Reklama

KPRM

Premier Morawiecki: Polska jest jedna

2017-12-12 18:38

rl (KAI) / Warszawa

- Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wygłoszonym dziś w Sejmie exposé. Zauważył, że w ostatnich dwóch latach - dzięki programom społecznym - udało się zmniejszyć nierówności. „Możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce ma się dobrze i przynosi owoce” - mówił Mateusz Morawiecki.

W wygłoszonym w Parlamencie exposé, którego słuchał także Prezydent RP Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kierowana przez niego Rada Ministrów będzie rządem kontynuacji, który będzie dalej wspierać polskie rodziny. W tym kontekście zapowiedział dalszą realizację, wzmocnienie i rozwój programów społecznych.

- Polska to dumne państwo, z wielkim dorobkiem - mówił premier. „Moim pragnieniem jest, aby rząd zjednoczonej prawicy był rządem zjednoczonej Polski, a rząd i premier mają służyć każdemu obywatelowi RP. Polska jest jedna” - podkreślił Morawiecki.

Zauważył, że mamy w rękach unikalną szansę i nie możemy jej zmarnować, a polska polityka musi być ambitna. Musimy wyznaczać ambitne cele, ale i bardziej się zjednoczyć, musimy się przekonywać a nie pokonywać.

Reklama

Morawiecki przekonywał w exposé, że koniecznym jest znalezienie złotego środka między państwem, które opuszcza obywateli, a ociężałym państwem biurokratycznym. „Nie chcemy ani jednego ani drugiego. Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski” - powiedział premier.

Przypomniał, że w ostatnich dwóch latach do Polaków trafiło ponad 70 mld zł w ramach programów społecznych i rodzinnych. Jak zauważył, rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo, a kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej. „Tę politykę będziemy wzmacniać” - mówił.

Premier dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco udało się zmniejszyć nierówności, a to właśnie dzięki programom społecznym. „Dopiero od dwóch latach możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce ma się dobrze i przynosi owoce” - podkreślił.

Wśród ważnych zdań rządu premier wymienił na pierwszym miejscu reformę służby zdrowia. Zapowiedział skokowy wzrost wydatków na leczenie do 6 proc PBK w ciągu najbliższych kilku lat. Wzrost ten, mówił Morawiecki, możliwy jest przede wszystkim dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

W tym kontekście premier poinformował o pomyśle powołania Narodowego Instytutu Onkologii, w którym prócz leczenia chorych, prowadzone będą nowoczesne badania i terapie. Powstać ma także narodowy program zdrowia kardiologicznego.

Mówiąc o ochronie środowiska premier powiedział, że czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne. - Powietrze, ziemia, woda nie należą tylko do nas, ale także do następnych pokoleń” - podkreślił Morawiecki. Dodał jednak, że jako kraj nie chcemy rezygnować z węgla. „Chciałbym zadbać, aby również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce rozwijać” - powiedział premier.

Odnosząc się do zagadnień infrastrukturalnych Mateusz Morawiecki przypomniał o budowie centralnego portu komunikacyjnego. „Brakuje wciąż wielu dróg ekspresowych i autostrad. My je dokończymy” - zapowiedział. Konieczna jest także poprawa komunikacji powiatowej i gminnej: drogowej i kolejowej.

- Wzmocnienie polskich firm i przedsiębiorczości - to kolejny cel, jaki stawia sobie rząd Mateusza Morawieckiego. „Chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce, a nie peryferyjnej” - powiedział premier. Poinformował, że wkrótce zaprezentowane zostaną projekty ustaw upraszczających życie gospodarcze, z konstytucją biznesu na czele.

Odnosząc się do zagadnień edukacyjnych premier podkreślił, że zrobiony już został pierwszy krok - likwidacja gimnazjów. W najbliższych latach - zapowiedział - położony zostanie duży nacisk na nauczanie branżowe. W tym kontekście przypomniał o młodych Polakach, którzy opuścili kraj w celach zarobkowych. „Zrobimy wszystko, aby to pokolenie mogło znaleźć pracę w Polsce, na godnych warunkach, a nie umowach śmieciowych” - podkreślił.

Jak przypomniał, nowoczesna gospodarka to gospodarka współpracująca z nauką. W tym kontekście zapowiedział reformę szkolnictwa wyższego i instytucji badawczych oraz wzmocnienie uczelni.

W kontekście rolnictwa Morawiecki zapowiedział zabiegi na rzecz uzyskania przez Polskę odpowiedniego budżetu w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej, by zapewnić jednolite warunki do konkurowania.

Nieco miejsca w exposé premier poświęcił przemocy wobec kobiet i dzieci. „Nie ma zgody rządu na przemoc” - podkreślił i dodał, że szacunek dla kobiet jest głęboko zakorzeniony w naszej tradycji i kulturze.

Za konieczne Morawiecki uznał także stworzenie Polski przyjaznej dla starszych i niepełnosprawnych. „Seniorom i emerytom będziemy nadal pomagać” - zapowiedział. Poinformował także o planach uruchomienia wielkiego projektu „Przyjazna Polska”. Rozłożony na kilka lat będzie miał na celu usunięcie barier infrastrukturalnych i prawnych utrudniających integrację osób starszych w społeczeństwie.

Mówiąc o polityce europejskiej premier przyznał, że Unia znajduje się w punkcie zwrotnym dla projektu europejskiego. „Nie chcemy Unii dwóch prędkości” - podkreślił.

Przypomniał także, że nie sprawdził się mechanizm relokacji imigrantów. Potrzeba zatem lepszych rozwiązań tego problemu. „Trzeba powrotu do wartości europejskich” - przyznał.

Nieco miejsca w swoim wystąpieniu Morawiecki poświęcił również Polonii. Zapowiedział wzmocnienie programów repatriacyjnych oraz zachęcanie do powrotu do ojczyzny jak największej liczby Polaków.

W kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia premier Morawiecki życzył, by wigilijny stół nie był jak barykada, ale by łączył zamiast dzielić. „Polska jest naszym wspólnym domem, niezależnie od barw politycznych czy różnic światopoglądowych” - skonstatował Mateusz Morawiecki.

Tagi:
expose

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Instalacja relikwii I stopnia św. Jana Pawła II w Żórawinie

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym

Częstochowa. Zakończenie XXII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów...

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

XXII Mistrzostwa w tenisie stołowym

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem