Reklama

15 lat Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli

Dla Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach rok 2004 jest rokiem jubileuszowym. 1 marca br. minęło 15 lat od daty jego powołania - najpierw w Łowiczu, a potem w Skierniewicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cywilizacja miłości

Uroczystości rocznicowe odbyły się 6 września w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skierniewicach. Gościem honorowym spotkania, połączonego z inauguracją roku szkolnego 2004/2005 był biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Przybył także ks. prał. Mieczysław Iwanicki - delegat Biskupa Łowickiego do kontaktów z Kuratoriami i Dyrektorami Szkół, nazwany przez dyrektor ODN Teresę Janicką-Panek „przyjacielem nauczycieli”. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i miejskich oraz instytucji, związanych z oświatą.
Spotkanie jubileuszowe rozpoczęło się od symbolicznego zapalenia świecy i chwili ciszy - dla uczczenia ofiar zamachu terrorystycznego w Osetii. Następnie Ksiądz Biskup poproszony został przez organizatorów o wygłoszenie wykładu inauguracyjnego. Wykład zatytułowany był: „Cywilizacja miłości a kultura europejska w nauczaniu papieża Jana Pawła II”. Ks. prof. dr hab. Andrzej F. Dziuba przedstawił w nim cztery podstawowe założenia nauczania Ojca Świętego i jego koncepcji cywilizacji miłości. Pierwsze z nich zakłada prymat osoby nad rzeczą; drugie: prymat etyki nad techniką; trzecie: prymat być przed mieć; czwarte: prymat miłosierdzia przed sprawiedliwością.
„Cywilizacja miłości nie może być rozpatrywana w kategorii jednego z tych wątków - podkreślił Biskup Łowicki. - Musi być widziana integralnie. Zawsze też należy ją postrzegać antropocentrycznie; człowiek, ale też widziany integralnie. Dopiero taki człowiek będzie w stanie ukształtować i stosować w życiu wizję nowego świata. Poprawnie pojętej wizji cywilizacji miłości nie da się praktykować bez płaszczyzny moralnej, dla wierzących - bez płaszczyzny religijnej. Cywilizacja miłości jest rzeczywistością, która jest niesprzeczna w sobie samej i jako taka przystaje do koncepcji człowieka, bo te kategorie, które wymieniłem, dotyczą każdego człowieka”.

Z historii ODN

W dalszej części spotkania jubileuszowego dr Janicka-Panek przypomniała zebranym krótkie dzieje ODN. Jego powołanie w 1989 r. było decyzją Wojewody Skierniewickiego - Kazimierza Borczyka. Wyodrębnienie się samodzielnej, autonomicznej, wojewódzkiej placówki doskonalenia dla województwa skierniewickiego miało dodać placówce prestiżu. Nie bez znaczenia dla owego procesu był fakt istnienia w Łowiczu, bardzo aktywnej grupy nauczycieli - metodyków skupionych wokół IKN im. Wł. Spasowskiego Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Raz w miesiącu odbywały się ogólne narady w ODN w Łodzi, gdzie dokonywano planowania zadań, organizowano doskonalenie wewnętrzne, pracowały zespoły problemowe i zadaniowe. Łowickiej grupie nauczycieli-metodyków przewodził wówczas Gustaw Gębura, nauczyciel fizyki, autor podręczników z fizyki, i opracowań metodycznych.
Lata osiemdziesiąte IKN - Oddziału Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi kojarzą się z nazwiskami dr. Jerzego Pokory, doc. dr. Mariana Lelonka. Charakterystyczne zadania z tego okresu, to praca nad uzyskiwaniem przez nauczycieli stopni specjalizacji zawodowej, organizowanie konferencji przedmiotowo-metodycznych, udział w badaniach naukowych, prowadzenie studium przedmiotowo-metodycznego, zgłoszenie prac na konkursy Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego.
Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Łowiczu, przechodził pod kierownictwem: Eugeniusza Furmana, dr. Zbigniewa Białobłockiego, dr. Jerzego Kaźmirskiego, dr Teresy Janickiej-Panek (od 1997 po dzień dzisiejszy) liczne przeobrażenia lokalowe i kadrowe. Z siedziby w budynku Kolegium Nauczycielskiego w Łowiczu, został przeniesiony najpierw do Skierniewic, a wiosną 1997 r. zyskał nowe lokum w Skierniewicach, wspólnie z Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny był Kurator Oświaty w Skierniewicach. Bezpośrednio Ośrodek podlegał wicekuratorowi Wiesławowi Koszlonowi. Od 1 stycznia 1999 r., w wyniku reformy administracyjnej i samorządowej zlikwidowano województwo skierniewickie. Ośrodek pozostał w województwie łódzkim. Zmieniono nazwę placówki na Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Organem prowadzącym stał się samorząd województwa łódzkiego, w imieniu którego pięcioma placówkami doskonalenia zarządzał marszałek - wówczas Waldemar Matusewicz. Organem sprawującym nadzór został łódzki kurator oświaty (wówczas Leszek Surosz), Skierniewicka Delegatura KO z Elżbietą Sadowską na czele.
Urząd Marszałkowski zawierał i zawiera w swojej strukturze m.in. departament merytoryczny - Departament Kultury, Edukacji i Sportu, podlegający bezpośrednio wicemarszałkowi - Marianowi Łabędzkiemu. Dyrektorami Departamentu KEiS byli: Stanisław Witaszczyk (obecny marszałek województwa łódzkiego), Andrzej Sontag, wicedyrektorem - Stanisław Banaszek.
Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego z 2003 r. nadano placówce nazwę Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach.
Od 2003 r. do kwietnia 2004 r. Departament KEiS podlegał wicemarszałek - Krystynie Ozga. Obecnie edukacją w województwie „opiekuje się” marszałek - Stanisław Olas, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. Obowiązki dyrektora departamentu KEiS sprawuje Małgorzata Kowalska, wicedyrektora - Halina Kawula.
Koniec lat dziewięćdziesiątych (i drugiego tysiąclecia) to okres wielkich reform edukacji. Dla placówek doskonalenia w Polsce, w tym i dla Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach oznaczał on włączenie się w realizację nowego zadania realizacja na dobre zdeterminowała program pracy Ośrodka i plany szkoleniowe. Materializowały się one dzięki grantom edukacyjnym najpierw Ministra Edukacji Narodowej, potem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, a następnie Łódzkiego Kuratora Oświaty. Warto podkreślić, że w kończącym się roku szkolnym Ośrodek uzyskał 22 granty Łódzkiego Kuratora Oświaty.
Dyrektor Teresa Janicka-Panek mówiła: „Odkąd sięgam pamięcią, a rozpoczynałam pracę w doskonaleniu w 1986 r. jako nauczyciel-metodyk ds. nauczania początkowego, w Ośrodku zawsze byli konsultanci i doradcy metodyczni. Mimo zmian przepisów prawa oświatowego, zwłaszcza dotyczących placówek doskonalenia, udało się w WOM, potem w ODN, a wreszcie w WODN powołać doradców metodycznych. Jest to wynik długoletniej i systematycznej współpracy z samorządami gminnymi i powiatowymi. Zainicjowano współpracę z Biblioteką Pedagogiczną w Skierniewicach. Sądzę, że Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach na stałe wrósł w krajobraz edukacyjny województwa łódzkiego. Świadczy o tym liczba realizowanych zadań i ciągle wzrastająca ilość klientów Ośrodka, corocznie prowadzone olimpiady i konkursy przedmiotowe”.
Znaczenia i splendoru placówce doskonalenia przysparzają przedsięwzięcia realizowane wspólnie z ośrodkami akademickimi, udział w konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, liczne publikacje w prasie lokalnej i periodykach, a także materiałach pokonferencyjnych. Na wizerunek WODN w Skierniewicach rzutuje mrówcza, codzienna praca wszystkich pracowników i doradców metodycznych.
Przemawiając podczas spotkania jubileuszowego dyr. Janicka-Panek podziękowała za udział w realizacji zadań z zakresu doskonalenia i doradztwa wszystkim dawnym i obecnym pracownikom Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach. „Dziękuję każdemu, kto czynem i dobrym słowem wspomaga naszą pracę dla dobra dzieci, uczniów i ich rodziców, dla polskiej oświaty. Dziękuję samorządowcom, dyrektorom placówek oświatowych, nauczycielom i związkowcom. Z rozrzewnieniem wspominam nauczycieli emerytów, którzy swoim doświadczeniem zawodowym służyli skierniewickiej, łowickiej, sochaczewskiej, rawskiej i brzezińskiej oświacie”.
Uroczystości z okazji 15. jubileuszu ODN w Skierniewicach zakończyły się żywiołowym występem zespołu ludowego „Boczki Chełmońskie”, który zaprezentował obrzędy wesela łowickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego