Reklama

Kolumbowie w katedrze

Niedziela w Chicago 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ubrani w popularne „napoleonki” na głowach z delikatnie powiewającym piórem w kolorze fioletu, soczystej zieleni bądź śnieżnej bieli, nieskazitelnie białe koszule pod idealnie skrojonymi smokingami, zamaszyste peleryny oraz srebrzyste szpady u boku - tak było odzianych 50 mężczyzn, którzy weszli dumnie do chicagowskiej katedry. Byli to członkowie lokalnych oddziałów Rycerzy Kolumba - jednej z największych w USA katolickich organizacji społecznych. Rycerze Kolumba pojawiają się wszędzie tam, gdzie zapraszany jest kardynał bądź biskupi. W połowie września przy ołtarzu katedry stanął kard. Francis George, główny celebrans nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.
- Nie bez przyczyny zjawiliśmy się tu dziś chyba wszyscy - komentuje rycerz Kolumba pan Henryk. - Dziś w Chicago ma miejsce jeden z etapów ogólnonarodowej modlitwy, prowadzonej we wszystkich wielkich miastach USA. Wszędzie, gdzie miało miejsce nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, straż honorową pełnili Rycerze Kolumba, podobnie i w Chicago.
W ławkach zasiadły rodziny Rycerzy, przyjaciele, dobrodzieje oraz osoby wspomagające charytatywną działalność tej katolickiej organizacji. Powaga świątyni, gdzie z racji swego urzędu nabożeństwa odprawia pasterz archidiecezji chicagowskiej - kard. Francis George, wprowadzała wszystkich w atmosferę skupienia i powagi. Uczestnicy przygotowywali się do rozpoczęcia Koronki do Miłosierdzia Bożego, oczekiwali na wejście gwardii honorowej Księdza Kardynała i na Rycerzy Kolumba.
Organizacja Rycerze Kolumba, skupiająca jedynie mężczyzn, założona została przez o. Michaela J. McGivneya, 29 marca 1882 r. na terenie Connecticut. Nazwa organizacji wywodzi się z ducha rycerskiego zachowania się jej członków oraz oddania Kościołowi. Krzysztof Kolumb z kolei stanowił model katolika, osoby świeckiej oddanej Kościołowi. Kryzys finansowy, jaki w XIX w. dotknął Amerykę, oraz nietolerancja religijna spowodowały, że członkowie lokalnych katolickich społeczności rozpoczęli budowanie jednej silnej organizacji, broniącej honoru katolików i zaczęli formować oddziały Rycerzy Kolumba. Jednym z zadań Rycerzy było i wciąż jest otaczanie opieką sierot oraz najbiedniejszych, których nie stać na korzystanie z należnej opieki zdrowotnej czy innych świadczeń społecznych.
Dziś Rycerze Kolumba to prawie 2-milionowa organizacja, działająca nie tylko na terenie USA, ale także na Filipinach, w Puerto Rico, w Kanadzie, na Kubie, w Panamie oraz na Wyspach Dziewiczych. Członkowie Rycerzy Kolumba wciąż biorą udział w społecznych akcjach na rzecz najbiedniejszych, pomagają osobom starszym oraz partycypują w olimpiadach specjalnych organizowanych na całym świecie. Dla nas, Polaków, powodem do dumy może być fakt, iż wielu Rycerzy Kolumba ma polskie pochodzenie, a równie wielu to rodowici Polacy, urodzeniu w kraju nad Wisłą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny wraz z osobami skrzywdzonymi poprowadzi rekolekcje dla księży

2025-07-08 11:39
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Biskup sosnowiecki Artur Ważny wraz z osobami skrzywdzonymi seksualnie w Kościele poprowadzi w ośrodku Uroczysko w Poroszewicach rekolekcje dla księży „Z martwych wstanie. O Dawidzie w nas”. Rozpoczną się one 24 listopada i zakończą 27 listopada.

Więcej ...

Rozpoczęła się faza wstępna procesu beatyfikacyjnego kapelanów katyńskich

2025-07-07 17:10
Bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wiesław Lechowicz

Jak informuje Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, Biskup Polowy Wojska Polskiego, bp dr Wiesław Lechowicz wydał dekret powołujący ks. prałata płk. Straży Granicznej dr. Zbigniewa Kępę na postulatora fazy wstępnej sprawy beatyfikacyjnej kapelanów katyńskich. Postępowaniem wstępnym zostało objętych 29 kapelanów armii II RP, to jest 26 księży rzymskokatolickich i 1 ksiądz greckokatolicki - mianowanych duszpasterzy z lat 1919 -1939 oraz 2 kleryków rzymskokatolickich - sanitariuszy września 1939 r.

Więcej ...

Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

2025-07-08 16:35

PAP/Albert Zawada

Mimo trwających wakacji ponad 2 tysiące osób – uczniów i nauczycieli – wzięło udział w piknikach i całodniowych wydarzeniach towarzyszących czterem połączeniom z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Podczas spotkań astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania dzieci i młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie