Reklama

Dożynki regionalne gminy Kłodzko

Dziękczynienie za chleb

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Tyle Polski, ile ziemi - przypomniał starą prawdę ks. prał. Stanisław Franczak, proboszcz Ołdrzychowic Kłodzkich. 12 września w tutejszym kościele wygłosił kazanie z okazji dożynek regionalnych gminy Kłodzko. Współcelebransem Mszy św. był ks. kan. Stefan Witczak (vel Kruszyna) z Nowego Gierałtowa.
Przed ołtarzem główym ustawiono potężne wieńce dożynkowe, na ołtarzach bocznych chleby z tegorocznego zboża. Bo dożynki to okazja, żeby przypomnieć rolę chleba w polskim domu.
Kto tracił chleb, tracił szczęście. Przeprowadzając się, zabierano ze sobą chleb i sól, by w nowym miejscu zapewnić sobie dostatek i nie tęsknić za starym domem. W domach szlacheckich w jadalni, gdzie podejmowano gości, chleb i nóż zawsze były w pogotowiu, co miało świadczyć o zamożności („U nas, kiedy chcesz, możesz krajać i jeść”). Wprawiało to w zdumienie wiejskich biedaków, w domach których chleb wydzielano z komory po aptekarsku. W zamożniejszych domach chleb leżał na honorowym miejscu przykryty lnianym obrusem. Stanowił jeden z elementów rytuału powitalnego. Dzielenie się chlebem było zawsze przejawem szczególnych więzi międzyludzkich. W Polsce traktowano go jak świętość - w wielu regionach Polski nazywany był świętym.
- A gdy choć okruch chleba spadł na ziemię, podnoszono go i całowano z uszanowaniem, przepraszając za zniewagę - przypomniał w kazaniu proboszcz Ołdrzychowic Kłodzkich.
Mawiano, że „kto chleb ciska, to go po śmierci będzie zbierał”, mógł bowiem spodziewać się kary Bożej. Nawet tego, kto przypadkiem nadepnął na kawałek chleba, ogarniało prawdziwe przerażenie. Przepraszał chleb wielokrotnymi pocałunkami.
W niektórych rejonach Polski powszechny domowy wypiek chleba utrzymał się do lat 60. XX wieku.
Podczas Mszy św. w ołdrzychowickim kościele, w której wzięły udział m.in. władze gminy Kłodzko z Ryszardem Niebieszczańskim, poświęcono tegoroczne plony, a następnie korowód ruszył na miejscowy stadion, na którym odbyła się druga część uroczystości. Uwagę zwracały zwłaszcza wielkie wieńce dożynkowe, w większości zawierające elementy religijne.
Gmina Kłodzko ma głównie charakter rolniczy, ale stawia też na turystykę. Jej krajobraz kulturowy nie ma sobie równych. Wzgórza, wsie i przysiółki usiane są zabytkowymi kapliczkami i figurami maryjnymi, często o wybitnej wartości artystycznej. Stary Wielisław podniesiono ponownie do rangi sanktuarium, a kościół w Szalejowie Dolnym, który był w XVIII w. znanym miejscem pielgrzymkowym, czeka na ponowne odkrycie. Do tego bliskość Polanicy Zdroju i innych znanych uzdrowisk. Nie wykorzystać takiego położenia byłoby grzechem. Ale bez obaw: promocja w gminie Kłodzko prowadzona jest profesjonalnie. Gmina Kłodzko ma opinię jednej z najbardziej gospodarnych w Polsce. Ryszard Niebieszczański kieruje nią już kolejną kadencję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna jest szczególną formą modlitwy, odprawianą przez dziewięć dni. Jest więc wytrwałym przypominaniem so­bie o potrzebie realizacji słów Chrystusa: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7,7). To swoista modlitwa wstawiennicza, polecana we własnej, czy też intencji bliźnich, ale opierająca się na szczególnym wstawiennictwie Pośredników, jakich Bóg postawił na naszej drodze życia.

Więcej ...

Św. Aleksy Wyznawca. Żyjący z jałmużny żebrak

Św. Aleksy Wyznawca

pl.wikipedia.org

Św. Aleksy Wyznawca

Św. Aleksy Wyznawca był rzymianinem z bardzo zamożnej rodziny rzymskich patrycjuszów. Jego dom rodzinny znajdował się na Awentynie.

Więcej ...

Jasna Góra: bp Przybylski zachęca stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” do „pracy nad nadzieją”

2025-07-17 17:09

BPJG

Do „pracy nad nadzieją” i żeby nie bać się „podrywać nadzieję do lotu” - zachęcał dziś na Jasnej Górze studentów stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” bp Andrzej Przybylski. W obozie wakacyjnym w Częstochowie bierze udział tysiąc trzystu młodych. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Jesteście moją nadzieją”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...