Reklama

"Tacy sami, a ściana między nami"

Niedziela łódzka 33/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19 maja br. w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie członków dwóch stowarzyszeń skupiających osoby niepełnosprawne. Z zaproszenia Stowarzyszenia Osób Sprawnych Inaczej "Razem" z Piotrkowa Tryb. skorzystała 20 osobowa grupa młodzieży niepełnosprawnej ruchowo ze Stowarzyszenia "Węzeł" z Łodzi.

Cel spotkania można określić jako krajoznawczo-towarzyski. Zwiedzanie Piotrkowa rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego, następnie ulicami Starówki, przez Rynek doszliśmy do najstarszej i najbardziej interesującej budowli, jaką jest kościół farny św. Jakuba. Chociaż Łódź i Piotrków leżą tak blisko siebie, to wielu z nas miało po raz pierwszy okazję poznać uroki tego starego i zabytkowego miasta. Jesteśmy wdzięczni organizatorom, że dzięki nim mogliśmy tyle zobaczyć, a specjalne podziękowanie kierujemy w stronę Grzegorza Bartosika - kustosza Zamku, który oprowadził nas po mieście. Następnym punktem programu było tradycyjne ognisko. Gospodarze z Piotrkowa zatroszczyli się o wszystko, od chrustu poczynając, a na musztardzie do kiełbasek kończąc. Kto chciał, mógł spróbować sił w rzucaniu lotkami do tarczy, nie było natomiast chętnych do skoków na wózku przez ognisko (opony są zbyt łatwopalne). Czas upłynął nam szybko, ale co najważniejsze, nie był to czas zmarnowany. Mogliśmy po prostu spotkać się z osobami borykającymi się z podobnymi problemami i spokojnie porozmawiać, podzielić się własnymi doświadczeniami i trudnościami, a raczej sposobami ich rozwiązywania. Spotkania tego typu są niezwykle ważne, ponieważ konsolidują środowisko osób niepełnosprawnych. W województwie łódzkim istnieje kilkadziesiąt organizacji i stowarzyszeń, ale nie znamy się wzajemnie, chociaż działamy obok siebie. Nie wdając się w szczegóły, można przytoczyć przysłowie - "Każdy sobie rzepkę skrobie", a przecież zdążając do jednego celu, nie musimy wydeptywać swoich własnych ścieżek.

Zupełnie inny charakter miało spotkanie młodzieży w Kolumnie k. Łasku, które odbyło się w dniach 25-27 maja br. W tym "Święcie Młodych" uczestniczyło ponad 100 osób z różnych ruchów i stowarzyszeń parafialnych archidiecezji łódzkiej. Chociaż w tej grupie były tylko 4 osoby niepełnosprawne, to ich obecność była bardzo widoczna ... i o to m.in. chodzi. Większość tzw. sprawnej młodzieży miała po raz pierwszy w życiu okazję spotkać się z rówieśnikami, którzy do poruszania się potrzebują kul czy wózka inwalidzkiego. Niektórzy ze zdziwieniem zauważyli, że to jedyna różnica. Przypominają mi się słowa jednego z przebojów - Tacy sami, a ściana między nami. Przed niepełnosprawnymi stoi bardzo ważne zadanie, które za Antoine´em Saint-ExupeMrym nazwałbym " oswajaniem". "Co to znaczy oswoić ? - zapytał Mały Książę. Jest to pojęcie zupełnie zapomniane - powiedział lis - oswoić znaczy stworzyć więzy.[...] Jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować, jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku".

Oby jak najwięcej było imprez, spotkań, zjazdów itp., podczas których będziemy mieli okazję oswajać się wzajemnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Łaskawa, módl się za nami...

2024-05-25 20:50
Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Michał Janik/TV Niedziela

Obraz Matki Bożej Łaskawej umieszczony jest w bocznej kaplicy

Obraz Matki Bożej Łaskawej, przed którym się zatrzymujemy pochodzi z 1598 roku i przedstawia Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa.

Więcej ...

Jak być chrześcijańską mamą w XXI wieku? – Przegląd wspólnot i grup

2024-05-25 09:23

pixabay.com

„Dajcie mi modlące się matki, a uratuję świat” - to słowa św. Augustyna. W Kościele katolickim istnieje wiele grup i wspólnot, które zrzeszają chrześcijańskie matki. - To miejsce wymiany doświadczeń. Te wspólnoty pomagają także w budowaniu więzi małżeńskich - ocenia duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, o. Paweł Drobot CssR. - Kryzys macierzyństwa jest tam, gdzie jest kryzys duchowej tożsamości, korzeni dotyczących celu, sensu życia, wartości, takich jak miłość, poświęcenie, troska o drugiego człowieka - zauważa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Więcej ...

Sylwetki neoprezbiterów

2024-05-26 10:04

ks. Łukasz Romańczuk

6 diakonów [archidiecezja wrocławska] oraz jeden ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] przyjęło święcenia kapłańskie w katedrze wrocławskiej. Dziś będę odprawiać swoje Msze święte prymicyjne, a my zachęcamy do tego aby ich lepiej poznać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania