Reklama

Niedziela Małopolska

Do katedry wawelskiej powróciło pięć odnowionych sarkofagów królewskich

Mazur/episkopat.pl

Do katedry na Wawelu powróciło dzisiaj pięć odnowionych w tym roku sarkofagów królewskich. Renowacji poddano sarkofagi królowych: Anny Habsburżanki i Barbary Zapolyi, królewny Anny Marii Wazy i królewicza Aleksandra Karola Wazy oraz sarkofag ze szczątkami króla Stanisława Leszczyńskiego. Największym wyzwaniem dla specjalistów okazała się konserwacja sarkofagu królewicza Aleksandra Karola Wazy, do której wykorzystano laserową metodę czyszczenia cyny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To bardzo cieszy, że po okresie wytężonej pracy i konserwacji sarkofagów jak i całej krypty możemy się spotkać aby przedstawić wyniki tego wysiłku, trudu i doświadczenia – mówił dziennikarzom ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

Cztery sarkofagi wykonane z cyny były odnawiane w pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. - Sarkofagi zostały oczyszczone z produktów korozji, naprawiono uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia oraz zagięcia, a żelazne konstrukcje umieszczone w sarkofagach w latach 30. zostały zastąpione nowymi, dopasowanymi indywidualnie do każdego z nich i zrobionymi ze stali nierdzewnej – mówiła Agnieszka Trzos. Z kolei złocone fragmenty dekoracji na sarkofagach zostały pokryte 24-karatowym złotem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodatkowo zbudowano specjalną konstrukcję ze stali nierdzewnej, która wzmacnia sarkofag. - Cyna była czyszczona metodami chemicznymi, a w przypadku wnętrza sarkofagu Aleksandra Karola Wazy, które było pokryte bardzo grubą warstwą tlenków, podjęliśmy także próby jej czyszczenia tzw. suchym lodem oraz przy użyciu urządzeń laserowych różnej mocy – mówił Tomasz Trzos. - Po wielu nieudanych próbach udało nam się opracować bezpieczną i skuteczną metodę laserową wykonywania takich zabiegów, jednak jest ona wciąż bardzo droga – podkreślił.

Reklama

Odnowieniem sarkofagu króla Stanisław Leszczyńskiego zajmował się konserwator dzieł sztuki dr Ignacy Jakubczyk. Dzięki tym pracom zostały przywrócone wszystkie utracone wcześniej elementy dekoracyjne m.in. girlandy, rozetki jak również korona na wieku. Sarkofag króla będzie prezentowany w nowej formie, na podwyższeniu, bez drewnianego, przeszklonego i złoconego relikwiarza.

Prace trwały także w krypcie, w której znajdują się sarkofagi, nazywaną potocznie Kryptą Zygmuntowską. W czasie gdy odnawiane były sarkofagi, skuto tam tynki na wysokości ponad metra i odkryto, że pod nimi zachował się fragment murów przedromańskiej świątyni, pierwszej, która była zbudowana w drugiej połowie XI wieku i została zastąpiona przez budowlę romańską. Renowacja królewskich sarkofagów znalazła się wśród 11 przedsięwzięć uznanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa za projekty kluczowe Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w latach 2017-2019. Na ten cel przeznaczono przez SKOZK ponad 3,12 mln zł.

W 2015 roku przeprowadzono konserwację sarkofagu Stefana Batorego, a w 2016 roku Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki. W kolejnych latach zaplanowano odnowienie sarkofagu m. in. marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-12 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz na Wawelu: drogą do społecznego pokoju jest dialog

Katarzyna Cegielska

„Królewską drogą do społecznego pokoju i harmonijnej współpracy jest dialog, w którym każdy może wyartykułować swoje potrzeby, wsłuchując się w racje drugiej strony” – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas Pasterki odprawionej w katedrze wawelskiej. Hierarcha w homilii odniósł się do obecnej sytuacji politycznej i społecznej w Polsce.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania