Reklama

Dożynki diecezjalne A.D. 2004 w Bielsku Podlaskim

Niedziela podlaska 40/2004

8 września br., w uroczystość odpustową Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w bielskiej bazylice z udziałem kilku tysięcy wiernych obchodzono Diecezjalne Święto Dziękczynienia za tegoroczne plony. Mszy św. koncelebrowanej przy ołtarzu polowym na placu parafialnym przewodniczył i homilię wygłosił biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Księża Biskupi poświęcili ziarno pod zasiew, a przed udzieleniem błogosławieństwa przekazali chleby zaproszonym gościom i wiernym. W tradycyjnych dożynkach uczestniczyli także przedstawiciele kółek rolniczych i kół gospodyń wiejskich z archidiecezji białostockiej i diecezji łomżyńskiej. Dożynki były też okazją do złożenia podziękowań bp. Antoniemu Dydyczowi za 10 lat pasterskiej posługi. Uroczystości dożynkowe emitowane były przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bogaty program dożynek wpisany został występ zespołu ludowego „Podlaskie Kukułki”, działającego przy Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim. Wystąpił także znany zespół „Klekociaki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach.
Przybywający wraz z wieńcami reprezentanci wszystkich dekanatów przed Mszą św. mieli okazję obejrzeć rolniczą wystawę zorganizowaną przez marszałka województwa podlaskiego, Krzysztofa Tołwińskiego.
O godz. 11.30 z bazyliki na plac koncelebry wyruszyła uroczysta procesja. Gospodarz uroczystości ks. prał. Ludwik Olszewski, dziekan bielski i proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny powitał dostojnych gości - biskupów: Stanisława Stefanka i Antoniego Dydycza, licznie przybyłych kapłanów, wojewodę podlaskiego Marka Strzalińskiego wraz z towarzyszącymi osobami, wicemarszałka woj. podlaskiego Krzysztofa Tołwińskiego, burmistrza Białegostoku Ryszarda Tura i parlamentarzystów. Witając starostę Sławomira Snarskiego wraz z towarzyszącymi osobami jako gospodarza oraz burmistrza Eugeniusza Berezowca i wójta Eugenię Ostaszewicz podziękował im za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. Przywitał starostów powiatu białostockiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego i hajnowskiego, wójtów gmin: Boćki, Brańsk, Orla, Rudka i Wyszki, delegację Starostwa Powiatowego z Węgrowa wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Węgrowa, przedstawicieli służb mundurowych: Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, kombatantów i harcerzy, przedstawicieli Nadleśnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szczególnie podziękował Janowi Miniukowi z Przedsiębiorstwa „Maxbud”, Władyslawowi Grabowskiemu z „Ekoinsbudu”, Tadeuszowi Romańczukowi z „Mlekovity”, Stanisławowi Leszczyńskiemu ze „Stalbudu”, Janowi Ostaszewiczowi z Przedsiębiorstwa Komunalnego, Janowi Mikołuszko z „Unibudu” i Marii Puchalskiej z Zakładu Energetycznego za finansowe wsparcie uroczystości. Przywitał uświetniające uroczystość zespoły: „Klekociaki” i „Podlaskie Kukułki”, Chór Polskiej Pieśni Narodowej, Orkiestrę Dętą, poczty sztandarowe, Telewizję Trwam i Radio Maryja.
„A my jesteśmy braćmi jednego Ojca i przyszliśmy z chlebem podziękować Jego Matce za dar chleba i zatroszczyć się, aby nasze braterstwo było bardziej owocne i skuteczne. Troszcząc się o nasze braterstwo zabezpieczamy los chleba, którym się dzielimy” - mówił w homilii bp St. Stefanek.
W imieniu duchowieństwa za 10 lat posługi podziękował bp. A. Dydyczowi dziekan dekanatu sokołowskiego i proboszcz parafii konkatedralnej, ks. inf. Jan Sobechowicz. Przypomniał on zebranym dokonania pasterskie Ordynariusza: zwołanie I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej, parafialne spotkania z Matką Bożą w znaku Jej fatimskiej figury, Festiwale Piosenki Religijnej, Kongresy Młodzieży i Kongres Rodzin, Serpelickie Spotkania Młodych, Dzień Formacji Chrześcijańskiej i Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego, 9 nowych kościołów i wiele kaplic, nowy gmach Seminarium Duchownego - dzieła, w które Pasterz włożył wiele serca, a nade wszystko dzień ekumenicznej wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Drohiczynie - 10 czerwca 1999 r. Uroczystość dożynkową podsumował ks. Jan Sieczkiewicz, duszpasterz rolników, akcentując walory ciężkiej i nie zawsze docenianej pracy rolnika.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp A. Dydycz podziękował za udział w święcie dziękczynienia dostojnym gościom, delegacjom parafialnym, bielszczanom, a przede wszystkim, dziekanowi ks. Ludwikowi Olszewskiemu - za zorganizowanie uroczystości. Wyraził swoje uznanie tym wszystkim, którzy przygotowali wspaniałe wieńce, podkreślając, że ogłoszony konkurs na najpiękniejszy wieniec jest tylko zewnętrznym znakiem, albowiem wszystkim wieńcom należy się pierwsze miejsce.
Bp A. Dydycz wręczył 17 osobom diecezjalne odznaczenia honorujące szczególny wkład i pracę na rzecz lokalnego Kościoła i diecezji. Wśród odznaczonych byli bielszczanie: Stanisław Charyton, Halina Przeździecka i państwo Jaworoscy. Odnosząc się do złożonych życzeń wyraził przekonanie, że będą one zadatkiem na życie wieczne.
W ogłoszonym przez starostwo w Bielsku Podlaskim konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy najwięcej głosów oddano na wieniec z Rudki, nagrodzony przez wójta bielskiej gminy, Eugenię Ostaszewicz.
Uroczystości na placu zakończyły się wspólnym łamaniem chleba oraz agapą przygotowaną w odnowionym i zmodernizowanym Domu Pamięci im. Błogosławionego Antoniego Beszty-Borowskiego - dawnej plebanii, w której niegdyś mieszkał błogosławiony Kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Agata Wolna: Portret mamy z rodziną w tle

2024-05-21 13:57

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 30-31

Agata Wolna ze swoją książką

Archiwum rodzinne

Agata Wolna ze swoją książką "Alemama, czyli historia z życia wzięta"

Chciałabym, żeby dzieci zawsze miały poczucie, że jestem – mówi Agata Wolna, żona, mama, dziennikarka. Jakie ma na to sposoby w życiu pełnym pędu?

Więcej ...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

2024-05-24 20:52

Adobe Stock

"Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy" wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że decyzja ta "stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego". Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania