, a także pięć najwyższych bojowych odznaczeń: Krzyż Virtutti Militari, Krzyż Walecznych, Krzyż Powstania Warszawskiego, Krzyż Armii Krajowej oraz Krzyż Partyzancki. Na środku znajduje się witraż tzw. Matki Bożej Powstańczej. Zespół witraży to hołd złożony walczącym o wolność i niepodległość Polski Na dole widnieje napis: „Pokonani - Niezwyciężeni. 1.08.-2.10. 1944r.”.

UKORONOWANIE PRAC

Zwieńczeniem wszystkich prac była Msza św. celebrowana przez bp. Mariana Dusia, w czasie której poświęcił witraże. Na liturgię przybyli licznie żołnierze AK i goście.
- Są wydarzenia - zaznaczył bp Marian Duś - które mimo upływu lat pozostają głęboko w świadomości narodu. Do takich należy Powstanie Warszawskie, w którym można zauważyć wielkie umiłowanie ojczyzny i gotowość do złożenia ofiary z życia za jej wolność.
Biskup przypomniał także słowa Ojca Świętego wypowiedziane 25 lat temu na placu Zwycięstwa: „(...) Nie sposób zrozumieć tego narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą a zarazem tak straszliwie trudną - bez Chrystusa. Nie sposób zrozumieć tego miasta Warszawy, stolicy Polski, która w 1944 r. zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą (...), na walkę, w której legła pod własnymi gruzami - jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł Chrystus Zbawiciel ze swoim krzyżem spod kościoła na Krakowskim Przedmieściu”.
Witraże z kościoła na Chomiczówce pozostaną milczącym świadkiem dni Powstania, pomnikiem dla pokoleń, przypominając o miłości do ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania

2025-04-15 10:00

Grażyna Kołek

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania. On żyje niezależnie od tego, czy ja tego chcę czy nie, czy w to wierzę czy neguję. Kwestia zmartwychwstania nie jest problemem Jezusa, ale naszym problemem. To ja muszę podjąć decyzję, czy w to wierzę czy to odrzucam.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów? Wstrząsające dane

2025-04-18 11:26

Mat.prasowy

„Jeśli człowiek przestaje grzebać swoich zmarłych, to co to mówi o jego duszy?” W tym odcinku rozmawiamy o wierze, ale też… o braku wiary – tak głębokim, że nawet pogrzeby stają się zbędne. Opowiadam o wstrząsających faktach z pewnego państwa, gdzie ludzie nie odbierają urn z prochami swoich bliskich, a zakłady pogrzebowe zakopują ich anonimowo, zbiorowo, bez pożegnania. To coś więcej niż społeczny kryzys – to pytanie o to, czy nie zbliżamy się do duchowego punktu zerowego.

Więcej ...

Przewodniczący KEP: prawda o zmartwychwstaniu zakłada rezygnację z banału i przyziemności

2025-04-20 09:42

Karol Porwich/Niedziela

Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa nie rusza już współczesnego człowieka, gdyż jej przyjęcie zakłada rezygnację z banału i przyziemności. Tymczasem współczesna kultura skutecznie odrzuca wszelki wysiłek w sprawach domagających się poświęcenia i ofiary - powiedział PAP przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Wiara

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak

Wiadomości

Zmarła aktorka Jadwiga Jankowska-Cieślak