Reklama

Kłodzka „Rejonówka”

W trosce o jakość katechezy

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że 1 września nie tylko uczniowie rozpoczęli kolejny rok edukacji i pogłębiania wiedzy. Także wszyscy nauczyciele i wychowawcy są zobowiązani do podwyższania swoich kwalifikacji m.in. przez udział w kursach i konferencjach. Również księża, siostry zakonne i świeccy katecheci i katechetki mają swoje szkolenia.
Jednym z przykładów troski Kościoła o jakość katechezy szkolnej była konferencja rejonowa, która odbyła się 11 września 2004 r. w Kłodzku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele Ojców Franciszkanów przy pl. Franciszkańskim 1 o godz. 10.00 spotkali się księża i katecheci z dekanatów: Bystrzyca Kłodzka, Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Międzylesie, Nowa Ruda i Polanica Zdrój. Konferencja rozpoczęła się adoracją Najświętszego Sakramentu.
Następnie we Mszy św. koncelebrowanej, odprawionej pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, wzięło udział 76 księży. W homilii Biskup Świdnicki m.in. przywołał postać sługi Bożej Anny Jenke, która głosiła Ewangelię w szkole nie tylko słowem, ale i czynem w trudnym okresie prześladowań stalinowskich.
Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów. Najpierw ks. dr Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej wygłosił wykład pt. Katecheza w budowaniu Kościoła lokalnego, w którym m.in. napominał zebranych nauczycieli religii, że oni nie tylko słowem, ale przede wszystkim swoją postawą i zachowaniem mają udział w budowaniu Kościoła w swojej szkole i parafii. Następnie ks. dr Adam Bałabuch, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, wygłosił wykład pt. Podmiot kościelnej posługi słowa, w którym m.in. przypomniał instrukcję Stolicy Apostolskiej, która zabrania wygłaszania kazań i homilii podczas Mszy św. osobom świeckim.
W trakcie obrad zrodziła się ciekawa dyskusja. Jedno z pytań dotyczyło uczniów, którzy przez rok lub dłużej nie uczęszczali na lekcje religii, a w ostatniej klasie zgłaszają się i chcą uczestniczyć w katechezie (aby mieć na świadectwie maturalnym ocenę z religii). Jak traktować takie postępowanie (jako nawrócenie czy zabezpieczenie na wypadek ślubu kościelnego)? Inne z pytań dotyczyło niezwykłego przypadku, kiedy to ojciec wypełnił w szkole deklarację, że jego dziecko ma uczęszczać na katechezę, natomiast matka dziecka napisała w deklaracji, że nie może ono brać udział w katechezie. Jak mają postąpić katecheta i dyrektor szkoły? Jeszcze inne pytanie: „Czy można pozwolić uczestniczyć w lekcjach religii dziecku, które chce chodzić z innymi dziećmi na te lekcje, ale jest świadkiem Jehowy?”.
Pod koniec konferencji bp Ignacy Dec odczytał ważne zarządzenia dotyczące spraw katechetycznych. W pierwszym dekrecie Biskup Świdnicki potwierdza ważność w diecezji świdnickiej misji kanonicznych, które udzielili katechetom kard. Henryk Gulbinowicz i bp Tadeusz Rybak. Drugi dekret promulguje zarządzenia synodu archidiecezji wrocławskiej zakończonego w 1991 r. jako obowiązujące także w diecezji świdnickiej. Trzeci dekret potwierdza upoważnienia do udzielania Komunii św. dla świeckich szafarzy, którzy nabyli je przed powstaniem diecezji świdnickiej. Następny dekret powołuje do istnienia Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, którego celem jest zapewnienie seminarium koniecznego wsparcia duchowego i materialnego.
Ks. Adam Bałabuch odczytał komunikaty m.in. związane z rozpoczynającym się 11 października Rokiem Eucharystycznym, a także dotyczące seminarium duchownego. Na pierwszy rok WSD przyjęto już 14 osób, a w sumie diecezja liczy 75 kleryków (rok II - 24, rok III - 10, rok IV - 12, rok V - 7, rok VI - 8 diakonów).
Przedostatnim wystąpieniem była prezentacja nowych książek dla katechetów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Wojciecha w Poznaniu. Aleksandra Bałoniak zachęcała także nauczycieli religii do prenumeraty miesięcznika Katecheta.
Ks. Marek Korgul poruszył w komunikatach m.in. sprawę katechezy powołaniowej oraz wizytacji i podręczników do katechizacji. W diecezji świdnickiej obowiązują podręczniki wydane przez Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy w Krakowie i przez Wydawnictwo św. Wojciecha w Poznaniu. Katecheci wysłuchali także informacji związanych z Dniem Papieskim.
Bp Ignacy Dec na zakończenie konferencji podkreślił: „To, co robimy, nie jest naszą prywatną sprawą, ale sprawą Kościoła. Nie jesteśmy nauczycielami i katechetami prywatnymi, ale jesteśmy w służbie Kościoła - dlatego otrzymujemy misję kanoniczną, toteż nie wolno głosić własnych poglądów, tylko naukę Kościoła. Stąd potrzeba pogłębiania tej nauki i dokształcania.” Biskup Świdnicki podziękował także wszystkim katechetom za ich trud nauki religii w szkołach i życzył owocnego roku katechetycznego.

Konferencja zakończyła się o godz. 14.00 modlitwą Anioł Pański i poczęstunkiem.
Na dzień 25 września wyznaczono konferencję dla dekanatów: Dzierżoniów Południe, Dzierżoniów Północ, Świdnica Śl. Zachód, Ząbkowice Śl. - w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Lekarz w białym chlebie

Grażyna Kołek

Docierają tu chorzy z różnych stron świata. Proszą o zdrowie i wyjeżdżają pocieszeni. Tę duchową klinikę założyła 161 lat temu w Lourdes Matka Jezusa. I wciąż dobitnie pokazuje, Kto jest ostatecznym źródłem naszych witalnych sił

Więcej ...

Nie był świętym z obrazka

2026-02-11 08:33
Uroczystości pogrzebowe ks. Andrzeja Warszewika

ks. Paweł Kłys

Uroczystości pogrzebowe ks. Andrzeja Warszewika

Wierni parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi pożegnali swojego proboszcza śp. księdza Andrzeja Warszewika. Mszy świętej żałobnej przewodniczył biskup Piotr Kleszcz OFM Conv.

Więcej ...

Perły na parkiecie. Bal KSM

2026-02-11 20:54

Archiwum KSM AL

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej już po raz 30. zorganizowało „Bal Młodych”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna na dobre przeżycie Wielkiego Postu

Wiara

Nowenna na dobre przeżycie Wielkiego Postu

Katowice: 12 tysięcy aniołów w jednej szpitalnej kaplicy...

Wiara

Katowice: 12 tysięcy aniołów w jednej szpitalnej kaplicy...

Świadectwo: lekarz pojechał do Lourdes mówiąc, że...

Wiara

Świadectwo: lekarz pojechał do Lourdes mówiąc, że...

Do Senatu trafiła petycja zakładająca podatek na...

Wiadomości

Do Senatu trafiła petycja zakładająca podatek na...

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam...

Kościół

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam...

Wiadomości

"Spalić kościoły, połamać krzyże". Skandal na finale...

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele...

Wiara

Kwestia Komunii św. na rękę budzi w Polsce wiele...

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

Kościół

Austria: Ksiądz zmarł podczas Mszy św.

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes