Reklama

Włocławek

Włoski bohater Powstania Styczniowego

Niedziela włocławska 39/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemal dokładnie 80 lat temu, 28 września 1924 r., odsłonięciem w Parku Miejskim im. H. Sienkiewicza pomnika płk. Stanisława Bechiego, Włocławek uczcił bohatera powstania styczniowego. Bechi był Włochem, przybył do Polski, gdyż chciał służyć radą i pomocą walczącym o wolność Polakom. W ojczyźnie pozostawił żonę (w 1864 r. zwróciła się do Rządu Narodowego o przyznanie jej obywatelstwa polskiego) oraz dzieci: 6-letniego syna Guido i 4-letnią córkę Luizę.
S. Bechi urodził się w Porto-Ferariô na wyspie Elbie w 1828 r., jako syn pułkownika napoleońskiego. W 1848 r. jako kadet artylerii walczył przeciwko Austriakom. W 1855 r. otrzymał nominację na kapitana, a w 1859 r. na majora. W wojnie 1859 r. walczył w szeregach armii Zjednoczonych Włoch. W 1863 r. uzyskał od Garibaldiego listy polecające i zgłosił się do Komitetu Narodowego w Paryżu, by wziąć udział w powstaniu styczniowym. Komitet przyznał mu stopień pułkownika oraz utrzymanie dla żony i dzieci. Przydzielony został do sztabu dowódcy oddziałów województwa mazowieckiego, dokąd przybył w sierpniu 1863 r. Objął dowództwo pułku na województwo kaliskie i stoczył kilka zwycięskich potyczek z oddziałami rosyjskimi. Na skutek denuncjacji właścicielki wsi Bielno k. Włocławka został schwytany w tej miejscowości przez Rosjan 8 grudnia 1863 r. i uwięziony we Włocławku. Tu zajęła się nim opiekunka więźniów politycznych Izabela Zbiegniewska.
Płk Bechi, wyrokiem rosyjskiego sądu wojskowego, za udział w powstaniu został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. 3 kobiety-patriotki: I. Zbiegniewska, Emilia Gockowa i Cecylia Różańska zwróciły się bezpośrednio do cara Aleksandra II z prośbą o łagodniejszy wyrok. Car prawdopodobnie zgodził się na to, ale wiadomość przyszła za późno. Generał gubernator Fiodor Berg, mimo interwencji Polaków w Petersburgu i włoskiego posła Pepoli, nie czekał na decyzję cara i kazał wyrok wykonać.
17 grudnia 1863 r. o świcie, przyjąwszy sakrament ostatniego namaszczenia i nie pozwalając sobie zawiązać oczu, płk Bechi zginął we Włocławku z okrzykiem: „Niech żyje Polska!” Po jego śmierci Romuald Traugutt wystosował do wdowy list kondolencyjny w języku francuskim. Nie dotarł on jednak do adresatki na skutek aresztowania Traugutta.
W kościele Santa Croce we Florencji znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca rozstrzelanie bohaterskiego pułkownika. Została ona odlana w brązie i wmurowana w 1882 r., a jej twórcą i fundatorem był Teofil Lenartowicz.
Śmierć Bechiego Włocławek mógł uczcić dopiero w wolnej Polsce. 20 września 1924 r. z inicjatywy Koła Polsko-Włoskiego im. Leonarda da Vinci postawiono w mieście pomnik z szaroróżowego piaskowca z wmurowanym odlewem florenckiej płaskorzeźby. Imię bohaterskiego pułkownika nadano też jednej z włocławskich ulic.
W czasie II wojny światowej pomnik został zniszczony, a ocalała płaskorzeźba przechowywana była do początku lat 60. XX w. we włocławskim muzeum. Stanowiła zasadniczą część pomnika, jaki stanął w 100. rocznicę śmierci Bechiego na skwerze przed Teatrem Miejskim. Pod koniec 2003 r. pomnik został przeniesiony: stoi teraz w pobliżu miejsca, gdzie Bechi został rozstrzelany, przy tzw. starej hali OSiR. Został poświęcony przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, a w uroczystości wzięli udział m.in. attache wojskowy Republiki Włoskiej w Polsce gen. bryg. Pippo Filipponi, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, przedstawiciele władz i młodzież szkolna.
Pierwsze odsłonięcie pomnika nastąpiło 28 września 1924 r.
Rozpoczęło się Mszą św. w katedrze włocławskiej o godz. 10.30, celebrowaną przez ordynariusza kujawsko-kaliskiego Stanisława Zdzitowieckiego. W liturgii uczestniczyły władze, korporacje, szkoły. Po Mszy św. bp S. Zdzitowiecki wygłosił słowo Boże poświęcone miłości Ojczyzny, która „winna być ofiarną i czynną, gotową do dawania, a nie brania tylko”. Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni: Salve Regina i Boże, coś Polskę.
O godz. 15.00 odbyło się odsłonięcie pomnika. Wzięli w nim udział: bp S. Zdzitowiecki, bp Wojciech Owczarek, kanonicy: Feliks Mikulski i Rudolf Filipski i liczne duchowieństwo, władze miasta, żołnierze i weterani oraz delegacje różnych środowisk. Po przemówieniu prezesa Rady Miejskiej dr. Witolda Emila Piaseckiego, odsłonięcia pomnika dokonał wojewoda warszawski Władysław Sołtan, a liturgicznego poświęcenia bp S. Zdzitowiecki. Następnie wojsko oddało trzy salwy. Przy nowo odsłoniętym pomniku przemawiali: wielki społecznik włocławski ks. Stanisław Wojsa i przybyły z Warszawy, a pochodzący z Chodcza weteran powstania styczniowego - Aleksander Kwiatkowski. W imieniu wojska przemawiał gen. Leonard Skierski, a na zakończenie przemówienie wygłosił ambasador Włoch Ivaldi. U stóp monumentu złożono wieńce, a następnie odbyła się defilada wojskowa.
Wieczorem miasto wydało bankiet dla 200 gości, podczas którego m.in. odczytano depesze okolicznościowe nadesłane z Florencji, Bolonii, Padwy i Mediolanu. W bankiecie udział wzięli: wiceminister spraw zagranicznych Tarnowski, wojewoda W. Sołtan, generalicja i profesorowie.
Przytoczone wspomnienia sprzed 80 lat uczą nas, że wolność Ojczyzny jest wartością, której trzeba bronić, a w godzinie próby nawet oddać za nią własne życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...