Reklama

Być chrześcijaninem we współczesnym świecie (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łaska wiary wskazuje chrześcijaninowi jego cel i przeznaczenie, którym jest wieczne życie z Bogiem w rzeczywistości transcendentnej. Tak wielu współczesnych chrześcijan rzadko sobie uświadamia, że ich naczelnym zadaniem życiowym jest realizowanie Chrystusowego nakazu dążenia do świętości: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5, 48). Stąd też chrześcijaństwo w wydaniu współczesnym jawi się często jako nieatrakcyjne, bowiem codzienność, wszystkie wymiary ludzkiego życia, nie są kształtowane w duchu chrześcijańskiej wiary. Przybiera ono formę typowego faryzeizmu, który w ustach Chrystusa zasługiwał jedynie na potępienie.
Istota bycia chrześcijaninem, a tym samym również istota wiary, polega na związku z Chrystusem. Chrześcijanin po prostu jest człowiekiem Chrystusowym. Związek ten ma miejsce tylko wtedy, gdy ma charakter relacji żywej, a więc nie zerwanej przez grzech. Gdy chrześcijanin traci to powiązanie, de facto przestaje być chrześcijaninem. „Jeśli mówimy, że mamy z Nim współuczestnictwo, a chodzimy w ciemności, kłamiemy i nie postępujemy zgodnie z prawdą” (1 J, 1, 6). „Każdy, kto trwa w Nim, nie grzeszy, żaden zaś z tych, którzy grzeszą, nie widział Go, ani Go nie poznał” (1 J 3, 6). „Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła” (1 J 3, 8).
Wiara jako zadanie polega również na dawaniu świadectwa o Chrystusie przez całe chrześcijańskie życie. Nie może być ona talentem zakopanym w ziemi (zob. Mt 25, 14-30). Chrystus domaga się przyznawania się do Niego przed ludźmi. Na mocy sakramentu chrztu i łaski wiary chrześcijanin uczestniczy w prawdziwej misji Chrystusa i Kościoła, przeznaczony jest do apostolstwa. Łaska wiary bowiem, jak zresztą każda łaska, jest darem do podzielenia się z innymi.
Pytamy: dlaczego w świecie jest tyle niewiary, zła, grzechu? Z pewnością dlatego, że Chrystus jest przez nas niedostatecznie głoszony. Chrześcijanie świeccy mają wnieść Ewangelię wszędzie tam, gdzie żyją i pracują (por. KK 1; ChL 23).
Czy tak jest? Odpowiedzmy sobie sami na to pytanie.
Oczywiście, wiara jako odpowiedź na Boże objawienie zakłada przyjęcie tego objawienia także w jego wymiarze doktrynalnym. Przynosi ono bowiem pełną prawdę o Bogu i człowieku, jakże często będącą w konflikcie z „prawdami”, które głosi współczesny świat. Jezusowe orędzie o Królestwie Bożym, które jest obecne w tym świecie, nie jest przecież z tego świata. Świat jest wielkim cmentarzem ludzkich utopii, chcących zaprowadzić wyłącznie ludzkimi siłami królestwo prawdy, sprawiedliwości i pokoju.
Prawdy przyniesionej przez Jezusa Chrystusa nie można traktować wybiórczo. „Jestem katolikiem, ale... jestem za: aborcją, eutanazją, rozwodami”... itp.
Treści wiary nie przyjmuję na zasadzie doboru, co mi z niej odpowiada. Jest ona pełną miłości ofertą skierowaną do mnie przez Chrystusa. „Jeśli chcesz...”, pytał zawsze Chrystus. Kto się nie zgadzał z Jego nauką, mógł odejść. Nikogo nie zatrzymywał siłą (por. J 6, 60-68).
Nie mogę jednak idąc za Chrystusem, uszczuplać, a tym bardziej zmieniać Jego nauki.
To tylko kilka myśli o naszym byciu chrześcijaninem. Czy naprawdę należę do Chrystusa?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów