Reklama

Jubileusz Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z wielu powodów szczególnie świętowana jest w sanktuarium Pani Rzeszowa. W tym roku uczczono 5. rocznicę ustanowienia Matki Bożej Rzeszowskiej Patronką Rzeszowa, a także jubileusz 375. rocznicy służby Ojców Bernardynów w Rzeszowie.
Uroczystość odpustowa jest zawsze poprzedzona tzw. Dniami Maryjnymi - specjalnym nabożeństwem do Matki Bożej. W tym roku Słowo Boże głosił Oficjał Sądu Biskupiego w Rzeszowie ks. dr Józef Kula.
Na początku Mszy św. powitał wszystkich przybyłych na uroczystość kustosz sanktuarium o. Antoni Kluska, proboszcz parafii. Uroczystości odpustowej przewodniczył ordynariusz bp Kazimierz Górny, a Słowo Boże wygłosił bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyło ok. 40 kapłanów. W swej homilii powiedział Ksiądz Biskup m. in.: „Trzy razy w roku liturgia Kościoła zatrzymuje nas przy kolebce, miejscu narodzenia do ziemskiego życia. Najuroczyściej obchodzimy Boże Narodzenie, kiedy stajemy przy żłóbku, aby oddać chwałę Bogu, aby uwielbić Syna Bożego, aby wyznać wiarę, że Bóg zamieszkał z nami. Po raz drugi zatrzymujemy się 24 czerwca, kiedy pielgrzymujemy do domu Elżbiety i Zachariasza, aby oddać cześć Bogu i podziękować za poprzednika Pańskiego; 8 września stajemy w domu Joachima i Anny, aby wraz z nimi radować się radością narodzin ich córki Maryi. Byli oni ludźmi sprawiedliwymi, ale przeżywali jako ludzie wierzący głęboką troskę, że Bóg nie pobłogosławił im dziecięciem. Wymodlili tę łaskę i Bóg pochylił się nad ich życiem, dając im niezwykłą córkę. Wsłuchując się w dzisiejszą liturgię słowa można ją streścić słowami św. Pawła: »Nikt z nas nie żyje dla siebie«. Maryja, która urodziła się w domu Joachima i Anny była nie tylko dla nich pociechą. Bóg wpisał jej życie w historię zbawienia i wyznaczył Jej misję, która przewyższa wszelkie powołania ludzkie (…). List do Rzymian przypomina nam dzisiaj prawdę o powołaniu. Każdy kto został powołany przez Boga do życia pojawia się na ziemi z zadaniem.. Nikt nie przychodzi na ziemię niepotrzebnie. Każde narodzenie się człowieka ma przez Boga określony cel i sens. Odkrycie tego powołania, tego celu i sensu jest zadaniem dla każdej i każdego z nas (…). Chcemy w tym miejscu modlić się za dzieci i młodzież za nauczycieli i wychowawców. Troska o młode pokolenie jest troską rodziców, musi być także troską Kościoła, Władz, aby wychowywane i uczone dzieci stały się bogactwem Ojczyzny i Kościoła. (…). W tym miejscu nie możemy zapomnieć o rolnikach, o ich trudach i problemach, o ich troskach i rozgoryczeniach. Maryjo, Pani Rzeszowska, Niepokalana, Wniebowzięta, Siewna, Królowo rodzin pomagaj wszystkim, aby w tym miejscu kwitła chwałą Twojego Syna, a szukający natchnienia, miłosierdzia i pomocy zawsze znajdowali je u Ciebie”.
Na uroczystość odpustową przybyło wiele pielgrzymek z parafii rzeszowskich i okolicy, m. in.: ze Staromieścia, z parafii Matki Bożej Różańcowej, Krasnego, z Załęża. We Mszy św. uczestniczył także marszałek województwa podkarpackiego Leszek Depuła (ze współpracownikami), który ufundował puszkę na komunikanty, Prezydent Miasta Rzeszowa (również ze współpracownikami) - ufundował do sanktuarium kielich z pateną. Państwo Czermakowie, parafianie Sanktuarium, ufundowali nową sukienkę dla Matki Bożej, Pani Rzeszowa. Tego dnia pielgrzymują do Matki Bożej Rzeszowskiej obok rodzin, także i rolnicy, bo w tradycji ludowej Matka Boża jest czczona jako Matka Boża Siewna. Na zakończenie Mszy św. przemówił Biskup Ordynariusz. Dziękując wszystkim za udział w uroczystości zachęcił wiernych do poszanowania dnia świętego oraz troski o rodzinę. Zapraszał także do częstej modlitwy w sanktuarium Pani Rzeszowa, za nasze Miasto i Ojczyznę. W kaplicy Ksiądz Biskup poświęcił nową sukienkę Matki Bożej. Liturgię Mszy św. ubogaciła swoim udziałem orkiestra dęta z Rzeszowskiej WSK. Wdzięczność wszystkim za obecność i modlitwę wyraził Kustosz Sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...