Reklama

Pod opieką Matki Bożej

Już od 80 lat w Sosnowcu-Porąbce istnieje parafia. Erygowana przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego 9 października 1924 r., przetrwała wojenną zawieruchę oraz trudne czasy PRL-u. Uroczystą Eucharystię, w dowód wdzięczności Bogu i w intencji parafian, celebrował 26 sierpnia bp Adam Śmigielski SDB. Podczas liturgii odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą zmarłemu, długoletniemu proboszczowi parafii ks. kan. Tadeuszowi Michalskiemu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo parafia w Porąbce nosiła wezwanie św. Barbary. Jednak na skutek zmian administracyjnych i po włączeniu miejscowości w obręb Sosnowca w połowie lat 70. XX w. zmieniono wezwanie parafii na Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Jak podają źródła historyczne, Porąbka znana była już w XVI w. jako wieś należąca do biskupów krakowskich. Na przestrzeni wieków należała do parafii: w Mysłowicach, Niwce, Zagórzu i Strzemieszycach. Dopiero w 1924 r. wspomniany bp Łosiński ustanowił tutaj pełnoprawną parafię. Pierwsze starania o jej utworzenie podjął ks. Józef Pruchnicki. To dzięki niemu powstały zręby struktury parafialnej. Ks. Pruchnicki był także znany z tego, iż angażował młodzież w kole teatralnym, które regularnie występowało w salach klubu w dzisiejszych Ostrowach. Ale pierwszym proboszczem został minowany nie ks. Pruchnicki, ale ks. Józef Krzyżanowski.
Parafianie nie musieli wznosić murów świątyni. Zarząd miejscowej kopalni „Kazimierz” ofiarował obszerne pomieszczenia hali zbornej z przeznaczeniem na kościół, zakrystię i mieszkania dla kapłana. W salach domu zbornego, po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowo-adaptacyjnych, urządzono świątynię.
W 1983 r. obiekt wraz z placem przykościelnym przeszedł na własność parafii. Warto dodać, że parafia jest matką dwóch innych wydzielonych w latach 60. i 80. XX w. Najpierw w 1969 r. utworzono z południowej części parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, a następnie w 1988 r. ze wschodniej części - parafię pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu.
Od 2000 r. posługę proboszcza w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej pełni ks. kan. Czesław Mielczarek. Przed nim funkcję tę sprawowali kolejno: ks. Józef Krzyżanowski w latach (1924-35), ks. Stanisław Grzywak (1935-39), ks. Lucjan Kaczmarzyk (1939-49), ks. Roman Ramus (1949-58), ks. Józef Odróbka (1958-68), ks. Witold Wilczyński (1968-69) i ks. Tadeusz Michalski (1969-2000). Z chwilą rozpoczęcia nowego tysiąclecia zmienił się wystrój kościoła. „Dzięki ofiarności parafian udało nam się przeprowadzić generalny remont kościoła. Zamontowaliśmy nowe nagłośnienie, zmieniliśmy oświetlenie, zakupiliśmy nowy 4-piętrowy żyrandol, wykonany w stylu barokowym. W tym samym stylu zakupiono wieczną lampkę.
Trzeba podkreślić, że wierni poczuwają się do przeprowadzenia zmian. Świadczy o tym duża ofiarność i pomoc w wykonywanych pracach. Ksiądz Czesław Mielczarek zmienił również wystrój ołtarza głównego. W miejsce obrazu św. Barbary zawieszono kilkumetrowy krzyż. Pojawił się nowy ołtarz, postument oraz ambona, wykonane z białego marmuru. W końcu pomalowano również ściany kościoła i dach. W tym roku, w związku z jubileuszem, udało się również przeprowadzić generalny remont kaplicy cmentarnej przy ul. Aleksandra Fredry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...