Reklama

Wiadomości

Premier Morawiecki: Polska jest jedna

KPRM

- Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wygłoszonym dziś w Sejmie exposé. Zauważył, że w ostatnich dwóch latach - dzięki programom społecznym - udało się zmniejszyć nierówności. „Możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce ma się dobrze i przynosi owoce” - mówił Mateusz Morawiecki.

W wygłoszonym w Parlamencie exposé, którego słuchał także Prezydent RP Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kierowana przez niego Rada Ministrów będzie rządem kontynuacji, który będzie dalej wspierać polskie rodziny. W tym kontekście zapowiedział dalszą realizację, wzmocnienie i rozwój programów społecznych.

- Polska to dumne państwo, z wielkim dorobkiem - mówił premier. „Moim pragnieniem jest, aby rząd zjednoczonej prawicy był rządem zjednoczonej Polski, a rząd i premier mają służyć każdemu obywatelowi RP. Polska jest jedna” - podkreślił Morawiecki.

Zauważył, że mamy w rękach unikalną szansę i nie możemy jej zmarnować, a polska polityka musi być ambitna. Musimy wyznaczać ambitne cele, ale i bardziej się zjednoczyć, musimy się przekonywać a nie pokonywać.

Reklama

Morawiecki przekonywał w exposé, że koniecznym jest znalezienie złotego środka między państwem, które opuszcza obywateli, a ociężałym państwem biurokratycznym. „Nie chcemy ani jednego ani drugiego. Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski” - powiedział premier.

Przypomniał, że w ostatnich dwóch latach do Polaków trafiło ponad 70 mld zł w ramach programów społecznych i rodzinnych. Jak zauważył, rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo, a kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej. „Tę politykę będziemy wzmacniać” - mówił.

Premier dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco udało się zmniejszyć nierówności, a to właśnie dzięki programom społecznym. „Dopiero od dwóch latach możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce ma się dobrze i przynosi owoce” - podkreślił.

Reklama

Wśród ważnych zdań rządu premier wymienił na pierwszym miejscu reformę służby zdrowia. Zapowiedział skokowy wzrost wydatków na leczenie do 6 proc PBK w ciągu najbliższych kilku lat. Wzrost ten, mówił Morawiecki, możliwy jest przede wszystkim dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

W tym kontekście premier poinformował o pomyśle powołania Narodowego Instytutu Onkologii, w którym prócz leczenia chorych, prowadzone będą nowoczesne badania i terapie. Powstać ma także narodowy program zdrowia kardiologicznego.

Mówiąc o ochronie środowiska premier powiedział, że czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. - Powietrze, ziemia, woda nie należą tylko do nas, ale także do następnych pokoleń” - podkreślił Morawiecki. Dodał jednak, że jako kraj nie chcemy rezygnować z węgla. „Chciałbym zadbać, aby również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce rozwijać” - powiedział premier.

Odnosząc się do zagadnień infrastrukturalnych Mateusz Morawiecki przypomniał o budowie centralnego portu komunikacyjnego. „Brakuje wciąż wielu dróg ekspresowych i autostrad. My je dokończymy” - zapowiedział. Konieczna jest także poprawa komunikacji powiatowej i gminnej: drogowej i kolejowej.

- Wzmocnienie polskich firm i przedsiębiorczości - to kolejny cel, jaki stawia sobie rząd Mateusza Morawieckiego. „Chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej” - powiedział premier. Poinformował, że wkrótce zaprezentowane zostaną projekty ustaw upraszczających życie gospodarcze, z konstytucją biznesu na czele.

Odnosząc się do zagadnień edukacyjnych premier podkreślił, że zrobiony już został pierwszy krok - likwidacja gimnazjów. W najbliższych latach - zapowiedział - położony zostanie duży nacisk na nauczanie branżowe. W tym kontekście przypomniał o młodych Polakach, którzy opuścili kraj w celach zarobkowych. „Zrobimy wszystko, aby to pokolenie mogło znaleźć pracę w Polsce, na godnych warunkach, a nie umowach śmieciowych” - podkreślił.

Jak przypomniał, nowoczesna gospodarka to gospodarka współpracująca z nauką. W tym kontekście zapowiedział reformę szkolnictwa wyższego i instytucji badawczych oraz wzmocnienie uczelni.

W kontekście rolnictwa Morawiecki zapowiedział zabiegi na rzecz uzyskania przez Polskę odpowiedniego budżetu w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, by zapewnić jednolite warunki do konkurowania.

Nieco miejsca w exposé premier poświęcił przemocy wobec kobiet i dzieci. „Nie ma zgody rządu na przemoc” - podkreślił i dodał, że szacunek dla kobiet jest głęboko zakorzeniony w naszej tradycji i kulturze.

Za konieczne Morawiecki uznał także stworzenie Polski przyjaznej dla starszych i niepełnosprawnych. „Seniorom i emerytom będziemy nadal pomagać” - zapowiedział. Poinformował także o planach uruchomienia wielkiego projektu „Przyjazna Polska”. Rozłożony na kilka lat będzie miał na celu usunięcie barier infrastrukturalnych i prawnych utrudniających integrację osób starszych w społeczeństwie.

Mówiąc o polityce europejskiej premier przyznał, że Unia znajduje się w punkcie zwrotnym dla projektu europejskiego. „Nie chcemy Unii dwóch prędkości” - podkreślił.

Przypomniał także, że nie sprawdził się mechanizm relokacji imigrantów. Potrzeba zatem lepszych rozwiązań tego problemu. „Trzeba powrotu do wartości europejskich” - przyznał.

Nieco miejsca w swoim wystąpieniu Morawiecki poświęcił również Polonii. Zapowiedział wzmocnienie programów repatriacyjnych oraz zachęcanie do powrotu do ojczyzny jak największej liczby Polaków.

W kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia premier Morawiecki życzył, by wigilijny stół nie był jak barykada, ale by łączył zamiast dzielić. „Polska jest naszym wspólnym domem, niezależnie od barw politycznych czy różnic światopoglądowych” - skonstatował Mateusz Morawiecki.

2017-12-12 18:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki w expose: nie ma naszej zgody na rewolucje ideologiczne

Artur Stelmasiak/Niedziela

Rodzina, jak mówił prymas Stefan Wyszyński, to bastion całej Polski. Nie ma naszej zgody na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne. Kto chce bez zaproszenia wejść do szkół i pisać ideologiczne podręczniki, ten podkłada pod Polskę ładunek wybuchowy i chce wywołać wojnę kulturową. Nie dopuszczę do niej - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wygłoszonym przez siebie expose nowego rządu.

Więcej ...

Prezydent na Jasnej Górze

2020-07-13 21:13

Jakub Szymczyk/KPRP

Na wieczorną modlitwę Apelu Jasnogórskiego w poniedziałek przybył prezydent Andrzej Duda – wynika z transmisji na stronach częstochowskiego sanktuarium.

Więcej ...

Wejście na Jasną Górę i spotkanie z Prezydentem

2020-07-13 22:17

Archiwum ks. Pawła Mydłowskiego

Ks. Paweł Mydłowski na Jasnej Górze spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą

Na Jasną Górę weszła dzisiaj Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Grupa 40 pątników wraz z ks. Pawłem Mydłowskim pokonała symboliczny 5-kilometrowy etap, by pokłonić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

Dziś dzień męża i żony!

Niedziela Małopolska

Dziś dzień męża i żony!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...