Reklama

Wojciech

Kuj żelazo póki gorące

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogólnopolski Konkurs Kowalstwa Artystycznego odbył się w Wojciechowie po raz pierwszy w 1984 r. Od 1992 r. organizacją imprezy zajął się Gminny Ośrodek Kultury, zmieniając jej nazwę na Ogólnopolskie Spotkania Kowali. Od 1995 r. GOK organizuje również Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. W ciągu dwunastu dni młodzi adepci sztuki kowalskiej, pod okiem mistrzów z całego kraju, doskonalą swoje umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu. W tym roku w Warsztatach Kowalskich wzięło udział 16 uczniów, którzy w dniach 29 czerwca - 10 lipca zdobywali umiejętności sztuki kowalskiej.
8-11 lipca br. odbyły się X Ogólnopolskie Spotkanie Kowali, na które przybyli mistrzowie kowalstwa artystycznego z całej Polski. Należą do nich mistrzowie, którzy prowadzą warsztaty kowalskie, m.in.: Józef Kułak z Zakopanego (pracujący w zawodzie kowala od 55 lat), Jan Turek z Podkarpacia, Andrzej Kania z Płocka i Roman Czerniec, miejscowy mistrz kowalstwa artystycznego, w którego kuźni i przyległym placu odbywała się impreza. 10 lipca w konkursie kucia konia najlepszymi byli: Roman Czerniec z Wojciechowa, Franciszek Kopeć z Mórkowa i Krzysztof Solecki z Rajca Poduchownego. W konkursie kowalstwa artystycznego, który odbył się 9 lipca, wzięło udział 11 zawodników. Tematem prac były kwietnik i wieszak. Metoda wykonania - wyłącznie tradycyjna, ręczne kucie i zgrzewanie na gorąco. Wykonane prace były na dobrym poziomie technicznym i prezentowały wysoki poziom artystyczny. Jury nie przyznało pierwszej nagrody, dwie drugie nagrody otrzymali: Ryszard i Zbigniew Skuzowie z Kielc oraz Kazimierz Kudła i Michał Mamola z Zawody. Dwie trzecie nagrody otrzymali: Adam Stolarczyk z Woli Gardzienickiej i Andrzej Kania z Cekanowa.
Kowale kuli, a iskry szły w górę. Brzęk i stukot młotów kowalskich było słychać w całym Wojciechowie. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ostatnim dniu spotkań kowali uczestnicy udali się wraz z orkiestrą dętą OSP do miejscowego kościoła na uroczystą Mszę św., którą odprawił ks. kan. Czesław Szpakowski w koncelebrze z ks. Grzegorzem Woźniakiem. Na wstępie orkiestra, pod batutą kapelmistrza Kazimierza Kołodzieja, odegrała „Boże, coś Polskę”, a ks. Woźniak w serdecznych słowach powitał zebranych gości, kowali i wójta gminy Wojciechów, Jana Czyżewskiego. Na zakończenie Eucharystii ks. Woźniak podziękował kowalom za dar dla parafii w postaci pięknie wykonanej gabloty. To dzieło kowali, którzy tradycyjnie już w ramach dorocznych warsztatów zaznaczają swoją obecność także w kościele.
X Warsztaty Kowalskie i X Spotkania Kowali były dla Wojciechowiaków i licznie przybyłych gości oraz turystów wspaniałą zabawą i relaksem. Było wesołe miasteczko, występy zespołów śpiewaczych, koncerty zespołów „Dżem” i „Krywań”, kiermasz sztuki ludowej i stoiska z regionalnym jadłem, a na koniec zabawa taneczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: stoimy w obliczu epokowych wyzwań kulturowych

2024-05-13 13:34

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wezwał do dialogu i szczególnej uwagi dla wszystkich cierpiących z powodu "ubóstwa kulturowego i duchowego" lub wykluczenia w obliczu licznych i decydujących wyzwań kulturowych. Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na audiencji Szkołę Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki założoną przez Leona XIII 140 lat temu oraz Szkołę Bibliotekoznawstwa ustanowiona przez Piusa XI 90 lat temu.

Więcej ...

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela