Reklama

Powszechne, a nielegalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Narkomania jest zjawiskiem społecznym w Polsce od kilkudziesięciu lat. Jednak po przełomowym 1989 r. problem narkotykowy zaczął przybierać coraz większe rozmiary. W większości dotyka młodzież, a co najsmutniejsze nawet dzieci.
Nieżyjący już Marek Kotański trafnie określił patologię, jaką jest narkomania, oraz człowieka błądzącego w ciemnościach, wołającego o pomoc - narkomana:
„«Narkomania» - słowo, które kojarzyło się nam przez dziesiątki lat z najgorszymi sprawami gatunku ludzkiego, przyrównywane do zbrodni, zboczeń i moralnego dna - jest naprawdę określeniem okrutnego w swej wymowie stanu duszy i ciała człowieka, który nie potrafi żyć we współczesnym świecie, wymagającym bezwzględnego przystosowania się do napięć, konfliktów, szczurzego wyścigu, którego upragnionym końcem ma być za wszelką cenę sukces (...).
Narkoman jest w gruncie rzeczy bezbronnym człowiekiem, pełnym sprzeczności i lęków, pozbawionym naturalnej odporności na stres codziennej egzystencji, pogardzanym przez bliskich i społeczeństwo, zagubionym i bezwolnym. Narkotyk jest dla niego jedyną, znaną mu i dostępną formą obrony przed bólem istnienia, paradoksalnym schronem, w którym przyjdzie mu kiedyś zginąć”.
Musimy pamiętać, że narkomania jest nieodwracalna. To trwała choroba mózgu, układu nerwowego, to wyniszczanie całego organizmu. Sposób zachowania, reagowanie takiego człowieka zawsze już będą inne. Najczęściej po narkotyki sięgają młodzi, jeszcze nieukształtowani ludzie, którzy nie potrafią stawiać sobie granic, a eksperymentowanie może zakończyć się tragicznie. W dzisiejszej dobie dostępne i używane są już niemal wszystkie środki odurzające. Do najpopularniejszych i w miarę tanich należą m.in. konopie indyjskie - tzw. trawka, polska heroina, amfetamina, ekstazy. Bogatsi mogą pozwolić sobie na kokainę i inne, które są dużo droższe. Tworzone są też różnego rodzaju mieszanki, które są szczególnie niebezpieczne.
Młodzi ludzie tkwią w przekonaniu o nieszkodliwości palenia „trawki”, a stąd już niedaleko do palenia heroiny. Niestety, w krótkim czasie okazuje się, że jest już za późno. Specjaliści terapii i profilaktyki uzależnień ukazują nam smutną prawdę. Otóż 8. na 10. pacjentów trafia do nich z problemem heroinowym, gdzie 95% z nich zaczynało od tak popularnej dzisiaj „trawki”. Uzależnienie przychodzi bardzo szybko, skłania do sięgania po coraz to silniejsze narkotyki i nieustanne zwiększanie dawek - tolerancja organizmu na narkotyk bardzo szybko wzrasta. Narkotyki stały się modne. W młodzieżowych grupach rówieśniczych panuje przekonanie, że narkotyki „wypada” mieć. W ich przekonaniu podnoszą prestiż oraz dają pierwszorzędną pozycję w grupie - a na tym zależy prawie każdemu nastolatkowi.
Przerażający, lecz prawdziwy jest fakt, że narkotyki można kupić wszędzie, wystarczy nawet zadzwonić i zamówić - niczym pizzę na telefon. W celu pozyskania nowego klienta dilerzy dają nawet darmowe próbki. „Handlarzy śmiercią”, czyli dilerów, można spotkać dosłownie na każdym rogu: w parku, pubach, dyskotekach, klubach młodzieżowych, nieopodal szkół, a co najgorsze w samych szkołach. Są to na pozór zwykli uczniowie, schludnie ubrani, niebudzący jakichkolwiek podejrzeń. Szeroka dostępność narkotyków, szczególnie w szkołach ponadpodstawowych jest dla zwykłego laika niewyobrażalna. Niestety, drożdżówka czy narkotyk są na równi łatwo dostępne!
Nasuwa się teraz pytanie: Czy warto zatrudniać ochronę, która czuwa przed drzwiami szkoły, aby wypraszać „nieproszonych gości”? Owszem, warto, lecz jak widzimy, nie rozwiąże to problemu - oni są już w środku jako zwykli uczniowie...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Mesjasz. Czyli kto?

2024-12-12 07:42

Adobe Stock

Zapraszamy na komentarz do Ewangelii III niedzieli Adwentu roku C.

Więcej ...

Kard. Nycz zaprasza na ingres nowego arcybiskupa warszawskiego

2024-12-12 15:17
Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

W sobotę 14 grudnia odbędzie się ingres nowego metropolity warszawskiego abp Adriana Galbasa SAC do archikatedry warszawskiej. Na wydarzenie to zaprasza wiernych ustępujący metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W słowie do diecezjan, które odczytywane było w kościołach warszawskich 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, kard. Nycz podziękował też wszystkim za prawie 18 lat wspólnych lat w archidiecezji warszawskiej: zarówno członkom Kościoła warszawskiego jak i mieszkańcom miasta, niezależnie od wyznawanej wiary, zwłaszcza tym, z którymi przez te lata przyszło mu współpracować.

Więcej ...

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w prawdzie

2024-12-12 20:50

Red.

Narzekanie i niezadowolenie to nasza wada narodowa. Ileż częściej słyszymy słowa utyskiwania niż wdzięczności i uznania. Dotyczy to nie tylko świeckiej sfery naszego życia, ale i religijnej, relacji z Bogiem, naszej odpowiedzi na zbawcze dzieło Boga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara

"Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł...

Kto ma uszy, niechaj słucha!

Wiara

Kto ma uszy, niechaj słucha!

Te programy religijne będziemy mogli dalej oglądać w TVP

Kościół

Te programy religijne będziemy mogli dalej oglądać w TVP

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

Rok liturgiczny

Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...