Reklama

Włodawa. Festiwal Trzech Kultur

Gdzie ksiądz, pop i rabin w jednym mieście żyli...

Niedziela lubelska 37/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal Trzech Kultur to przedsięwzięcie, które posiada swoją renomę; jest świadectwem poszanowania tradycji i kulturowych korzeni. Odbywa się we Włodawie nad rzeką Bug, w mieście, gdzie żyli obok siebie żydzi, prawosławni, katolicy i protestanci. „Włodawa to magiczne miejsce” przyznaje dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, organizator festiwalu, Marek Bem. Festiwal rozbrzmiewa jesienią w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego (dawnej synagodze), umiejscowionym na „szlaku trzech kultur”, podobnie jak cerkiew prawosławna Narodzenia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i kościół katolicki św. Ludwika. W tym roku festiwal odbędzie się po raz siódmy; będzie trwał od 17 do 19 września. „Trzy dni, trzy kultury, trzy społeczności”, jak zwykło się określać „smakowanie” dziedzictwa we Włodawie, gdzie „ksiądz, pop i rabin w jednym mieście żyli”.
Festiwal Trzech Kultur rozpocznie się czwartkową projekcją filmu Cud Purymowy w reżyserii Izabelli Cywińskiej. W programie znajdzie się międzynarodowa konferencja (17 września) pod hasłem Dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego, połączona z prezentacją multimedialną Polskie judaika. Będzie to ekspozycja zdjęć dokumentujących zabytki i kulturę żydowską w Polsce. 18 września nastąpi otwarcie Centrum Promocji i Rozwoju Polesia Zachodniego. Pierwszy dzień festiwalowy jest tradycyjnie prezentacją kultury żydowskiej. 17 września nastąpi otwarcie wystaw: malarstwa Iluminatorstwo Artura Szyka i fotografii Michała Bajuka. Pierwsza ekspozycja autorstwa malarza, ilustratora i karykaturzysty, Artura Szyka (1894-1951), to miniatury-ilustracje (winiety, inicjały) nawiązujące do stylistycznej i technicznej tradycji średniowiecznych iluminowanych rękopisów francuskich i wschodnich (perskich). Fotografie urodzonego w 1983 r. we Włodawie Bajuka - tytuł wystawy brzmi Włodawa to jest magiczne miejsce - ukazują poprzez zastosowanie różnych technik i materiałów budowle, zaułki i pejzaże włodawskie. Roli światła w judaizmie, prawosławiu i katolicyzmie poświęcona będzie wystawa...aby paliły się przed Panem nieustannie. Na placu synagogalnym będą prowadzone warsztaty taneczne „Tańce wielu kultur”; dla dzieci przygotowano katechezę ekumeniczną, dla młodzieży - warsztaty plastyczne: pisanie krzyży prawosławnych, haftowanie prawosławnych obrusów liturgicznych czy iluminatorstwo. Będzie recital Norweżki Bente Kahan, która w programie Home ukaże historię europejskich Żydów. Tego dnia nastąpi odsłonięcie obeliska poświęconego pamięci Żydów włodawskich oraz koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu „The Cracow Klezmer Band”.
Drugi dzień festiwalowy to muzyka cerkiewna, jaką będzie można usłyszeć we włodawskiej cerkwi prawosławanej w wykonaniu chóru „Ichos” z Białegostoku oraz chóru prawosławnego katedry lubelskiej. Teatr Lalki i Aktora z Łomży zaprosi do włodawskiego kina na przedstawienie teatralne Opowieści o Lejzorku Rojtszwańcu. Jest to opowieść - wg prozy Erenburga, do 1956 r. znajdująca się na liście powieści zakazanych w krajach bloku sowieckiego - o mieszkańcu białoruskiego Homla, którego skazano na tułaczkę po świecie. Uroczystego otwarcia doczeka się tego dnia wystawa Polskie monastery prawosławne, połączona ze spotkaniami z autorami oraz projekcją filmu W monasterze w Jabłecznej. W trakcie trwania festiwalu czynny będzie bazar z kilkunastoma stoiskami handlowymi z pamiątkami i wyrobami nawiązującymi do włodawskich tradycji trzech kultur. Imprezie towarzyszyć będą improwizacje teatralne na deptaku przed muzeum w wykonaniu Teatru Pantomimy MIT z Wrocławia.
W niedzielę, ostatnim dniu Festiwalu Trzech Kultur, podczas Mszy św. porannych usłyszeć będzie można koncert „Kwartetu Puzonów” oraz przedstawienie teatralne w wykonaniu grupy teatralnej z włodawskiej parafii św. Ludwika; po wieczornej Eucharystii z koncertami wystąpią „Dzieci z Brodą”, zaplanowano koncert niespodziankę oraz wspólne śpiewanie zapomnianych pieśni. Z recitalem wystąpi Jerzy Trela z zespołem „Camerata Cracovia”, zespołem muzyki dawnej. Recital będzie zatytułowany Jan Kochanowski - poeta renesansowej Europy. 19 września będzie można zwiedzić remontowany klasztor paulinów, a w salach klasztornych obejrzeć kilka wystaw fotograficznych, m.in. Ślady obecności, czarno-białe zdjęcia ukazujące efekt zmian historycznych, gdzie hellenistyczny i bizantyjski Wschód łączył się z chrześcijańskim Zachodem; Przebudzenie wędrującej świątyni, fotografie odnoszące się do cerkwi greckokatolickiej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, obiektu znajdującego się obecnie w Muzeum Wsi Lubelskiej; a także Włodawę miasto trzech kultur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie

2024-05-23 09:56
Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wśród nich wobec ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Antonia Acutis o cudzie do kanonizacji syna: Jezus nie odmawia mu łask

2024-05-24 12:49

Ks. Daniel Plewka

Po uznaniu przez papieża Franciszka cudu otwierającego drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa mama przyszłego świętego wyraziła radość z tego faktu nie tylko rodziny, ale też wielu ludzi, którzy za przyczyną jej syna modlą się w różnych zakątkach świata. - Znam uzdrowioną nastolatkę, jej mama ma wielką wiarę - wyznała Antonia Salzano Acutis.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania