Reklama

Z „Niedzielą Przemyską” na wakacyjnych szlakach

Ekumeniczny Szlak Świątyń Karpackich

Niedziela przemyska 34/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W marcu br. zainaugurowano istnienie Szlaku Świątyń Karpackich. Liczy on 150 km, rozpoczyna się w Stropkovie na Słowacji, a kończy w Krośnie. Znajduje się na nim 28 miejscowości z 35 zabytkowymi obiektami. Szlak ma walory ekumeniczne i międzyreligijne, ponieważ znalazły się na nim kościoły katolickie, cerkwie greckokatolickie i prawosławne oraz synagogi.
Obiekty te mają wyjątkowe cechy architektoniczne, znajdują się natomiast w miejscowościach związanych z kilkuwiekową tradycją kultu religijnego.
Szlak prowadzący ze Słowacji, granicę przekracza w Barwinku. Pierwszym miejscem w Polsce jest pustelnia św. Jana z Dukli w Trzcianie, a następnie Dukla z kościołem Bernardynów i kościołem farnym. Kolejne miejscowości to: Chyrów, a w nim drewniana cerkiew, Wietrzno - drewniany kościół, Miejsce Piastowe - kościół-sanktuarium Księży Michalitów, Iwonicz - drewniany kościół, Klimkówka - dwa drewniane kościoły: parafialny i pw. Świętego Krzyża, Rymanów - kościół farny oraz ruiny synagogi, Bałucianka - drewniana cerkiew, Królik Polski - drewniany kościół, Jaśliska - kościół-sanktuarium.
W Krośnie, największej miejscowości na Szlaku, zwiedzić można kościół farny oraz kościół Franciszkanów. Trzy miejscowości: Trzcianę, Duklę i Krosno połączyła postać franciszkanina św. Jana z Dukli (1414-1484), który w tych miejscowościach żył i pracował. Jan, pochodzący z Dukli, osiadł jako pustelnik w pobliskiej Trzcianie, u podnóżna góry Cergowa. Tam odwiedził go Jan Kanty, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, późniejszy święty. Za jego namową Jan wstąpił w 1433 r. do zakonu franciszkanów. Przez kilkanaście lat pełnił urząd kustosza, gwardiana i kaznodziei w Krośnie oraz w innych miejscowościach na terenie Małopolski. Pod wpływem św. Jana Kapistrana, mając ok. 60 lat, przeniósł się do bernardynów, gdzie przez 21 lat, głównie we Lwowie, służył jako gorliwy spowiednik i kaznodzieja. Jan Paweł II kanonizował go w Krośnie 10 czerwca 1997 r.
Pierwsi franciszkanie pojawili się w Krośnie już w XIII w., jednak na stałe zamieszkali w II poł. XIV w. Biskup przemyski Eryk Mora, franciszkanin, zatwierdził istnienie klasztoru w 1378 r. Pierwszą świątynią franciszkańską była kaplica Przemienienia Pańskiego, przy której zbudowano murowany kościół i drewniany klasztor. Budowę większej świątyni ukończono na początku XV w., przetrwała ona do wieku XVII. Przebudowany później kościół spłonął niemal całkowicie w 1872 r. Z pożaru ocalały jedynie kamienne i marmurowe nagrobki: Jana Kamienieckiego dłuta Jana Marii Padovano (XVI w.), Jadwigi z Wlodków Firlejowej wykonany przez Łukasza Reitino (1611 r.), Jana Jędrzejowskiego i jego żony Elżbiety (koniec XVI w.). W prezbiterium znajduje się także nagrobek Barbary z Kamienieckich Mniszchowej (II poł. XVI w.), za którym w 1994 r. odkryto fragmenty średniowiecznych malowideł ściennych. Jako stała ekspozycja zostały one umieszczone w kaplicy Przemienienia Pańskiego. Od kilku wieków czczona jest tu Matka Boża zwana „Murkową”, której obraz znajduje się w ołtarzu głównym.
Kaplica Oświęcimów, znajdująca się w kościele franciszkańskim, zaliczana jest do najpiękniejszych wczesnobarokowych XVII-wiecznych kaplic grobowych w Polsce. Ufundował ją Stanisław Oświęcim, projekt wykonał Vincenzo Petroni, a stiukami ozdobił Giovanni Battista Falconi. Z jej powstaniem związana jest romantyczna legenda, według której młoda szlachcianka Anna zmarła, czekając na powrót z Rzymu swego ukochanego Stanisława Oświęcima. Wyruszył on do papieża, aby uzyskać zezwolenie na ślub z Anną, która była jego przyrodnią siostrą. To opowiadanie zainspirowało pisarzy, którzy chcieli widzieć w tragicznej miłości Stanisława i Anny odpowiednik pary włoskich kochanków Petrarki i Laury oraz francuskich - Abelarda i Heloizy. Także malarze przedstawiali ich na obrazach (Stanisław Bergman, Jan Matejko), a Mieczysław Karłowicz napisał ku czci tragicznych kochanków poemat symfoniczny. W krypcie pod posadzką kaplicy znajdują się trumny ze zmarłymi z rodu Oświęcimów, m. in. Stanisława i Anny.

* * *

Projekt Szlaku Świątyń Karpackich powstał w wyniku współpracy powiatu krośnieńskiego ze słowackim okręgiem Stropkov oraz związkiem gmin „Zielone Beskidy”. Budowa infrastruktury Szlaku została sfinansowana ze środków Fundacji Karpackiej. Tablice informacyjne, znajdujące się na zabytkowych obiektach napisano w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

2024-06-04 09:53
Rembrant

źródło: wikipedia.pl

Rembrant "Burza na Jeziorze Galilejskim"

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 23-27.

Więcej ...

Santok uczcił św. Ottona

2024-07-01 08:57
Zespół Nowonarodzeni

Jolanta Plust

Zespół Nowonarodzeni

W kościele pw. św. Józefa w Santoku zostało zaprezentowane przedstawienie interaktywne "Chrzest Pomorzan 1124-5 i 1128".

Więcej ...

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Religia zostaje w szkole”

2024-07-01 15:11

Adobe Stock

Instytut Ordo Iuris wraz z Centrum Życia i Rodziny pod patronatem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, zainicjowało zbieranie podpisów pod petycją broniącą obecności religii w polskich szkołach, której chcą się pozbyć obecne władze MEN. Organizatorzy liczą na silne poparcie społeczne dla akcji wśród wszystkich środowisk chrześcijańskich i rodzicielskich, którym zależny na utrzymaniu wychowawczej roli szkoły w duchu moralności chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska