Reklama

Polska

Kondolencje Prymasa Polski po śmierci prof. Jerzego Kłoczowskiego

YouTube.com

„Jako arcybiskup metropolita gnieźnieński z ogromną wdzięcznością wspominam moją i moich poprzedników współpracę z Panem Profesorem podczas kolejnych Zjazdów Gnieźnieńskich” – napisał abp Wojciech Polak w telegramie kondolencyjnym skierowanym na ręce abp. Stanisława Budzika, Wielkiego Kanclerza KUL, po śmierci prof. Jerzego Kłoczowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełny tekst telegramu Prymasa Polski

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci ś.p. Profesora Jerzego Kłoczowskiego, znanego mediewisty, wybitnego historyka kultury polskiej, żołnierza AK, powstańca warszawskiego, Kawalera Orderu Orła Białego, wieloletniego profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pragnę przesłać na ręce Waszej Ekscelencji wyrazy szczerego współczucia i braterskiej jedności w modlitwie, prosząc zarazem o przekazanie ich Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom zmarłego Pana Profesora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie sposób w krótkich słowach przywołać tutaj wszystkie zasługi czy osiągnięcia śp. Profesora Jerzego Kłoczowskiego. Jako arcybiskup metropolita gnieźnieński z ogromną wdzięcznością wspominam moją i moich poprzedników współpracę z Panem Profesorem podczas kolejnych Zjazdów Gnieźnieńskich. Pan Profesor Jerzy Kłoczowski z ogromną życzliwością i kompetencją służył zawsze swoją pomocą, ukazując nam w swoich wykładach i wystąpieniach szerokie perspektywy kultury krajów i narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Jako swego rodzaju testament i zobowiązanie traktujemy wciąż słowa, które Pan Profesor pozostawił nam w Gnieźnie, podczas milenijnych uroczystości Chrztu Polski w 1966 roku. Zaproszony wówczas osobiście przez Prymasa Tysiąclecia do Gniezna, aby podjąć refleksję milenijną, sam wówczas mówił: Pamięć o Gnieźnie, jako o symbolu państwa pierwszych Piastów, jakby o wspólnym naszym gnieździe rodzinnym, stanowi też po dziś dzień czynnik łączący wszystkich bez wyjątku Polaków, zarazem zaś legitymację naszych historycznych praw i miejsca w rodzinie europejskich narodów. Mimo upływu lat te zobowiązujące słowa, odwołujące się do naszych chrześcijańskich korzeni i wzywające do jedności, pozostają aktualnym zadaniem, które ciągle winniśmy podejmować. Są dla nas Jego swoistym testamentem.

W tym czasie modlitwą i myślą staję przy trumnie śp. Profesora Jerzego Kłoczowskiego, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie za Jego przyczyną stało się udziałem tak wielu osób. Jestem wdzięczny Miłosiernemu Panu za życie i posługę tego człowieka, z którego doświadczenia i mądrości mogliśmy przez lata wszyscy tak obficie czerpać.

Dla wszystkich, których ta śmierć w sposób szczególny napełniła smutkiem i żałobą, upraszam ukojenie w bólu, łaskę chrześcijańskiej nadziei i Boże błogosławieństwo. Zapewniam o mojej modlitewnej pamięci u grobu i relikwii św. Wojciecha.

abp Wojciech Polak arcybiskup metropolita gnieźnieński Prymas Polski

Podziel się:

Oceń:

2017-12-05 21:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kondolencje przewodniczącego Episkopatu po śmierci ks. prof. Witolda Zdaniewicza

Twitter.com/abpMichalik

"Kościół w Polsce traci wybitnego i zarazem skromnego kapłana, naukowca, profesora nauk humanistycznych, specjalistę w zakresie socjologii religii, twórcę podstawy statystyki wyznaniowej i socjologii religii w Polsce" - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, składając kondolencje po śmierci ks. prof. dr. hab. Witolda Zdaniewicza.

Więcej ...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

Leon XIV do watykańskiego czasopisma bezdomnych

2025-07-05 19:28

Vatican Media

Ojciec Święty skierował krótkie przesłanie z okazji 3. rocznicy powstania „L’Osservatore di Strada”, dodatku do watykańskiego dziennika, który jest redagowany przy współudziale ludzi ubogich i bezdomnych. „Wasza praca jest ważna, ponieważ pomaga nam pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” - napisał Leon XIV.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką