Reklama

Świdnicka perła baroku (cz. II)

Aby służyła pokoleniom

Świdnicka katedra jest jednym z cenniejszych zabytków sakralnych na terenie diecezji świdnickiej. Od 9 lat poddawana jest konserwacji. W tym roku planowane jest zakończenie prac nad malowidłami ściennymi w przedsionku głównym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy ma bardzo bogaty, głównie barokowy, wystrój wnętrza. Pozostało jednak kilka elementów pierwotnego - gotyckiego wystroju świątyni. - Najciekawszym elementem z tego okresu jest ołtarz mieszczący się na tzw. Chórze Mieszczan - opowiada Anna Kościów, odpowiedzialna za prace konserwatorskie. - Niektórzy historycy sztuki przypisują pojedyncze figury z tego ołtarza warsztatowi Wita Stwosza. Niektóre dokumenty źródłowe wspominają bowiem o jego wizycie we Wrocławiu na kilka miesięcy przed powstaniem tego ołtarza. Ciekawostką jest, że na Dolnym Śląsku mieszkał brat Wita Stwosza i miał tu swoją pracownię.
W nawie południowej znajduje się niezwykła pieta z 1492 r. Postaci w tej rzeźbie mają wielkość naturalną. No i oczywiście w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, w centralnej części ołtarza umieszczony został, również gotycki, obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Są to jedyne elementy pierwotnego wystroju świątyni. Pozostałe, w tym kilkadziesiąt (30-50) ołtarzy bocznych zostało usuniętych podczas tworzenia barokowego wystroju wnętrza - dodaje pani konserwator.
Jednym z najciekawszych elementów są iluzjonistyczne malowidła ścienne. - Są to w większości malowidła pochodzące z XVII wieku - dodaje Anna Kościów. - Na początku XX wieku Josef Langer uzupełnił je o nowe elementy.
Czas nie oszczędza nawet barokowych malowideł. Stąd też konieczna jest renowacja wnętrza katedry, aby w całej krasie mogła służyć parafianom i diecezji. W tym roku prowadzone są prace nad malowidłami w przedsionku głównym. - Zostały one gruntownie przemalowane - mówi Anna Kościów. - Na skutek zawirowań dziejów, część malowideł odpadła razem z tynkiem. Potwierdzają to spore uzupełnienia - i to pewnie stało się przyczyną przemalowań. Dodatkowym utrudnieniem jest brak jakiejkolwiek ikonografii związanej z tymi zdobieniami świdnickiej katedry. Ograniczamy się wyłącznie do konserwacji zachowawczej.
- Jest to żmudna, precyzyjna praca - dodaje, trzymając głowę tuż pod sklepieniem przedsionka, Jacek Stachyra, jeden z członków ekipy konserwatorskiej. - O tyle mrówcza, że obraz nie może wyglądać jak świeżo namalowany, bo ma przecież ponad 100 lat.
Renowacja malowideł w przedsionku jest kolejnym etapem prac konserwatorskich prowadzonych w świdnickiej katedrze. - Liczymy, że władze miasta - podobnie jak w latach ubiegłych - będą wspomagać renowację naszego kościoła - mówi ks. Jan Bagiński, proboszcz parafii katedralnej. - W tym roku otrzymaliśmy od miasta 180 tysięcy złotych. Pozwoli to na dokończenie konserwacji malowideł w przedsionku. Przed nami jednak najtrudniejszy etap prac - zdobienia nawy głównej.
- Są one bardzo mocno zabrudzone i w wielu miejscach uszkodzone - dodaje Anna Kościów. - Szczególnie w okolicach chóru i organów, gdzie przeciekająca przed laty woda uszkodziła malowidła.
- Staram się nie zadłużać parafii - stwierdza ks. Bagiński. - Dlatego kolejne etapy prac są realizowane w miarę posiadanych środków. A renowacja malowideł nawy głównej będzie bardzo trudna i kosztowna. Chociażby ze względu na wysokość, na jakiej będą prowadzone prace, ale też i powierzchnie obrazów. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku prace będą kontynuowane - dodaje ks. Jan Bagiński.

Ratujmy świdnicką katedrę

„Zaprawdę, to miejsce jest święte.
Oto jest Dom Pana Boga.
Tobie chwała, cześć, hołd.
Chwalcie Pana wszystkie narody”.
Taki napis umieścili budowniczowie nad wejściem do kościoła pw. św. Stanisława BM i św. Wacława M - od marca br. świdnickiej katedry.
Zatroskani o dalszą świetność katedry, podejmujemy starania, aby ocalić tę monumentalną świątynię wybudowaną w stylu gotyckim, a ozdobioną w okresie baroku wspaniałymi malowidłami i rzeźbami.
Chrześcijańskie „Bóg zapłać” kieruję pod adresem wszystkich, którzy nie ustają w pomocy materialnej, jak i duchowej tym, którzy swoją pracą, zarówno fizyczną, jak i umysłową pomagają, „by ocalić świątynię”.
Niech chwała Pana Boga rozbrzmiewa w tej świątyni i uwielbiony będzie Bóg w swoim Majestacie.

Z pamięcią w modlitwie

Ks. Jan Bagiński - Proboszcz

Parafia rzymskokatolicka
św. Stanisława BM i św. Wacława M
pl. Jana Pawła II 1
58-100 Świdnica

BZ WBK S.A. I O/Świdnica
24 1090 2369 0000 0006 0200 1960

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krzyż to nie koniec – o cierpieniu i Wielkim Piątku w świetle życia i nauczania św. Jana Pawła II

2025-04-18 11:39

arch. KUL

„Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i Jego krzyża” — te słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II w homilii na rozpoczęcie pontyfikatu 22 października 1978 roku, zapowiadały kierunek jego całego życia i nauczania. Krzyż nie był dla niego symbolem klęski, lecz drogą do miłości. A Wielki Piątek — nie końcem, ale tajemniczym przejściem w stronę zmartwychwstania.

Więcej ...

Dlaczego godzina dziewiąta jest godziną piętnastą?

Niedziela lubelska 16/2011

Więcej ...

Wielki Czwartek

2025-04-18 22:55

Biuro Prasowe AK

– Każdy dzień Triduum Sacrum stawiać nam będzie pytanie o Jezusa Chrystusa w coraz to nowym aspekcie – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?