Reklama

Nowy numer „Zeszytów Społecznych KIK”

Niedziela lubelska 38/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubelski Klub Inteligencji Katolickiej wydał kolejny, 12. numer Zeszytów Społecznych KIK.
Numer otwiera wywiad z bp. Adamem Lepą, członkiem Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Media są głównym tematem rozmowy z bp. Lepą oceniającym również współczesne, polskie społeczeństwo, które po 1989 r. próbuje odnaleźć się w warunkach demokracji. Wśród wielu poruszonych wątków jest m.in. problem braku zaangażowania społeczeństwa w organizacje społeczne i polityczne. Ta „filozofia niewychylania się” - jak określa to Ksiądz Biskup - ma swoje źródło w smutnych doświadczeniach z kolejnymi rządami po 1989 r. Błędy przez nie popełniane sprzyjają przekonaniu, że wszystkie działania polityków kończą się na obietnicach wyborczych. Wzrost bezrobocia i biedy sprzyja takim przekonaniom. Wyjście, jakie bp Lepa proponuje, to konieczność przybliżenia społeczeństwu roli stowarzyszeń i organizacji oraz pożytków, jakie niesie przynależność do nich. Ważne staje się tu stworzenie właściwej motywacji. Kolejna recepta na poprawienie tej sytuacji to pogłębienie teologii służby publicznej, co oznacza pomoc w wykształceniu uczciwych i kompetentnych polityków. Jest to zadanie dla mediów, chociaż niełatwe. Bp Lepa zauważa bowiem, że w przypadku relacjonowania i komentowania w mediach przestępstw i zbrodni do dyskusji zaprasza się policjantów, prokuratorów czy socjologów, ale już nie teologów, którzy powiedzieliby o naruszeniu norm moralnych, zlekceważeniu Dekalogu czy pogardzeniu wartościami etycznymi. Jest to wyraźne zaniedbanie ze strony mediów publicznych, które przecież są finansowane przez społeczeństwo.
Prof. Ryszard Bender poświęcił swój artykuł kulisom Okrągłego Stołu. Pisze w nim o wielu mało znanych i pamiętanych faktach. Warto więc przypomnieć, kto uczestniczył w obradach i po jakiej zasiadał stronie. Mało kto już pamięta, iż kłopoty z uczestnictwem w obradach miał mec. Władysław Siła-Nowicki. Został on bowiem zaliczony przez kierownictwo „Solidarności” do „niegrzecznej” części opozycji. W efekcie tego - jak pisze Autor artykułu - doszło do paradoksu, bowiem do obrad plenarnych nie został zaproszony ze strony opozycji nikt z kręgów chrześcijańsko-społecznych. A paradoksem zupełnym było już to, iż w efekcie tych wszystkich przepychanek Siła-Nowicki, obrońca w procesach politycznych, zagrożony w PRL karą śmierci za działalność w podziemiu zbrojnym, zasiadł przy Okrągłym Stole po stronie rządowej!
Ks. prof. Józef Krukowski zabrał głos w dyskusji o obecności religii i Kościoła w życiu publicznym. Po krótkim zarysie historii stosunków między państwem a religią od początków państwowości polskiej, Autor skupił się na przypomnieniu współczesnych regulacji. Postulat, iż religia jest tylko i wyłącznie sprawą prywatną, ma charakter antydemokratyczny. Kościół katolicki ma bowiem prawo do obecności w życiu publicznym na równi z innymi wspólnotami wyznaniowymi, a poza tym z racji historycznych i socjologicznych wywiera on większy niż one wpływ na życie publiczne.
W numerze znaleźć można również wspomnienie prof. Łukasza Czumy o prof. Czesławie Strzeszewskim. Nie sposób jest choć krótko streścić zawartość całego, obszernego zeszytu. Warto więc zasygnalizować, iż oprócz wspomnianych materiałów zamieszczono teksty m.in. Mieczysława Ryby Młodzież w polityce. Rozważania na kanwie myśli narodowej XIX i XX wieku, Zbigniewa Skierczyńskiego Katolicka Nauka Społeczna wobec liberalizmu czy Henryka Przybylskiego Media jako źródło nowych doktryn politycznych. Natomiast wśród publikowanych dokumentów zamieszczono przesłanie Jana Pawła II do uczestników IX Sesji Plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych Globalizacja a dobro całej rodziny ludzkiej; Apel biskupów polskich o odpowiedzialność za przyszłość Polski i Europy w obliczu wstąpienia Polski do struktur UE oraz Słowo biskupów polskich z okazji przyjęcia Polski do UE. Zamieszczono również recenzje i omówienia książek na które warto zwrócić uwagę. Zeszyt dostępny jest w lubelskiej siedzibie KIK przy ul. Rayskiego 3.

Zeszyty Społeczne Klubu Inteligencji Katolickiej, Lublin 2004, nr 12, red. nacz. Edward Balawajder, s. 230.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Stolica Apostolska w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

2024-04-30 15:02

Magdalena Pijewska

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego