"To wielki dar, że możemy się modlić przy grobie św. Jana Pawła II, który odegrał ogromną rolę w przełamywaniu podziałów między narodami, Kościołami i religiami, w szczególny sposób między narodami Polski i Ukrainy" - powiedział w kazaniu zwierzchnik Ukr4aińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Zaznaczył, że idea pojednania po II wojnie światowej leży u podstaw zjednoczonej Europy.
"Potrzebujemy wstawiennictwa św. Jana Pawła II, gdyż - jak to powiedział w 1991 roku w Przemyślu - nasze relacje potrzebują balsamu, leku, który ukoiłby ból powstały w wyniku konfliktu i zbrodni między Ukraińcami i Polakami" - zauważył abp Szewczuk. Przypomniał drogi prowadzące do tego celu, zapoczątkowane właśnie przez tego papieża. Chodzi zwłaszcza o dwa spotkania przedstawicieli Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Episkopatu Polski, do jakich doszło 8 i 17 października 1987 w Rzymie, po raz pierwszy po II wojnie światowej. Wtedy to ogłoszono oficjalnie Deklarację o polsko-ukraińskim przebaczeniu i pojednaniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W nabożeństwie uczestniczyli m.in. ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej: Ukrainy - Tetiana Iżewska i Polski - Janusz Kochański oraz seminarzyści Papieskiego Kolegium Ukraińskiego im. św. Jozafata, bazylianie z Rzymu i konsul honorowy Islandii w Warszawie - Bogusław Szemioth.
Z okazji 30. rocznicy wspomnianej deklaracji polsko-ukraińskiej w Rzymie w dniach 10-12 października odbywa się konferencja międzynarodowa na temat „Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego”.