Reklama

Inauguracja roku szkolnego w liceum sióstr prezentek

Niedziela rzeszowska 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoła, to poszerzony dom rodzinny
(Jan Paweł II)

31 sierpnia uczeń, najczęściej z żalem, rozmyśla o tym, że nazajutrz trzeba będzie pójść do szkoły.
W „katoliku” od samego rana ruch jak w ulu. Kiedy zbliżałem się do szkoły, zobaczyłem kłębiące się u wejścia tłumy uczniów.
Po chwili tłum „wtoczył się” do szkoły i każdy podążył do swojej klasy, żeby zobaczyć, jak też wygląda ona po remoncie. Uczniowie przybyli do szkoły również po to, żeby pomóc przygotować budynek do nowego roku szkolnego. W ruch poszły miotły, wiadra, ścierki... Po korytarzach wędrowały korowody młodzieży niosącej stoły, krzesła i kwiaty. Za nimi podążali inni, którzy także chcieli pomóc. Dla nikogo pracy nie zabrakło. Ściany pachniały jeszcze świeżą farbą, nowe okna błyszczały. Dzięki uczniom szkoła bardzo szybko została posprzątana. W pokoju nauczycielskim Siostra Dyrektor usiadła wśród nauczycieli i opowiadała, jak to jeden z uczniów powiedział do niej: „Siostro! Nie ma chyba drugiej takiej szkoły, żeby uczniowie sami ją sprzątali przed rozpoczęciem roku szkolnego i jeszcze się z tego cieszyli”. Siostra Dyrektor jest bardzo dumna ze swoich uczniów. Wie, że nie przychodzą tu z przymusu, robią to z potrzeby serca.
1 września uczniowie przyszli do swoich klas w galowych mundurkach. Przed wejściem do kaplicy stały poczty sztandarowe. Po chwili rozpoczęła się Msza św. inaugurująca nowy rok szkolny. Na dwie minuty przed wyjściem asysty wprowadzone zostały sztandary gimnazjum i liceum. Mszę św. celebrowali księża katecheci: ks. dr Dariusza Trojnara i ks. dr Wacława Sopla oraz gość - salezjanin, o. Jan Rykała. Kazanie wygłosił ks. dr Wacław Sopel. Wykorzystując sukcesy olimpijczyków ukazał on uczniom drogę do sukcesu: wytrwała praca, której owocem jest „szkolny złoty medal”, czyli świadectwo z paskiem.
W drugiej części uroczystości Siostra Dyrektor powitała zebranych, wśród których byli przedstawiciele Rady Rodziców, wizytator kuratorium Andrzej Bojarski oraz rodzice uczniów. Następnie uczniowie podzielili się wrażeniami z wakacyjnego wypoczynku. Bardzo wielu wędrowało szlakiem XXVII Rzeszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Niektórzy uczestniczyli w rekolekcjach Liturgicznej Służby Ołtarza. Inni, wraz z Grupą Przyjaciół Wujka, zdobywali szczyty tatrzańskie, a Szkolne Koło PTTK pozdrawiało ich ze szczytów słowackich. Nie zabrakło także relacji z wymiany międzynarodowej: nasi uczniowie mogą ćwiczyć język niemiecki dzięki współpracy ze szkołą w Fuerstenzell.
Piszący te słowa, wygłosił referat, w którym przypomniał dwie bardzo ważne rocznice obchodzone przez nasz naród w bieżącym roku - 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 60. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami. Zaczął się kolejny rok wytężonej pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej