Reklama

Recenzja

Powrót Do Źródła Wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wierzę, że wielu z kilkudziesięciu tysięcy osób z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, które od 1976 r. uczestniczyły w oazach rekolekcyjnych i formacji oazowej, weźmie tę publikację do ręki z radością. Dla niektórych będzie to tylko okazja do wspomnień. Jednak wielu może pomóc w powrocie do źródła dojrzałej wiary, w odnowieniu swojej więzi z Ruchem, tym razem już we wspólnotach osób dorosłych czy kręgach Domowego Kościoła” - napisał w Przedmowie do książki ks. Adriana Puta pt. Ruch Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w latach 1976-1999. Zarys historii ks. Roman Litwińczuk. Ks. R. Litwińczuk od początku uczestniczył w działalności i rozwoju Ruchu Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przez 13 lat pełnił posługę moderatora diecezjalnego, a teraz jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie.
Choć publikacja ta jest pracą historyczną, zbierającą wszelkie źródła i dokumentacje, czyta się ją jak sagę rodzinną. historia Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, dla kogoś kto z tym ruchem się zetknął, stanowi bowiem powrót do korzeni, a publikacja ks. A. Puta sprawia, że to, co do tej pory było ulotnie zapisane w ludzkiej pamięci, znalazło swoje utrwalenie w słowie drukowanym. Niewątpliwie autor zadał sobie bardzo wiele trudu, by dotrzeć do źródeł, znaleźć dokumenty czy odszukać świadków, aby sięgnąć do ich pamięci. „Ruchy charyzmatyczne mają to do siebie, że ich członkowie, ogarnięci wirem wielu działań ewangelizacyjnych i formacyjnych, nie przywiązują wagi do systematycznego gromadzenia bieżącej dokumentacji wydarzeń i faktów, często o wymiarze tylko lokalnym, i ich archiwizowania - napisał w Przedmowie ks. R. Litwińczuk. - Warto też zauważyć, że historię ruchu na obszarze diecezji tworzy wiele wspólnot, najczęściej istniejących przy parafiach. Ich rozwój i działalność składa się na historię ruchu w diecezji, ale przecież historia każdej z nich ma własną specyfikę, koloryt i mogłaby stanowić przedmiot odrębnych badań. Autor opracowania musiał więc dokonać syntezy, odnaleźć wydarzenia i fakty, które będąc realizacją jednego programu formacyjnego, złożyły się na specyficzną historię Ruchu Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dawnej gorzowskiej”.
Najpierw Autor przedstawia proces powstania Ruchu Światło-Życie, dzieje ruchu oazowego w Polsce, podaje terminologię, właściwą dla tegoż ruchu oraz prezentuje niezbędne wiadomości z dziejów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dopiero na tej bazie ukazuje historię ruchu w naszej diecezji do 1999 r., działalność rekolekcyjną, formacyjną i miejsce ruchu oazowego w życiu apostolskim diecezji. Jest to pierwsze tak rzetelne i całościowe opracowanie powstania, historii oraz działalności Ruchu Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od momentu jego zaistnienia w 1976 r. do 1999 r.
Miejmy nadzieję, że w ten sposób uchroni się przed zapomnieniem wiele wspaniałych wydarzeń, rekolekcji, spotkań, postaci moderatorów i animatorów służących przez lata Kościołowi w charyzmacie światło-życie.

Ks. Adrian Put, Ruch Światło-Życie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w latach 1976-1999. Zarys historii, Wydawnictwo „In Plus”, Gorzów Wlkp. 2004.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...