Reklama

Korespondencja ks. Ignacego Krasickiego do rodziny w Dubiecku

Historia muzeum poety

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodzony w Dubiecku Ignacy Krasicki (1735-1801), przez wiele lat tu mieszkał i utrzymywał łączność po opuszczeniu rodziców. Bardzo często pisał listy do Dubiecka. Korespondencja poety obejmowała około 700 listów do wielu osób. To znaczny wkład do zbioru korespondencji oświecenia. Listy, które się zachowały znajdują się w Bibliotece Zakładu im. Ossolińskich we Wrocławiu (sygn. 7063). Część listów posiadała rodzina poety w Dubiecku. Adresatami listów w Dubiecku była matka Anna Krasicka i brat Antoni Krasicki (143 szt.). Poeta pisał też listy do proboszcza w Dubiecku ks. Michała Witosławskiego. Korespondencję skierowaną do brata Antoniego wykorzystał J. I. Kraszewski do biografii poety (Życie i Dzieła I. Krasickiego, Warszawa, 1879). Inne listy skierowane były do króla Stanisława Augusta, Juliana Niemcewicza, Franciszka S. Potockiego. W języku francuskim korespondował z Kajetanem Ghigiottiem i Henrykiem Lehnodorffem. W listach poeta stosował zwięzłą formę słowną, dobrą polemikę z adresatem. Nie brakowało listów dotyczących twórczości literackiej.
Z listów do rodziny w Dubiecku wynika, że często prosił o wsparcie materialne. Dotyczyło to okresu nauki w seminarium księży misjonarzy w Warszawie (1751-1754), pełnienia funkcji kanonika w Kijowie i Przemyślu oraz studiów w Rzymie (1759-1761). W jednym z listów do rodziny pisał: „Wie Pan dobrze drogi Kuzynie, że z dala od domu i rodziny, biedny ksiądz nie ma żadnych środków do życia. Osobliwie, gdy jest licho zaopatrzony. Jestem właśnie w tym położeniu. Wesprzesz nieboraka i udzielisz pomocy pokrzywdzonemu przez Fortunę przyjacielowi” (1755 r.).
Poeta w liście do brata Antoniego (17 maja 1760 r.) z Rzymu prosi o pilne wsparcie w ilości 300 zł. Poeta pomagał materialnie bratu Marcinowi Krasickiemu (1743-1793), późniejszemu kanonikowi kapituły warmińskiej. Pieniądze na ten cel otrzymywał od brata w Dubiecku (4 kwietnia 1767 r.).
List z Rzymu skierowany do proboszcza w Dubiecku ks. Michała Witosławskiego (20 kwietnia 1760 r.) zasługuje na uwagę. Zawarta jest w nim prośba osobista do znajomego kapłana rodziny w Dubiecku. Z tego listu wynika również jak bardzo Ignacy Krasicki zainteresowany był wspólnotą parafialną. Było to po wielu latach, gdy wyjechał stąd na studia.
Z korespondencji poety do rodziny wynika, że ewangeliczne ubóstwo nie było mu obce. W Bajkach i Przypowieściach (1779 r.), stanowiących największe osiągnięcie bajkopisarstwa polskiego, z tego właśnie ubóstwa czerpał pomysły. Nigdy nie chwalił bogactwa zdobytego bez pracy, na tzw. skróty. Z listów do rodziny w Dubiecku wynika, jak przywiązany był do ziemi, gdzie się urodził.
Po roku 1980 władze gminy i wspólnota parafialna zapomniały o długu wdzięczności wobec poety. Nastąpiło przeniesienie muzeum biograficznego do Przemyśla. Wykonano to bez pełnej rejestracji zbiorów. Obecnie nie ma informacji, gdzie jest zlokalizowane. Z braku wizji pozyskania funduszy na remont zamku przez odpowiedzialne wojewódzkie władze konserwatorskie i radnych gminy w Dubiecku, postanowiono obiekt sprzedać. Nikt nie wie, jak w umowie zadecydowano o losach muzeum poety. Zamek, obecnie po remoncie, niedostępny jest dla wycieczek. W 200. rocznicę urodzin poety, w roku 1935, rodzina na dziedzińcu zamku ufundowała pomnik. Odlew popiersia poety wymaga pilnych prac konserwatorskich. Na te prace brakuje pieniędzy.
Trudno oprzeć się wrażeniu, iż decydenci z Dubiecka popełnili wcześniej błąd. Może byłoby lepiej nie wyrazić zgody na przeniesienie muzeum do Przemyśla, podczas remontu zamku przenieść jego zbiory do jednej z sal LO w Dubiecku, przy finansowaniu władz gminy (szukając sponsora).
Obecnie widzę dużą rolę dyrekcji LO i gimnazjum w gminie Dubiecko. Należy zachęcić młodzież do kwesty na pomnik poety. W Warszawie tak zbiera się pieniądze na renowacje pomników cmentarza na Powązkach. Podczas mojego pobytu w latach 50. XX w. w muzeum biograficznym im. I. Krasickiego na zamku, krewna poety Anna Z. Konarska przekazała informacje, że każdego roku w miesiącu lutym nawiązywano do urodzin poety. W ten sposób ufundowano pomnik znajdujący się na dziedzińcu zamku. Jest to znak wdzięczności rodaków geniuszowi polskiego oświecenia.
Oczekuję na uwagi czytelników, władz samorządowych, odpowiednich instytucji w powiecie przemyskim. Muzeum i pomnik poety w Dubiecku nie mogą ulec likwidacji. historia ta, to kultura nie tylko mieszkańców ziemi Dubiecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55
Przed Bazyliką w Fatimie

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...