Reklama

W hołdzie Ojcu Świętemu (2)

Niedziela łomżyńska 31/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archiwum domowym posiadam dokument potwierdzający, że Antoni Jonkajtys był nauczycielem w Woznejwsi od 1890 r. do chwili śmierci, tj. do 1906 r., i "podczas pełnienia tych obowiązków pracował z pożytkiem dla społeczeństwa i nie był rusyfikatorem".

Jego synowie Hieronim i Maksym już w niepodległej Polsce pracowali jako nauczyciele, społecznicy, dający wielki wkład w rozwój społeczności w miejscu zamieszkania: Hieronim Jonkajtys - nauczyciel, kierownik szkoły powszechnej w Augustowie brał niezwykle czynny udział w organizowaniu życia miejscowego społeczeństwa. Wiele wysiłku i czasu poświęcał pracy społecznej na niwie oświatowej, spółdzielczej i samorządowej. W latach 1938-1939 był komisarycznym burmistrzem miasta Augustowa. 11 października 1939 r. NKWD przerwało aktywną działalność polskiego nauczyciela, osądzając go w więzieniu. Zginął w czasie marszu więźniów gnanych w czerwcu 1941 r. z Mińska na wschód.

Młodszy o kilka lat Maksym miał dobry przykład do naśladowania i jako nauczyciel - kierownik Szkoły Powszechnej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie również wiele czasu i wysiłku poświęcał społeczności miasta Szczuczyna.

Był organizatorem życia kulturalnego i społecznego miasta, aktywnie udzielał się w organizowaniu oświaty pozaszkolnej, działał w organizacjach i stowarzyszeniach takich jak "Strzelec", harcerstwo, Straż Pożarna.

A kiedy nastąpiły czarne dni okupacji sowieckiej, był pierwszym organizatorem oporu przeciw zaborcy.

Płk Jan Orzechowski w swojej książce Aby pamięć nie zginęła ( wyd. 1993 i 1997) pisał: "Maksym Jonkajtys był do 1939 r. kierownikiem szkoły powszechnej w Szczuczynie. Ofiarny patriota, zaangażował się całkowicie w robotę podziemną. Był jednym z pierwszych konspiratorów, tak w okresie okupacji radzieckiej, jak i niemieckiej. W celu zapewnienia sobie konspiracyjnego bezpieczeństwa podjął pracę w sierpniu 1941 r. w magistracie miasta. Zagrożony aresztowaniem przez żandarmerię opuścił w 1943 r. Szczuczyn i konspiracyjnie zamieszkał we wsi Żebry, w połowie drogi między Szczuczynem a Radziłowem. Łączności konspiracyjnej ze Szczuczynem nie zerwał. W planach opracowanych na wypadek powszechnego powstania przeciwko niemieckiemu okupantowi przewidziany był na stanowisko starosty powiatu grajewskiego. W lecie 1944 r., 9 lipca, zginął we wsi Żebry od kuli żandarma niemieckiego. Miał 45 lat. Po wojnie zwłoki Maksyma Jonkajtysa zostały ekshumowane i uroczyście pochowane na cmentarzu w Szczuczynie".

W tym miejscu należałoby się zastanowić, o czym myślał M. Jonkajtys, kiedy został rozpoznany przez swego byłego ucznia - żandarma i dalej - gdy zmuszono go do kopania sobie grobu. Czy myślał o nas, wywiezionych na Sybir, czy robił rachunek sumienia? Na pewno rozmawiał z Bogiem. Nie dowiemy się nigdy, co wtedy przeżywał.

Stryj Hieronim, mój ojciec i Bronek to nasi rodzinni bohaterowie, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Zaś ich rodziny skazane były na zesłanie na długich sześć lat na Nieludzką Ziemię.

Przytoczone fragmenty życiorysów mego Ojca i Stryja to przykłady, o których wtedy mówił Ojciec Święty.

Słowa Ojca Świętego były jakby kierowane wtedy bezpośrednio do mnie, do naszej rodziny, a jego modlitwa, w której brałem też udział za pośrednictwem przekazu telewizyjnego, koiły ból i zarazem były hołdem oddanym naszym najbliższym.

Dziękujemy Ci, Ojcze Święty!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Fatima: Ponad 250 tys. pielgrzymów na obchodach 107. rocznicy maryjnych objawień

2024-05-13 12:44

Adobe Stock

Ponad 250 tys. pielgrzymów z całego świata dotarło w poniedziałek do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, na uroczystości upamiętniające 107. rocznicę objawień maryjnych w tej miejscowości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj