Reklama

Patronka Metropolii i Miasta

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia br., jak co roku cała archidiecezja częstochowska zgromadziła się w archikatedrze, by modlitwą Nieszporów uczcić swoją Patronkę i wyrazić Jej wdzięczność. Nabożeństwu przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Gościem uroczystości był zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie - arcybiskup większy Lwowa kard. Lubomyr Huzar. W tradycyjnej procesji maryjnej z archikatedry na Jasną Górę uczestniczyli kapłani, alumni częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, zgromadzenia zakonne, przedstawiciele władz miasta, rzemiosła, pielgrzymi, mieszkańcy Częstochowy. Tego dnia na Jasnogórskim Szczycie biskupi metropolii: abp Stanisław Nowak, biskup pomocniczy Jan Wątroba (archidiecezja częstochowska), bp Zygmunt Zimowski (diecezja radomska) i bp Adam Śmigielski (diecezja sosnowiecka) wraz z prezbiterami archidiecezji sprawowali Mszę św. W dzień Patronki Metropolii i Miasta - Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dziękczynnej Liturgii przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 sierpnia w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej Nieszpory maryjne rozpoczęły obchody dnia Patronki Metropolii i Miasta. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Komentarz liturgiczny ks. prał. Grzegorza Ślęzaka pomagał uczestnikom pielgrzymki w modlitwie i skupieniu wędrować do Domu Matki i Królowej.
Dostojnym Gościem uroczystości był kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, który przybył na Jasną Górę wraz z grupą ponad 300 pielgrzymów z Ukrainy. Kard. Huzar w słowie skierowanym do zebranych w archikatedrze akcentował główny cel pielgrzymki: konieczność leczenia wielkich ran zadanych sercom i umysłom Polaków i Ukraińców. Hierarcha podkreślał, że jedynie w duchu modlitwy można osiągnąć pojednanie narodów i przebaczenie. „Maryjo, dzisiaj przyszliśmy do Ciebie, bo Ty jesteś Matką nas wszystkich, bo odczuwamy potrzebę, ażeby przed Tobą przyznać się do słabości i od Ciebie uzyskać przebaczenie za wszystkie błędy popełnione w przeszłości”.
Maryjna procesja była nie tylko wyznaniem wiary, ale także ogromnym dziękczynieniem za pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego na Jasną Górę, która miała miejsce 25 lat temu, oraz ponowieniem Aktu Oddania Kościoła i Świata Jasnogórskiej Matce Kościoła. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony przez przedstawicieli wspólnot parafialnych, a także przez grupę pielgrzymów z Ukrainy był znakiem szczególnej obecności Matki wśród dzieci. Po procesji wierni wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył bp Adam Śmigielski (diecezja sosnowiecka), a homilię wygłosił bp. Zygmunt Zimowski (diecezja radomska). Apelowe rozważania Metropolity częstochowskiego zakończyły wigilijne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Aby uczcić swoją Patronkę przybyło 55 pielgrzymek z archidiecezji częstochowskiej, w sumie ponad 13 tys. pątników.
26 sierpnia, w dzień Patronki Metropolii Częstochowskiej i Miasta Częstochowy, wierni licznie przybyli na wieczorne uroczystości. Obchody rozpoczęła procesja eucharystyczna na wałach Jasnej Góry. Mszy św. w intencjach mieszkańców Częstochowy przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W wygłoszonym słowie Ksiądz Arcybiskup wskazał na duchową istotę Cudownego Obrazu: „Maryja nie jest «obojętną boginią». To Znak, z którym każdy z nas powinien się zjednoczyć, by przeżyć komunię duchową z tajemnicą tej Świętej Ikony”. Arcypasterz podkreślał ważność niedzieli - dnia Pańskiego w życiu katolickiego narodu. Jak zauważył, 92% naszego społeczeństwa określa się jako wierzący i praktykujący: „Przychodzimy tutaj, na Jasną Górę, aby wspólnie wołać o świętowanie niedzieli w naszej Ojczyźnie, bo to nie tylko pamiątka Zmartwychwstałego Chrystusa. Polscy katolicy zaczynają domagać się przywrócenia rangi niedzieli - ograniczenia sprzedaży, która utrudnia, niweczy Dzień Pański, Bóg stworzył niedzielę dla człowieka. Ojciec Święty ogłosił Rok Eucharystii, niech będzie to rok niedzieli. My, tu w Częstochowie, którzy jesteśmy na służbie Królowej, wpatrzonej w Boga i zakochanej w człowieku, powinniśmy szczególnie postępować w Jej duchu i zatroszczyć się o przywrócenie rangi tego świętego dnia. Żyjemy w cieniu Jasnej Góry, więc żyjmy duchem tego miasta, które jest miastem Maryi Służebnicy, Ona jest Królową, Matką”.
Apelowe „Jestem, pamiętam, czuwam” było potwierdzeniem ponowienia zawierzenia częstochowian Matce Bożej Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?