Reklama

Modlitwa Polaków i Czechów na Śnieżce

Niedziela legnicka 34/2004

W liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, od 23 lat przewodnicy i ratownicy górscy z Polski i Czech spotykają się na wspólnej modlitwie. Miejscem spotkania jest pochodząca z XVII w. kaplica pw. św. Wawrzyńca na szczycie Śnieżki (1602 m n.p.m.) w Karkonoszach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznemu spotkaniu modlitewnemu przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak wraz z biskupem Hradec Kralowe Dominikiem Duką i arcybiskupem seniorem Karlem Otčenaskiem z Czech w gronie 30 kapłanów i w obecności około 500 turystów.
Z prywatną wizytą przybył także prezydent Czech Vaclav Klaus, przyjęty owacjami. W słowach pozdrowienia Prezydent stwierdził, że taki dzień jak ten jest potwierdzeniem bliskiego sąsiedztwa dwóch narodów. Wędrówka na szczyt to okazja do wielu przemyśleń, m.in. jak wiele trzeba wysiłku i trudu, aby osiągnąć zamierzony cel.
W homilii Biskup Legnicki, nawiązując do tegorocznego święta, stwierdził, że odbywa się ono w nowej zjednoczonej Europie, zbudowanej na fundamencie wielu świętych. „Kiedy idzie się w góry, trzeba mieć dobrego przewodnika - mówił bp Tadeusz Rybak. - Dziś przewodnicy karkonoscy obchodzą swoje święto. Wyrażamy im swój szacunek i wdzięczność. Ludzie bez przewodników mogą nie trafić na szczyt, pobłądzić. Modlimy się za Was, byście jak najlepiej mogli służyć przybywającym tu turystom. Ale Wy także przypominacie nam, że w życiu duchowym, religijnym, potrzeba dobrych przewodników. Jeśli ich zabraknie, łatwo pobłądzić w życiu. Dziękujemy Bogu za szczególnego przewodnika naszych czasów - Ojca Świętego Jana Pawła II. Cieszymy się, że mamy wielu wspaniałych kapłanów, siostry zakonne, świeckich katolików, którzy przypominają narodom Europy o fundamentach, na których powinno być budowane życie współczesnego świata. Modlimy się dzisiaj za nasze narody, za narody Europy, aby ceniły i żyły wartościami, na których wyrosła europejska kultura”.
Słowo wygłosił także bp Dominik Duka, który zwrócił uwagę, że miejsce to stało się już symbolem przyjaźni między dwoma sąsiednimi narodami. Wspomniano spotkanie na Śnieżce przedstawicieli polskiej „Solidarności” i czeskiej „Karty 77”. Ksiądz Biskup przypomniał, że żyjemy już w nowej Europie, która potrzebuje świadectwa chrześcijan, aby nie zagubił się obraz ludzkiej godności. Święty Wawrzyniec jest dla nas przykładem umiłowania drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego pomocy, gdyż potrzebujący są prawdziwym skarbem Kościoła. Dla współczesnego świata takim przykładem jest osoba Jana Pawła II, a także św. Matka Teresa z Kalkuty.
To już 23. spotkanie modlitewne zainaugurowane przez Jerzego Pokoja, wieloletniego szefa Karkonoskiej Grupy GOPR, który od początku wybrał to miejsce, gdzie odbiera cześć patron ratowników i przewodników górskich. W tym roku część ratowników aktywnie uczestniczyła w akcji poszukiwania jednego z turystów, dlatego na Mszy św. obecna była tylko ich delegacja.
Po uroczystości Biskup Legnicki poświęcił 2 figury przedstawiające Świętych Wawrzyńca i Wojciecha z przeznaczeniem dla kaplicy na Śnieżce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli