Reklama

Polska

Lublin: rozpoczęło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Mazur/episkopat.pl

Pomoc niesiona przez Caritas Polska w kraju i na świecie, ochrona dziedzictwa kulturowego i wyzwania współczesnej młodzieży - to główne tematy rozpoczętego przed południem w Lublinie 377. zebrania plenarnego Episkopatu. Dwudniowe obrady toczą się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z racji 100. rocznicy działalności tej uczelni. Lublin po raz pierwszy w historii jest miejscem spotkania całego Episkopatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Chcemy odwoływać się do początków tego uniwersytetu, który, który był jedyną uczelnią katolicką w całym bloku państw komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej" – podkreślił w rozmowie z KAI bp Artur Miziński. Sekretarz generalny KEP zaznaczył, że obradom towarzyszyć będą jubileuszowe wydarzenia o charakterze modlitewnym i kulturalnym.

Jednym z tematów zebrania będzie działalność Caritas Polska. Bp Miziński przypomniał, że organizacja ta wciąż prowadzi szereg akcji i inicjatyw zarówno na rzecz pomocy w kraju jak i w świecie. O bieżącej aktywności Caritas Polska poinformuje biskupów jej nowy dyrektor ks. Marcin Iżycki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy spotkania omówią też sprawy dotyczące Polonii, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Gościem spotkania będzie ks. Mirosław Król, nowo wybrany kanclerz seminarium w Orchard Lake.

O duszpasterstwie młodzieży mówić będzie bp Marek Solarczyk. Biskupi zapoznają się ze stanem przygotowań do kolejnego Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się za półtora roku w Panamie oraz do poprzedzającego to wydarzenie synodu biskupów na temat młodzieży.

"Biskupi dyskutować będą na temat ankiety dotyczącej sytuacji młodego pokolenia, jej stanu duchowego" - poinformował bp Miziński. Dodał, że ankieta obejmuje bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych z młodzieżą, bo chodzi o to, by obraz jej życia był jak najpełniejszy.

Reklama

Bp Michał Janocha omówi sprawy związane z kulturą i ochroną dziedzictwa kulturowego. W tym zakresie potrzebna jest jeszcze ściślejsza współpraca z organizacjami pozakościelnymi - ocenia sekretarz generalny KEP.

Gościem obrad będzie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która przybliży zasady wchodzących 1 stycznia 2018 r. zmian ustawowych dotyczących tzw. e-składek.

Lubelskim obradom towarzyszyć będą wydarzenia modlitewne i kulturalne związane z jubileuszem 100-lecia KUL. Będą one miały miejsce na zamku Lubelskim oraz nowym sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. 14 października o godz. 15.00 biskupi uczestniczyć tam będą w modlitwie do Bożego Miłosierdzia.

W sobotę, 14 października o godz. 8.00 nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio przewodniczyć będzie Mszy św. w kościele akademickim KUL, z udziałem Episkopatu i senatu uczelni. Homilie wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Natomiast w niedzielę, 15 października o godz. 8.30 w archikatedrze lubelskiej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczyć będzie Mszy św. na inaugurację roku akademickiego KUL. Przewodniczący KEP wygłosi też homilię.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego KUL rozpocznie się o godz. 11.00 w Auli im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-10-13 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: przestrzeganie zaleceń sanitarnych wyrazem naszej odpowiedzialności

Episkopat.pl

Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie błogosławioną?

2025-02-06 21:00

Passionisti Itri Channel YT/zrzut ekranu

Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych oznajmiła 27 stycznia, iż Ojciec Święty Franciszek upoważnił ten urząd kurialny do ogłoszenia sześciu dekretów dotyczących tyluż sług Bożych. Jedną z nich jest uznanie heroiczności cnót włoskiej mistyczki Luiginy Sinapi (1918-78). Według Dykasterii ta świecka wierna, „kierując się głęboką miłością do Jezusa od najmłodszych lat miała wizje Maryi, Jezusa i aniołów”. Poznała też osobiście i utrzymywała bliską znajomość ze św. o. Pio z Pietrelciny i z papieżem Piusem XII, który wielokrotnie przyjmował ją w Watykanie.

Więcej ...

Papież ma zapalenie oskrzeli, audiencje w Domu św. Marty

2025-02-06 17:19
Już dzisiaj audiencje odbywały się w domu św. Marty.

VATICAN MEDIA

Już dzisiaj audiencje odbywały się w domu św. Marty.

Papież ma zapalenie oskrzeli, w najbliższych dniach nie będzie wychodził z domu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Święci i błogosławieni

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?