Reklama

"Farmacja"

Niedziela sosnowiecka 33/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak w skrócie nazywany jest Wydział Farmaceutyczny Śląskiej Akademii Medycznej, który w roku bieżącym obchodzi jubileusz 30-lecia swego istnienia. Powstał on w 1971 r., a osiem lat później, w 1979 r., MZiOS wydał zarządzenie o utworzeniu Oddziału Analityki Medycznej na Wydziale Farmaceutycznym. Przez 28 lat struktura organizacyjna Wydziału ulegała zmianom i modyfikacjom. Obecnie w skład Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Analityki Medycznej wchodzi 26 Katedr, w których działają 32 Zakłady. Istnieje też Studium Języków, Studium WF, Kolegium Kształcenia Specjalistycznego, Oddział Studium Doktoranckiego oraz Apteki Akademickie. Uwieńczeniem dorobku naukowego było przyznanie w 1999 r. przez Komitet Badań Naukowych Wydziałowi Farmaceutycznemu Śląskiej Akademii Medycznej kategorii "A".

JULIA POLAK: - Jak przedstawia się skład nauczycieli akademickich, którzy kształcą przyszłych farmaceutów i analityków?

PROF. BARBARA BŁOŃSKA-FAJFROWSKA: - Wszystkie zajęcia dydaktyczne w kształceniu przeddyplomowym i podyplomowym są realizowane siłami pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Analityki Medycznej Śląskiej Akademii Medycznej. W skład Rady Wydziału Farmaceutycznego Śląskiej Akademii Medycznej wchodzi 38 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym: 15 profesorów tytularnych, 9 doktorów habilitowanych na stanowisku profesora, 14 doktorów habilitowanych na stanowisku adiunkta.

Wśród członków Rady Wydziału Farmaceutycznego Śląskiej Akademii Medycznej zasiada: 12 osób habilitowanych w dyscyplinach farmaceutycznych, 8 osób habilitowanych w dyscyplinach przyrodniczych i biologicznych, 12 osób habilitowanych w naukach medycznych, 3 osoby habilitowane w naukach chemicznych, 2 osoby habilitowane w naukach technicznych, 1 osoba habilitowana w naukach weterynaryjnych.

Ponadto na Wydziale w charakterze nauczycieli akademickich pracuje 96 osób ze stopniem doktora, w tym: 25 doktorów nauk farmaceutycznych, 18 doktorów nauk biologicznych i 19 nauk przyrodniczych, 17 doktorów nauk medycznych, 10 doktorów nauk chemicznych, 2 doktorów nauk technicznych, 2 doktorów nauk ekonomicznych oraz 3 doktorów nauk humanistycznych, a także 74 asystentów z dyplomami ukończenia różnych uczelni wyższych.

- Co zapewnia tak wysoki poziom gremium nauczycielskiego?

- Pozwala przede wszystkim na kształcenie farmaceutów, a także analityków medycznych zgodnie z wymogami stawianymi w krajach Wspólnoty Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a także - zgodnie z sylwetką absolwenta wydziału farmaceutycznego i oddziału analityki medycznej dyskutowaną na Forum Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce - nowoczesnego farmaceuty i diagnosty laboratoryjnego, będącego partnerem lekarza i wsparciem dla pacjenta.

- Ilu obecnie studentów kształci się na Wydziale i ilu do tej pory magistrów opuściło go?

- W bieżącym (2000/2001) roku akademickim na Wydziale Farmaceutycznym studiuje 704 studentów, natomiast na Oddziale Analityki Medycznej 203 studentów. Do roku 2000 Wydział Farmaceutyczny ukończyło łącznie 1916 magistrów farmacji oraz 743 magistrów analityki medycznej. W obecnym roku akademickim na V roku studiuje (tegoroczni absolwenci) na Wydziale Farmaceutycznym 106 osób, natomiast na Oddziale Analityki Medycznej 39 osób.

- Jak przebiegała tegoroczna rekrutacja?

- Tegoroczne przyjmowanie dokumentów zakończyło się 15 czerwca. Dokumenty złożyło 594 kandydatów na Wydział Farmaceutyczny oraz 46 kandydatów na Oddział Analityki Medycznej. Wyznaczono 8 Wydziałowych Komisji Egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminów wstępnych w 8 salach. Przyjęto 140 osób na farmację i 10 osób na analitykę medyczną. Mamy jeszcze 30 miejsc na analityce.

- Może jeszcze kilka słów o kształceniu podyplomowym...

- W 1997 r. na Wydziale zostało powołane Kolegium Kształcenia Specjalistycznego, gdzie w przeprowadzonych dotąd kursach specjalistycznych, różnych tematycznie, uczestniczyło 2814 osób.

- Wydział Farmaceutyczny po raz pierwszy otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 1987 r. Ile osób do chwili obecnej opuściło Wydział, uzyskując taki tytuł?

- Do dnia dzisiejszego dyplom doktora otrzymało 171 osób, w tym z nauk farmaceutycznych - 59, z nauk biologicznych (przyrodniczych) - 105 osób, z nauk medycznych 7 osób. W chwili obecnej w trakcie jest 17 przewodów doktorskich. Są więc kandydaci na następnych doktorów. W najbliższym czasie przewidzianych jest 12 obron prac doktorskich ( 3 z nauk medycznych, 3 z nauk biologicznych, 6 z nauk farmaceutycznych) .

- Czy Wydział boryka się z jakimiś trudnościami?

- Dużą uciążliwością dla studentów jest konieczność ciągłego przemieszczania się pomiędzy rozrzuconymi jednostkami Wydziału. Za uciążliwość należy również uznać konieczność realizowania zajęć w ramach programów dydaktycznych od godz. 7.00 do 21.00 przez sześć dni w tygodniu, co związane jest ze zbyt małą liczbą własnych sal wykładowych, seminaryjnych i laboratoriów dydaktycznych. Poza tym wciąż brakuje środków materialnych na zadania, które pragniemy realizować.

- Jednym z nich jest budowa nowego obiektu...

- Budowę nowego obiektu dla Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Analityki Medycznej przy ul. Ostrogórskiej w Sosnowcu rozpoczęto w 1977 r. w ramach inwestycji centralnych. W 1984 r. wstrzymano finansowanie tej inwestycji. W sierpniu 1999 r. przeprowadzono ekspertyzę budowlaną, która wykazała, że obiekt jest dobrze zabezpieczony i jego stan techniczny pozwala na kontynuację budowy. Zaktualizowano również projekt koncepcyjny oraz projekt techniczny obiektu. Rektor Śląskiej Akademii Medycznej wystąpił do Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z wnioskiem o wprowadzenie do budżetu państwa inwestycji centralnej pod nazwą Centrum Farmaceutyczno-Diagnostyczne Śląskiej Akademii Medycznej. Obiekt jest niezwykle nowoczesny i funkcjonalny. Stanowiłby doskonałą bazę dla potrzeb dydaktycznych i naukowych Wydziału. Wszystko jak zwykle rozbija się o fundusze. Jestem jednak pełna nadziei, że ta inwestycja będzie zrealizowana.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Monako: zapowiedziano dyskusję i głosowanie w sprawie legalizacji aborcji

2025-02-05 17:00

Adobe Stock

Kościół nie może milczeć w obliczu prób legalizacji aborcji w Księstwie Monako - oświadczył miejscowy arcybiskup Dominique-Marie David. Przypomniał, że kiedy w 2019 r. uchylone zostały sankcje karne względem kobiet, które postanowiły przerwać ciążę, państwo zobowiązało się do większej pomocy przyszłym matkom. Gdyby obietnice te zostały spełnione, problem aborcji nie musiałby się pojawić na nowo - powiedział abp David.

Więcej ...

Uchylą immunitet M. Błaszczakowi, bo ujawnił plany PO obrony kraju na linii Wisły?

2025-02-05 10:57
Mariusz Błaszczak

x.com/pisorgpl

Mariusz Błaszczak

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS i byłemu szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi – poinformowała w środę rzeczniczka PG prok. Anna Adamiak.

Więcej ...

Pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego: Ten proces będzie probierzem dla praworządności w Polsce

2025-02-05 18:45
Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Księża Sercanie

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Sytuacja jest zupełnie kuriozalna. Skierowany do sądu akt oskarżenia – według komunikatu prokuratury – ma dotyczyć wszystkich czterech zarzutów, które są stawiane księdzu Michałowi Olszewskiemu, a także pani Urszuli i pani Karolinie. I co się okazuje? Okazuje się, że prokuratura nie uwzględniła w tym akcie oskarżenia ani Tomasza M., ani Marcina Romanowskiego, ani Piotra W. – prezesa spółki KISO, głównego wykonawcy „Archipelagu Wysp wolnych od przemocy”. Ten akt oskarżenia to jakiś wybrak – mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja mec. Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Kościół

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na...

Św. Agata, dziewica i męczennica

Św. Agata, dziewica i męczennica

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy