Reklama

Św. Andrzejowi Boboli pomoże św. Wawrzyniec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Starej Łomży, obok grodziska, położone jest Wzgórze św. Wawrzyńca. Związane jest ono z początkami Łomży. Jest to miejsce, gdzie według tradycji i późnych odpisów z akt kościelnych miał istnieć „kościół parafialny po raz pierwszy około roku Pańskiego 1000, na początku religii chrześcijańskiej w Królestwie Polskim”.
Założenie kościoła św. Wawrzyńca przypisywane jest przez niektórych autorów św. Brunonowi z Kwerfurtu, podążającemu śladami św. Wojciecha. św. Brunon poniósł śmierć na pograniczu prusko-jadźwieskim w 1009 r., co daje podstawę do takiej hipotezy.
Brak aż do 1400 r. źródeł pisanych, późne odpisy z akt kościelnych, anonimowość kroniki Spangeberga nie pozwalają na wydobycie z mroków prawdy historycznej. W chwili obecnej możemy stwierdzić z całą pewnością, że na Wzgórzu św. Wawrzyńca stał rzeczywiście pierwszy kościół parafialny w Łomży, który być może powstał na miejscu dawnego kultu pogańskiego i był rzeczywiście pierwszym kościołem nie tylko w Łomży, ale i na Wschodnim Mazowszu. Świadczy o tym kult św. Wawrzyńca i liczne pielgrzymki, które przez wieki zdążały do niego z odległych stron na odpust. W połowie XVIII w. kościół był już bardzo zniszczony, pokryty deskami i bez szyb. W 1765 r. został rozebrany za zezwoleniem biskupa płockiego, Hieronima Szeptyckiego. Na pamiątkę postawiono tam kapliczkę z drewnianą figurką św. Wawrzyńca, rzeźbioną przez ludowego artystę, a w 1850 r. wzniesiono wielki drewniany krzyż. Pamiątki te zostały zniszczone przez wojny. Pozostały tylko resztki kapliczki i szczątki fundamentów tego starego, zabytkowego kościółka. Wśród starych cegieł można odnaleźć cegły robione ręcznie, tzw. „palcówki”. Figura św. Wawrzyńca znajduje się w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.
10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca. Z tej okazji z parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży wyruszyła procesja do kolebki naszego grodu. Wśród łanów zbóż, zielonych pastwisk, patrząc na leniwie płynącą rzekę Narew, szliśmy oddać cześć naszym przodkom, którzy przyjęli wiarę katolicką. Przesuwaliśmy paciorki różańca, niosąc w sercach prośby, które są bliskie naszym rodzinom z intencją, aby św. Wawrzyniec przedstawił je Bogu Trójjedynemu. Ufamy mocno, że Bóg je przyjął i wysłuchał. Na miejscu, w którym modlili się pierwsi chrześcijanie, wśród płonących ognisk, proboszcz ks. Andrzej Popielski odprawił Mszę św. w intencji naszej parafii, aby była silna Bogiem, a święty Patron nam błogosławił. Celebrans przedstawił życiorys Patrona, który ukochał ludzi ubogich, mówiąc o nich, że są „największym skarbem Kościoła”.
Bądźmy dumni, że bogate dziedzictwo kulturowe i chrześcijańskie jest na wyciągnięcie ręki. Tylko na twardym fundamencie możemy oprzeć przyszłość rodzinną, parafialną i przyszłość naszej ojczyzny.
Na zakończenie, łącząc się z Jasną Górą, odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski w intencji pielgrzymów naszej diecezji. Wszyscy uczestnicy dostąpili odpustu zupełnego z racji pielgrzymki ku czci św. Wawrzyńca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

kl. Krzysztof Wowra

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Więcej ...

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

- Wyprawa na motocyklu to świetna okazja, aby wyrwać się z domu i przewietrzyć głowę, zobaczyć jak piękny świat nas otacza, jaka wspaniała jest nasza ojczyzna i jej krajobrazy, a przede wszystkim zamieszkujący Polskę ludzie – tłumaczy ks. Broński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego