Reklama

Temat tygodnia

Znak krzyża

Niedziela sosnowiecka 37/2004

Przypadające na 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego zostało ustanowione na pamiątkę znalezienia Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Według starożytnego podania miała go znaleźć matka cesarza Konstantyna Wielkiego św. Helena w 326 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znalezienie

Na pamiątkę tego wydarzenia cesarz miał wybudować dwie bazyliki. Monumentalną - ku czci Świetego Krzyża (Ad Crucem) i Bazylikę Zmartwychwstania Pańskiego. Obie świątynie były ze sobą połączone podwórzem. Dziś miejsce, w którym św. Helena znalazła drzewo Krzyża mieści się w obrębie Bazyliki Grobu Pańskiego. Nazywane jest kaplicą św. Heleny. Święta znalazła trzy krzyże w nieużywanej cysternie na wodę. Nikt początkowo nie wiedział,na którym z nich umarł Pan Jezus. Wówczas biskup Jerozolimy Makary nakazał, aby podawać każdy z krzyży umierającej kobiecie. Gdy jej palce dotknęły Krzyża Świętego, kobieta została cudownie uzdrowiona.

Kult relikwii

Relikwie Krzyża Świętego były i są najcenniejszymi, jakie zna chrześcijaństwo. Po dziś dzień wiele kościołów szczyci się ich posiadaniem, choć w wielu wypadkach trudno wyrokować ostatecznie o ich autentyczności. Badacze podają, że dziś największą część drzewa Krzyża Świętego posiada kościół św. Goduli w Brukseli. Część znajduje się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jeszcze inną posiada katedra paryska. Do dziś każdy nowy arcybiskup Paryża otrzymuje te relikwie do ucałowania podczas pierwszej wizyty w katedrze. W Polsce największą część relikwii Krzyża Świętego posiadali dominikanie w Lublinie. Niestety, w 1991 r. została ona świętokradczo zrabowana. Słynnym sanktuarium Krzyża Świętego jest Łysa Góra pod Kielcami. Relikwie trafiły tam przez św. Emeryka w XI w. Zresztą od klasztoru i znajdujących się w nim relikwii wzięło nazwę całe pasmo Gór Świętokrzyskich, a sanktuarium do czasu potopu szwedzkiego było największym miejscem kultu religijnego w całej Polsce. W naszej diecezji wymownymi znakami kultu Krzyża Świętego są kościoły pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest ich pięć: w Łośniu, Jaworznie-Jeleniu, Sławkowie, Sosnowcu i Wolbromiu. Relikwiarz Krzyża Świętego znajduje się w kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie. Adorowany jest w Wielkim Poście podczas nabożeństwa Gorzkich żali, po których wierni go całują. Pochodzi z XVIII w. Nie ma jednak świadectw jego autentyczności.

Drzewo święte

Chrześcijaństwo jest religią krzyża i nie dziwne, że to ten znak dominuje w pejzażu chrześcijańskich krajów. Najsłynniejszy polski krzyż znajduje się na Giewoncie. Wzniesiony tam w Roku Jubileuszowym 1900 przez drugiego proboszcza zakopiańskiego. W herbach wielu miejscowości polskich znajduje się też ten święty znak chrześcijaństwa. Wśród nich są: Elbląg, Gdańsk, Starogard i inne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...