Reklama

Edukacyjny ślad sióstr „SERCANEK” w Brańsku

Niedziela podlaska 34/2004

W 2005 r. Przedszkole w Brańsku obchodzić będzie sześćdziesięciolecie swego istnienia. Niewiele osób wie, że założycielką placówki była siostra Zgromadzenia Zakonnego Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny. W związku z tym warto przypomnieć Czytelnikom sylwetki sióstr, które wiele lat swojego życia poświeciły pracy na rzecz brańskich dzieci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie zakonne Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny pospolicie nazywane Sercankami zostało założone z inicjatywy o. Honorata Koźmińskiego, który widząc wielką potrzebę ratowania społeczeństwa przed zagrożeniem moralnym, postanowił temu zaradzić. Swoją troskę skupił on na dzieciach, młodzieży, ludności ze środowisk wiejskich i robotniczych. Uważał, że problem można rozwiązać poprzez organizowanie konspiracyjnych zgromadzeń zakonnych, gdzie siostry pełniłyby różne funkcje edukacyjno - wychowawcze. Działalność zgromadzeń dostosowana była do ówczesnych warunków politycznych. Jednym z nich było Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny, którego współzałożycielką była Paula Malecka. W 1886 r., po złożeniu ślubów zakonnych została ona Przełożoną Generalną powstającego zgromadzenia Sióstr Sercanek.
Organizację zgromadzenia założyciel oparł na Regule Trzeciego Zakonu św. Franciszka w formie zatwierdzonej przez Papieża Leona XIII w 1883 r. Konstytucje wzorowane były na ustawach francuskiego niehabitowego zgromadzenia o nazwie Córek Serca Maryi założonego prze o. Picot de Glovier w okresie Wielkiej Rewolucji.
Od początku działalność zgromadzenia skierowana była na tereny odległych Kresów Wschodnich oraz cesarstwa Rosyjskiego i Syberii. Siostry niosły pomoc oświatową i charytatywną szczególnie ludności polskiej. Powstały domy Zgromadzenia w Wilnie, Petersburgu, Mohylewie, Moskwie, Witebsku, Żytomierzu i wielu innych miejscowościach. Na terenie Królestwa Polskiego zgromadzenie posiadało dwie placówki: w Warszawie i w Nowym Mieście nad Pilicą.
Obok nauki pisania i czytania siostry zakładały pracownie krawieckie i robót kościelnych. Uczono w nich zawodu młodych dziewcząt. Wszelkie środki finansowe, jakimi dysponowały siostry, przekazywane były na kształcenie. Pusta kasa była częstą rzeczywistością. Jednak pogoda ducha nie opuszczała sióstr. Mówiły: „Bóg dał sierotę, da i na sierotę”.
W 1907 r. Zgromadzenie otrzymało Dekret Pochwalny. Po jego otrzymaniu w 1908 r. rozpoczęła się praca Sercanek wśród Polaków na Syberii. Powstały ośrodki pracy wychowawczej w Irkucku, Nowomikołajewsku, Czelabińsku, Tomsku. W Irkucku i Czelabińsku otoczyły opieką ponad 1500 dzieci. Prowadziły tam 4 szkoły i 5 zakładów wychowawczych.
W latach 1910 - 1914 nasiliły się rewizje policyjne zgromadzenia. Szczególnie ciężkim okresem był okres rewolucji październikowej. Zwalniano siostry z pracy, nierzadko zamykano w więzieniach.
Koniec I wojny światowej i wolna ojczyzna to było nowe wyzwanie stające przed Zgromadzeniem. Siostry przeniosły część działalności na tereny Polski. Organizowały nowe domy: w Warszawie, Krzemieńcu, Janowie Podlaskim, Sitniku, Łomży i Kolnie.
Zgromadzenie podjęło pracę w dziale gospodarczym podlaskiego i łomżyńskiego Seminarium Duchownego. W tamtym okresie siostry prowadziły: 2 szkoły średnie, 4 powszechne, 5 przedszkoli i 9 zakładów wychowawczych. W czasie II wojny, pomimo zakazu władz, prowadzono w domach zgromadzenia tajne nauczanie. Po 1945 r. Zgromadzenie utraciło wszystkie placówki. Siostry opuściły ziemie wschodnie i podjęły pracę na ziemiach polskich. Powstały nowe placówki: w Brańsku, Drohiczynie, Koszalinie, Drawsku Pomorskim.
Obecnie dom główny zgromadzenia znajduje się w Nowym Mieście nad Pilicą.

Reklama

S. M ARCELINA ŚNIEGÓRSKA - (imię zakonne Leonarda)

Urodziła się 9 stycznia 1885 roku w Gródku, w powiecie Kamieniec Podolski, na terenie obecnej Ukrainy.
W 1908 r. w Żytomierzu wstąpiła do Zgromadzenia Sercanek. Nowicjat rozpoczęła 6 listopada 1909 r. w Nowym Mieście nad Pilicą a profesję zakonną złożyła 7 listopada 1910 r. W tym samym roku wyjechała na Syberię, gdzie pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni w zakładach wychowawczych prowadzonych przez Zgromadzenie. Śluby wieczyste złożyła w Irkucku 25 sierpnia 1916 r. Do Polski powróciła w 1926 r., gdzie kontynuowała działalność edukacyjno - wychowawczą.
W latach 1945 - 1948 pracowała w Brańsku jako katechetka. Swoją osobowością i wesołym usposobieniem zjednała sobie serca wielu brańskich dzieci. Zaczęły one coraz liczniej odwiedzać jej mieszkanie. Uczyła je śpiewać, malować. Czytała im książki.
Stale zwiększająca się liczba dzieci zrodziła w siostrze Marcelinie myśl, aby zorganizować w Brańsku przedszkole z prawdziwego zdarzenia. Po wielu perturbacjach udało się, a dzieło zapoczątkowane przez nią kontynuuje swoja działalność do dnia dzisiejszego.
S. Marcelina zmarła 23 kwietnia 1968 r. w Skórcu i tam na miejscowym cmentarzu spoczywa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

S. MARIA CZYŻEWSKA - (imię zakonne Wiktoria)

Urodzona 14 marca 1916 r., we wsi Jacowlany w powiecie sokólskim, w rodzinie chłopskiej. We wczesnym dzieciństwie utraciła matkę i wychowywała się w Zakładzie Wychowawczym św. Kazimierza w Wilnie prowadzonym przez Siostry Sercanki. Tam pracowała też jej starsza siostra. W Wilnie ukończyła Seminarium Wychowawczyń Przedszkoli.
W listopadzie 1938 r. poprosiła o przyjęcie do Zgromadzenia. Tam odbyła pierwszy stopień formacji zakonnej - postulat. Formację zakonną w nowicjacie rozpoczęła 6 września 1939 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. Były to trudne lata okupacji niemieckiej. Profesje zakonną złożyła 10 listopada 1940 r.
W latach 1940 -1944 pracowała jako wychowawczyni w Zakładzie Opiekuńczym w Warszawie. 15 marca 1943 r. szczęśliwie przeżyła łapankę i uniknęła losu więźnia obozu lub przymusowej pracy na robotach w Niemczech. Jako wychowawczyni pracowała w tamtym okresie także w Otwocku i Sitniku. W 1947 r. rozpoczęła pracę w Brańsku, pełniąc przez kilkanaście lat funkcję kierownika przedszkola.
Była ona kontynuatorką „dzieła” zapoczątkowanego przez S. Marcelinę Śniegórską. To dzięki niej Przedszkole w Brańsku stało się instytucją o dużym prestiżu i autorytecie. Wychowała wiele pokoleń, które do dnia dzisiejszego wspominają panią Marylę z szacunkiem i nierzadko „łezką w oku”.
Pod koniec lat sześćdziesiątych pozbawiono ją funkcji kierowniczej ze względu na przynależność do wspólnoty zakonnej. Bardzo przeżyła to upokorzenie, ale nie poddała się i nadal przekazywała swoim ukochanym dzieciakom mądrość życia.
Po 25 latach pracy wyjechała do Koszalina, gdzie pracowała jako katechetka. Ostatnim miejscem jej pobytu była Częstochowa. Zmarła 15 października 2002 r. u progu „domu jej ukochanej Matuchny - Matki Boskiej, w Częstochowie”. Kilka miesięcy przed śmiercią pisała do Pani R. Włostowskiej w Brańsku, że zawsze do Brańska tęskniła.

Reklama

S. EUGENIA WRÓBLEWSKA - (imię zakonne Imelda)

Siostra Eugenia urodziła się 4 września 1916 r. w Kolnie. Do Zgromadzenia wstąpiła 3 lutego 1935 r., w Kolnie i tu odbyła postulat. Do nowicjatu została przyjęta 19 października 1935 roku w Nowym Mieście nad Pilicą, tam też złożyła profesję zakonną, a 6 sierpnia 1941 r. złożyła w Wilnie śluby wieczyste.
Pracowała w wielu placówkach Zgromadzenia jako wychowawczyni, hafciarka, katechetka, księgowa. Prowadziła kursy krawieckie. W latach 1957 - 1961 pracowała jako wychowawczyni i katechetka w Przedszkolu w Brańsku. 10 maja 1982 r., Bóg powołał ją do wieczności. Miała wówczas 66 lat. W zgromadzeniu przeżyła 47 lat.
Siostra Eugenia była wątłego zdrowia, przeszła wiele operacji. W ostatnich latach, szczególnie rok przed śmiercią, wiele cierpiała. Organizm przegrał walkę z chorobą nowotworową.

S. STEFANIA PIEKARD - (imię zakonne Łucja)

Urodziła się 14 lutego 1903 r. na ziemi siedleckiej we wsi Ługi, w rodzinie chłopskiej.
Na terenie parafii Skórzec pracowały już siostry Zgromadzenia CNSNMP. Zafascynowana życiem i pracą sióstr wstąpiła do Zgromadzenia 14 stycznia 1923 r. w Skórcu. 18 listopada 1923 r. rozpoczęła nowicjat w Nowym Mieście nad Pilicą, a 25 listopada 1924 r. złożyła profesję zakonną, a śluby wieczyste złożyła 14 stycznia 1930 r.
Z zawodu była kucharką. W czasie II wojny światowej pracowała w Zakładzie Wychowawczym w Strudze k. Warszawy. W 1944 r. została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. W 1945 r. powróciła do Polski i podjęła pracę w wielu domach Zgromadzenia.
W latach 1947 - 1966 pracowała jako kucharka w Przedszkolu w Brańsku. Siostrę Stefanię cechowała pracowitość i obowiązkowość. Swoją życzliwością i usłużnością zjednywała sobie ludzi. Miała wesołe usposobienie. Pracą zawodową czynnie zajmowała się do końca życia. Zmarła 7 maja 1974 r. w Serpelicach.

S. WACŁAWA MIEDZIAK - (imię zakonne Franciszka)

S. Franciszka (tak ją wszyscy nazywali) urodziła się 18 marca 1921 r. we wsi Jagodno w woj. lubelskim, w rodzinie chłopskiej.
Mając 24 lata wstąpiła do Zgromadzenia. Od 2 maja do listopada 1945 r. w Skórcu odbyła postulat. Do nowicjatu została przyjęta 20 listopada 1946 r. w Nowym Mieście nad Pilicą. 21 listopada 1947 r. złożyła profesję zakonną, a 22 lipca 1952 r. śluby wieczyste.
Pracowała w wielu placówkach Zgromadzenia. W latach 1954 - 1971 była woźną w Przedszkolu w Brańsku. Ostatnim miejscem jej pracy był Drohiczyn. Pracowała w WSD.
Zmarła w wieku 57 lat w klinice w Białymstoku. Było to 29 października 1978 r. Siostra Franciszka wyróżniała się gorliwością, pracowitością, wielką miłością bliźniego i obowiązkowością. Jedno ze świadectw w dniu pogrzebu brzmiało: „Jeśli gwiazdy świecą z wysoka, to ona spełniając niskie obowiązki - świeciła najjaśniej”.
Biogramy Sióstr Sercanek pracujących na niwie edukacyjnej w Brańsku mogłem opracować dzięki uprzejmości Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Zakonnego Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny - Matki dr Genowefy Niewęgłowskiej i Sióstr pracujących obecnie w Brańsku.
Bóg zapłać!

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Premiera filmu "Brat Brata"

2024-05-14 00:19
Podczas panelu dyskusyjnego

ks. Łukasz

Podczas panelu dyskusyjnego

Premiera kinowa to nie tylko okazja do obejrzenia konkretnego obrazu, który chce przekazać reżyser, ale to także okazja do poznania konkretnej historii. Tym razem był to ks. Jerzy Adam Marszałkowicz. Film “Brat Brata” mówiący o nim, ale też o dziele, jaki stworzył czyli Towarzystwie Pomocy Brata Alberta cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Sala kinowa zapełniła się po brzegi.

Więcej ...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Więcej ...

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania