Reklama

Niedziela Częstochowska

„Śląsk” i „SLUK” – razem na estradzie

Śląsk

Zespół „Śląsk” gości w swojej siedzibie Słowacki Artystyczny Zespół Ludowy „SLUK” z Bratysławy. W ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia „Śląska” zespoły koncertują pod hasłem: Zespół „Śląsk” i Przyjaciele. Goście ze Słowacji spotkali się już z publicznością w Koszęcinie, 20 listopada wystąpili z Zespołem „Śląsk” w Chorzowie, a 21 w Filharmonii w Częstochowie. 23 listopada odbędzie się kolejny jubileuszowy koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowacki „SLUK” powstał w 1949 r. W swoim repertuarze łączy tradycję z nowoczesnością. Inspirując się autentycznym folklorem słowiańskim, tworzy widowiska na najwyższym poziomie artystycznym. W marcu 2017 r., w ramach projektu „Helokanie Południa”, delegacja artystów i pedagogów Zespołu „Śląsk” prowadziła w siedzibie Zespołu „SLUK” warsztaty polskich tańców narodowych. Efekt ich pracy ze słowackimi kolegami można było zobaczyć kilka miesięcy później w Sali Teatru Miejskiego w Bratysławie. Po raz pierwszy we wspólnym koncercie wystąpiły dwa folklorystyczne żywioły - zawodowe zespoły z Polski i Słowacji. Artyści „SLUKa” zatańczyli dwa polskie tańce: poloneza i oberka, których nauczyli się pod kierunkiem instruktorów Zespołu „Śląsk”. Koncert był owocem wieloletniej współpracy obu instytucji i jednocześnie podsumowaniem projektu „Helokanie Południa”.

Reklama

Doskonałą okazją do kontynuacji współpracy jest jubileuszowy sezon Zespołu „Śląsk”. Z okazji 65. rocznicy powstania, „Śląsk” zainaugurował cykl wydarzeń artystycznych pn. Zespół „Śląsk” i Przyjaciele i to w jego ramach odbywają się listopadowe koncerty z zespołem „SLUK”. W programie koncertów polski i słowacki repertuar ludowy. Zespół „Śląsk” prezentuje swoje przeboje: „Trojaka”, „Karolinkę”, „Szła dzieweczka”, a także „Taniec chustkowy”, „Polkę opolską”, „Kołomajki”, „Pije Kuba”, „Tańce górali podhalańskich” i krakowiaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowacy przyjechali do Polski z programem pt. „Krížom-krážom” – repertuarem nawiązującym do słowackich zwyczajów i obrzędów, opartym na słowackich tańcach regionalnych. Artyści prezentują folklor charakterystyczny dla miejscowości: Terchova, Kunów, Kozarovce, a także z regionu Górnego Liptowa i Myjawy.

Koncerty „Śląska” i Zespołu „SLUK” to widowiska z zapierającymi dech w piersiach układami choreograficznymi, urzekające pieśniami i muzyką, a wszystko to w oprawie bajecznie kolorowych kostiumów. Artyści Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego „SLUK” opuszczą Koszęcin 24 listopada

Podziel się:

Oceń:

2017-11-22 16:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak: pracowitość, zaangażowanie i odwaga – śląskim wianem dla dobra narodu

Karol Porwich /Niedziela

Pracowitość i zaangażowanie, twórczość i odwaga są szczególnym śląskim wianem dla dobra naszego narodu – mówił w homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak, podczas Mszy sprawowanej w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z okazji 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do powstałej po latach zaborów niepodległej Polski.

Więcej ...

Być księżniczką

Bł. Salomea – witraż autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu, gdzie pochowana jest ta pierwsza polska klaryska

Małgorzata Cichoń

Bł. Salomea – witraż autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu, gdzie pochowana jest ta pierwsza polska klaryska

Dawno, dawno temu, a dokładniej przed ponad siedmioma wiekami, żyła piastowska księżniczka. Była córką Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. Miała na imię Salomea.

Więcej ...

Konferencja o Orędziu pojednania

2025-11-19 15:44
Uczestnicy konferencji w auli PWT

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy konferencji w auli PWT

Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja o Orędziu pojednania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Być księżniczką

Niedziela Małopolska

Być księżniczką

Może nawet dopiero na końcu zrozumiemy sens naszego życia

Wiara

Może nawet dopiero na końcu zrozumiemy sens naszego życia

Leon XIV w Castel Gandolfo o Ukrainie, migrantach w USA i...

Leon XIV

Leon XIV w Castel Gandolfo o Ukrainie, migrantach w USA i...

Hiszpania: rząd planuje usunąć figury świętych...

Europa

Hiszpania: rząd planuje usunąć figury świętych...

Zaginął ks. dr Marek Wodawski. Wyszedł z mieszkania i...

Kościół

Zaginął ks. dr Marek Wodawski. Wyszedł z mieszkania i...

Diecezja Warszawsko-Praska wydała komunikat ws....

Kościół

Diecezja Warszawsko-Praska wydała komunikat ws....

Wałbrzych. Włamanie i profanacja w sanktuarium. Sprawca...

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Włamanie i profanacja w sanktuarium. Sprawca...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój