Reklama

IV Dzień Papieski

Pielgrzym pokoju

Niedziela lubelska 40/2004

„Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju” - to hasło IV Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego, który w tym roku przypada w niedzielę 10 października. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Fundacja Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Wymiar intelektualny to seminaria naukowe, wykłady, panele dyskusyjne, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o jego pontyfikacie. Wymiar duchowy to modlitwa w intencji Ojca Świętego i duchowa łączność z nim. We wszystkich parafiach w całej Polsce w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są także Msze św. w jego intencji, podczas których głoszone są homilie poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. W wielu parafiach modlono się za Papieża podczas licznych nabożeństw oraz nocnych czuwań, połączonych z medytacją tekstów papieskich. Wieczorem, o określonej godzinie we wszystkich diecezjach w kraju odbywają się uroczyste apele modlitewne w łączności z Ojcem Świętym. Wymiar artystyczny to koncerty muzyczne i słowno-muzyczne, wystawy prac plastycznych, happeningi i inne wydarzenia artystyczne, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim, nagrody „Totus”. Zwieńczeniem jest Koncert Galowy w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wymiar charytatywny to publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”, w której corocznie udział bierze blisko 100 tys. wolontariuszy z różnych organizacji. Zbiórka jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II.
Lublin również włącza się czynnie w obchody Dnia Papieskiego, wpisując się w każdy z wymienionych powyżej wymiarów. W roku ubiegłym obchody Dnia Papieskiego trwały od 4 do 19 października, a składały się m.in. z koncertów, wykładów, spektaklu z koncertem głównym na placu Łokietka, zakończonym Apelem Jasnogórskim w duchowej łączności z innymi „papieskimi” miastami Polski. Do organizacji Dnia Papieskiego w Lublinie chętnie włączyły się niektóre domy kultury, organizacje młodzieżowe, instytucje katolickie i szkoły. Mamy nadzieję, że również w tym roku dane nam będzie wspólnie przygotować takie wydarzenia, które przybliżą mieszkańcom Lublina nauczanie Jana Pawła II, bo choć jest to nasz rodak, to nie zawsze jego słowa zapadają nam w pamięć. Dlatego serdecznie zapraszamy do organizacji IV Dnia Papieskiego w Lublinie. Liczymy na aktywne włączenie się w przygotowanie tych wydarzeń, które pozwolą lublinianom nie tylko dowiedzieć się o pontyfikacie Ojca Świętego, ale i wykorzystać jego przesłania w życiu każdego z nich. Dniem Papieskim chcemy także wyrazić wdzięczność za dobroć i pamięć Ojca Świętego o Polakach, a dziękczynieniem niech będzie modlitwa w jego intencji. Chcemy, aby szczególnym wyrazem wdzięczności była budowa „żywego pomnika” Ojcu Świętemu, czyli włączenie się do zbiórki publicznej na rzecz pomocy ubogiej młodzieży wiejskiej, objętej opieką przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania