Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: modlitwa w mariańskiej parafii za cierpiących na depresję

©stokkete/fotolia.com

Modlitwa w intencji osób cierpiących na depresję i ich rodzin będzie odbywać się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie, w parafii, prowadzonej przez księży marianów. W drugi czwartek miesiąca wierni będą odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia i adorować Najświętszy Sakrament.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To była inicjatywa świeckich, którą bez wahania zaakceptowałem, bo widzę dużą potrzebę modlitwy i wsparcia osób, cierpiących na depresję - mówi w rozmowie z KAI ks. Marcin Jurak MIC, proboszcz parafii. Dzięki spowiedziom w konfesjonale i rozmowom z parafianami zorientował się, że jest to narastający problem i że wspólnota parafialna może próbować temu zaradzić. Tym bardziej, że chorzy często wstydzą się mówić o chorobie, spotykają się też z niezrozumieniem ze strony najbliższych i dalszego otoczenia. - To choroba wielowymiarowa i choć rozróżnia się dwa podstawowe typy depresji - endogenną, czyli uwarunkowaną zaburzeniami fizjologicznymi i egzogenną, która jest efektem trudnych wydarzeń życiowych, jest jej tyle rodzajów, ile przejawów choroby - mówi KAI dr. Dorota Kamela, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego przy ul. Płockiej i członkini Rady Parafialnej.

Objawem jest obniżenie nastroju, drażliwość, problemy z koncentracją, codziennym funkcjonowaniem, anhedonia, czyli niezdolność przeżywania radości, odbieranie wydarzeń wyłącznie w czarnych barwach, myśli samobójcze. Najgorszą radą, jakiej bliscy mogą wówczas udzielić, to "Weź się w garść". Ale prawdziwym dzwonkiem alarmowym jest zaniedbanie się chorego, niezdolność pójścia do pracy, zamykanie się w sobie, pytanie, czy jego życia ma sens. Taka osoba potrzebuje konkretnej pomocy - podkreśla dr Kamela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Mecenas Anna Konarska, inicjatorka modlitwy, wyjaśnia, że przy różnych sprawach, które prowadzi jako adwokat, ma kontakt albo z osobami dotkniętymi depresją i chorobami psychicznymi, albo z ich rodzinami. - To ludzie z "przyklejonym" uśmiechem, których choroba nie rzuca się w oczy podczas powierzchownych kontaktów, ale przy głębszym kontakcie okazuje się, jak bardzo cierpią, samotnie, często niezrozumiane przez najbliższych. Ta choroba jest też ukrywana przez rodzinę, gdyż uważana jest za wstydliwą - dodaje mecenas Konarska. - Boimy się takich osób, mało mówi się o nich. - Dlatego, jej zdaniem, ważne jest, aby na nabożeństwo przychodzili zarówno zdrowi, jak i chorzy i żeby połączyła ich wspólna modlitwa.

Prawniczka zastanawiała się, jak można tym osobom pomóc, więc zaczęła szukać w internecie informacji o wspólnotach, które pełnią taką posługę. Stwierdziła, że działa Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskim, które pomaga wielu chorym, ale wspólnot wspierających w parafiach jest niewiele. Stąd pomysł inicjatywy w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie. Ksiądz proboszcz, do którego się zwróciła, zaaprobował bez zastrzeżeń jej pomysł. - Po ogłoszeniu na stronach parafii o planowanej modlitwie, dostałem bardzo wiele maili, dużo osób rozmawiało ze mną bezpośrednio. Dla mnie było to dodatkowe potwierdzenie, że inicjatywa jest potrzebna - mówi ks. Jurak. Marianin liczy na to, że dzięki modlitwie wyłoni się grupa wsparcia dla chorych, że dzięki niej nie będą czuć się samotni i porzuceni.

Reklama

Dr Kamela, podsumowując własne doświadczenie zawodowe, dostrzega wzrost liczby cierpiących na depresję. Pacjenci są w różnym wieku, bardzo wielu jest młodych. Z trudem wytrzymują presję zawodową (zdarza się, że zapadają na depresję po otrzymaniu wyższego, kierowniczego stanowiska, wówczas boją się, że nie podołają obowiązkom). Są przemęczeni, pracują nieraz po kilkanaście godzin na dobę, nie potrafią odpoczywać. Kobiety żyją pod szczególną presją, bo czują, że muszą był idealne w łączeniu ról pracownika i matki. Ponadto słabną więzi społeczne, młodzi, przybywający do wielkich miast za pracą są daleko od rodzin, a relacje sąsiedzkie są słabe lub ich nie ma.

Dlatego dr Kamela z aprobatą mówi o inicjatywie w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Grupa wsparcia może bardzo wspomóc chorym i ich rodzinom, modlitwa ma wielką wartość. Tym bardziej, że grupy terapeutyczne przy poradniach są rzadkością. - Modlitwa, obecność, bliskość, wymiana doświadczeń są bardzo cenne, łagodzą cierpienie. W takich grupach nawiązują się przyjaźnie, powstają więzi, a to szansa dla cierpiących na depresję - mówi psychiatra. ***

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że na depresję cierpi ok. 300 mln osób. Jest to choroba, plasująca się na czwartym miejscu pod względem liczebności występowania. Liczba ta stale wzrasta, na co wskazują pomiary z 2005 i 2015 r. W ciągu dekady odnotowano wzrost o 18 proc. Według prognoz WHO, w 2020 roku depresja zajmie drugie miejsce, tuż za chorobami układu krążenia. Znamienne, że jest to choroba, na którą w zdecydowanej większości, bo aż 80 proc., zapadają kobiety.

W Polsce, wg badań EZOP na depresję cierpi ok. 770 tys. osób. Statystyki z 2010 podają, że choroba ta staje się udziałem 1,2 mln osób, przy czym tylko 60 proc. zwraca się po pomoc do specjalistów.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-23 13:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Korea Pd.: msze św. i modlitwy w intencji pokoju

Fotolia.com

Podczas gdy prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un brali w udział w spotkaniu szczycie w Singapurze 12 czerwca, w stolicy Korei Południowej - Seulu katolicy gromadzili się na mszach św. w intencji pokoju. O to samo modlili się też chrześcijanie innych wyznań i nie tylko w Korei.

Więcej ...

Zabójca ks. Lachowicza może uniknąć więzienia

2024-12-05 07:19
ks. prałat Lech Lachowicz

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

Morderca księdza Lecha Lachowicza - 27-letni Szymon K. usłyszał nowe zarzuty. Śledczy zmienili mu kwalifikację czynu z usiłowania zabójstwa na zabójstwo. Teraz napastnikowi grozi dożywocie. Nie wiadomo jednak, czy trafi on do więzienia, ponieważ pojawiła się opinia biegłych psychiatrów i psychologów, którzy stwierdzili, że 27-latek w momencie dokonania zbrodni był niepoczytalny

Więcej ...

Socjolog: spadek liczby kleryków w Polsce ma związek z demografią

2024-12-06 07:21

Episkopat News

Spadek liczby kleryków o 10 punktów procentowych robi wrażenie, ale ma to związek ze zmianami demograficznymi - tak najnowsze kościelne dane skomentował prof. Krzysztof Koseła z UW. Malejącą liczbę żeńskich klasztorów określił jako oznakę "zwijania się tego segmentu Kościoła w Polsce".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Wiadomości

Oświadczenie fundacji Lux Veritatis w sprawie działań CBA

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Archidiecezja gnieźnieńska: Powstał projekt dotyczący...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska: Powstał projekt dotyczący...

Czy będę gotów stawiać stopy swe na skale w ślady...

Wiara

Czy będę gotów stawiać stopy swe na skale w ślady...

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?