Reklama

Wakacyjna służba

Niedziela przemyska 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dziesiątki tysięcy pielgrzymów podążają w kierunku najbardziej znanych sanktuariów Matki Bożej na Podkarpaciu, m.in. do Leżajska, Starej Wsi, Borku Starego i Kalwarii Pacławskiej, gdzie wielki odpust trwał od 12 do 15 sierpnia br.
Nad bezpieczeństwem kilkunastotysięcznej rzeszy pątników od wielu już lat czuwają na Kalwarii różne służby, m.in. policja, Państwowa Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Grupa Ratowników PCK. Dowódcą grupy stanowiącej zabezpieczenie ze strony KM PSP w Przemyślu był kpt. Piotr Cieleń. „Likwidowaliśmy kilka zagrożeń, które na szczęście nie pociągnęły za sobą poważniejszych konsekwencji. W sąsiedniej miejscowości - Pacławiu - usuwaliśmy gniazdo szerszeni, umiejscowione na strychu budynku mieszkalnego. Na dróżkach do kaplicy św. Magdaleny musieliśmy zająć się osami w trawie, które zagrażały pątnikom” - opowiada. Codziennie przeprowadzany był przegląd sprzętu oraz wykonywane inne czynności mające na celu, w razie potrzeby, podjęcie natychmiastowych działań ratowniczych. Funkcjonariusze PSP, wśród których byli st. asp. Janusz Maculak, st. ogn. Stanisław Gudz, st. str. Grzegorz Warchoł, st. str. Stanisław Krupik i st. str. Stanisław Chruścicki patrolowali stodoły i pola namiotowe podlegające Ojcom Franciszkanom. W zasadzie istniejący stan nie budził poważniejszych zastrzeżeń, chociaż nie obyło się bez pouczeń i ostrzeżeń.
Czasy się zmieniają, a ludzie nie zawsze. Kilkanaście lat wstecz podczas takiego odpustu na Kalwarii Pacławskiej pełniłem służbę wraz z załogą samochodu bojowego. Wówczas było o tyle niebezpiecznie, że w wielu stodołach wypełnionych ludźmi śpiącymi na sianie, za jedyne oświetlenie służyły świece ustawione na poprzecznych belkach. Sytuacja taka stwarzała bardzo realne i poważne niebezpieczeństwo powstania pożaru. Dzisiaj, gdy w stodołach jest oświetlenie elektryczne, jest zupełnie inaczej. Jednak, mimo wyraźnych i czytelnych znaków zakazu palenia tytoniu w stodołach i w ich pobliżu, amatorów stwarzających poważne ryzyko nie brakuje, a wprost przeciwnie.
Tydzień przed rozpoczęciem wielkiego odpustu na Kalwarii Pacławskiej szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przechodziła część członków Grupy Ratowników działającej już ponad pięć lat przy Zarządzie Rejonowym PCK w Przemyślu. Koordynatorem tego szkolenia była Maria Dańczak, instruktor PCK. Zajęcia, w których uczestniczyło 15 osób prowadził Łukasz Szaruga - starszy ratownik PCK. Omawiane były m.in. tematy dotyczące udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, prowadzenia różnych akcji ratowniczych. Bezpośrednio po szkoleniu młodzi ludzie z przemyskich szkół średnich tj. z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, II LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych, I LO i Zespołu Szkół Ekonomicznych i Agrobiznesu sprawdzili świeżo nabytą wiedzę podczas udzielania pomocy pielgrzymom. Łukasz podkreślił, że spośród 233 interwencji podejmowanych przez ratowników celem złagodzenia skutków urazów, których doznali pątnicy, wiele na szczęście było drobnych. Jednak o tyle właśnie mniej pracy miał zespół Pogotowia Ratunkowego z Przemyśla, który więcej czasu mógł przeznaczyć na mające miejsce poważne zdarzenia. Grupa ratowników PCK ściśle współpracowała z punktem medycznym, którego obsadę stanowili pracownicy pogotowia.
Warto wspomnieć, że członkowie grupy doszkalają się regularnie co tydzień podczas spotkań w Biurze Zarządu przy ul. Rzecznej 20 w Przemyślu. Grupa jest otwarta na chętnych młodych ludzi, którzy zechcą realizować się pełniąc służbę dla drugiego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady