Reklama

Pierwsze śluby sióstr nazaretanek

„Poślubię Cię, Miłości”

7 sierpnia br. trzynaście sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu odpowiedziało na miłosne wezwanie Oblubieńca przez złożenie pierwszych ślubów zakonnych. Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Ksaweriana, s. Estera, s. Joanna, s. Urszula, s. Nazaria, s. Margerita, s. Karina, s. Lilianna, s. Nikola, s. Ignacjana, s. Nikodema, s. Miriam, s. Bernadetta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpowiedzenie na wezwanie Mistrza z Nazaretu oraz zdecydowanie się na złożenie ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest trudnym wyborem życiowym. Jest to też ogromny dar, jaki młody człowiek ofiarowuje Kościołowi.
Ten ważny dzień w życiu sióstr neoprofesek poprzedziła głęboka formacja w postulacie i dwa lata w nowicjacie, w którym swoją radą i modlitwą służyły siostrom: s. Urszula Kwiatkowska, mistrzyni, i s. Agnes Rysz, socjuszka. Bezpośrednim przygotowaniem do złożenia ślubów były rekolekcje, które poprowadził o. Bogdan Giemza, salwatorianin z Wrocławia. W rozważaniach rekolekcyjnych przybliżył wielkość konsekracji zakonnej i wskazał na Maryję jako na wzór dla osób konsekrowanych.
W sam dzień uroczystości Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Wątroba, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Na uroczystości przybyły rodziny sióstr neoprofesek, siostry nazaretanki, przełożone domów zakonnych na czele z s. Miriam Ścieszko - asystentką i delegatką siostry prowincjalnej oraz s. Benigną Rygał - przełożoną Domu Nowicjatu w Częstochowie. Licznie przybyli także kapłani, którzy celebrowali wspólnie z Księdzem Biskupem Eucharystię. Komentarz obrzędów liturgicznych prowadził ks. prał. Grzegorz Ślęzak. Uroczystej celebrze towarzyszył śpiew chóru sióstr nazaretanek pod dyrekcją s. Angeliki Szydłowskiej i asysta z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
W homilii Dostojny Celebrans starał się odpowiedź na pytanie, dlaczego młody człowiek wybiera życie zakonne. „Nie czyni tego tylko i wyłącznie dla wyrzeczenia - zauważył - ale chce czerpać z życia Bożego, z wielkich darów, i wartości Królestwa Bożego. Wyrzeczenie jednak jest bardzo istotnym wymiarem takiego wyboru życiowego. Przez składane śluby młody człowiek rezygnuje z własnej woli, z materialnych bogactw, a swoje serce całkowicie oddaje Chrystusowi. W zamian za to otrzymuje radość życia w bliskości z Bogiem. To właśnie w miłości Jezusa jest odpowiedź na pytanie, dlaczego ktoś wybiera życie zakonne”.
Obrzęd składania ślubów miał miejsce bezpośrednio po homilii. Teksty przyrzeczeń z podpisami sióstr złożone zostały na ołtarzu. Następnie z rąk Księdza Biskupa siostry otrzymały zewnętrzne znaki złożonych ślubów: czarny welon, krzyż, Konstytucję Zgromadzenia i świecę.
Na zakończenie uroczystości, przed błogosławieństwem siostry neoprofeski wypowiedziały swoje podziękowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania podczas konklawe

2025-05-07 18:29

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tysiące ludzi zgromadziły na placu św. Piotra w Watykanie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania 133 kardynałów elektorów, którzy od dziś wybierają nowego papieża. Rezultat ten tradycyjnie ogłosi dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbywa się głosowanie.

Więcej ...

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Abp Wacław Depo apeluje za papieżem Franciszkiem o "bliskość Chrystusową w Kościele"

2025-05-08 12:55
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

7 maja - dzień Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i ważnych uroczystości w Kielcach, zbiegł się z rozpoczęciem konklawe w Stolicy Apostolskiej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w asyście biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego, bp. Mariana Florczyka, bp. Andrzeja Kalety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...